Ucho
Przyczyny krwawienia z ucha
Krwawienia doświadczył (lub doświadczy) w swoim życiu zapewne każdy człowiek. Tak jak jednak krwawienia z nosa są stosunkowo częste (mogą one pojawiać się nawet przy uporczywym wydmuchiwaniu nosa), tak już inne rodzaje krwawień – jak np. krwawienie z ucha – spotykane są zdecydowanie rzadziej. W każdym przypadku, kiedy z naszego ucha wydostaje się krew, powinniśmy udać się do lekarza – jakie jednak mogą być przyczyny tego problemu?
Życzenia na Dzień Kobiet
Drogie Użytkowniczki,w tym szczególnym dniu dla wszystkich Kobiet pragniemy złożyć Wam najlepsze życzenia.
3 marca - Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu
Każdego roku 3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. Dzień ten został wyznaczony z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Jego celem jest podniesienie świadomości ogółu społeczeństwa na temat chorób uszu i utraty słuchu oraz profilaktyki problemów ze słuchem.
Zaczerwienie ucha - jakie są przyczyny tego zjawiska?
Kiedy u człowieka dochodzi do tego, że jego uszy stają się czerwone i gorące, zwykło się wtedy mawiać, iż najwyraźniej inni muszą obgadywać tę osobę czy po prostu o niej rozmawiać. Tak jest według porzekadła, jakie jednak mogą być medyczne przyczyny zaczerwienienia uszu? Najczęściej zjawisko to jest całkowicie niegroźne, może ono być jednak również i związane z różnymi jednostkami chorobowymi.
- Reklama
Dlaczego z wiekiem ludzie tracą słuch?
Słuch pozornie wydaje się być niekoniecznie jednym z najistotniejszych ludzkich zmysłów – tak jednak mogą myśleć przede wszystkim ludzie, którzy sami słyszą prawidłowo. Pogorszenie jakości słuchu tak naprawdę może znacząco obniżać jakość życia. Jednym z najczęstszych zaburzeń słuchu jest utrata słuchu związana z wiekiem – jakie są przyczyny tego, że starsi ludzie tak często narzekają na pogorszenie słuchu?
Co twoje uszy mówią o twoim zdrowiu?
Kiedy twoje uszy wyglądają trochę inaczej, bolą, swędzą lub dzwoni w nich może oznaczać to niekoniecznie chorobę związaną z nimi, lecz symptomy czegoś znacznie poważniejszego.
Postępowanie terapeutyczne w zaburzeniach równowagi i zawrotach głowy
Zaburzenia równowagi oraz zawroty głowy, są stanem wynikającym z zaburzeń jakie pojawiają się w jednej z części składowych układu równowagi. Ilość połączeń i różnorodność synaps sprawiają, że ustalenie konkretnej przyczyny zaburzeń równowagi i zawrotów głowy bywa niezwykle trudne. Jednak to trafna diagnoza pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia i zniwelowanie objawów. W większości pacjenci, kwalifikują się do podjęcia leczenia zachowawczego - farmakoterapii, jednak w nielicznych przypadkach, kiedy wszystkie inne metody zawiodą – konieczne staje się podjęcie interwencji chirurgicznej.
Ciekawostki o języku migowym
Osoby, które nie słyszą lub niedosłyszą posługują się naturalnym dla nich językiem, czyli migowym. Jest to język, do którego nie potrzebujemy narządu słuchu. Języki migowe postrzegane są jako wizualno-przestrzenne, które nabywa się drogą naturalnej akwizycji przez niesłyszące dzieci od ich niesłyszących rodziców. Trudno w to uwierzyć w dzisiejszych czasach, ale do 1974 roku języki migowe pozbawione były wersji pisanej.
Jak prawidłowo czyścić uszy?
Większość ludzi nieprawidłowo dba o higienę uszu, używając patyczki do uszu w nieprawidłowy sposób, co może skutkować uszkodzeniem ucha. Przy użytkowaniu patyczków należy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Wpływ przetwarzania słuchowego na funkcje fonologiczne
Zaburzenia przetwarzania słuchowego mogą mieć wpływ na rozwój funkcji fonologicznych, a tym samym, na rozwój mowy oraz umiejętności czytania i pisania. Jest to niezwykle istotny aspekt, szczególnie w odniesieniu do wieku dziecięcego. Zaburzenia te mogą mieć swoje przyczyny w percepcji dźwięków lub w uszkodzeniach ośrodków korowych odpowiedzialnych za prawidłowe słyszenie. Wiele badań, prowadzonych w kierunku znalezienia korelacji pomiędzy percepcją a funkcjami fonologicznymi, pozostawia jednak wiele wątpliwości i nie daje jasnych odpowiedzi.
- Reklama
Pacjentom z szumami usznymi pomogą fale elektromagnetyczne?
Szumy uszne mogą być zarówno dolegliwością przejściową, jak i przewlekłą. W drugim z wymienionych przypadków szumy uszne mogą stanowić tak duży problem, że będą one uniemożliwiały pacjentom zwyczajne funkcjonowanie. Leczenie szumów usznych jest zagadnieniem ważnym, dlatego też wielu lekarzy interesuje się tym aspektem – jedną z ostatnio omawianych możliwości terapii tego problemu jest wykorzystanie fal elektromagnetycznych.
Implanty zakotwiczone w kości jako metoda leczenia niedosłuchu
Aparaty słuchowe stosowane u pacjentów z niedosłuchem, opierają swoje działanie na przewodnictwie powietrznym lub na przewodnictwie kostnym. Implanty zakotwiczone w kości, bazujące na przewodnictwie kostnym stanowią mniejszy odsetek aparatów słuchowych, choć w opiniach pacjentów znacznie poprawiają jakość życia oraz jakość słyszenia dźwięków. Procedura umieszczenie implantu wymaga interwencji chirurgicznej, polegającej na wszczepieniu implantu i umieszczeniu na min procesora, za pomocą którego dźwięki transmitowane są przez kości czaszkowe, do ucha wewnętrznego.
Jak można się pozbyć wody z ucha?
Woda do uszu może dostać się podczas pobytu na basenie, ale i w zwyczajnych, codziennych warunkach – np. w trakcie kąpieli. Części pacjentów udaje się jej pozbyć dość szybko, inni z kolei przez różny czas borykają się z obecnością wody we wnętrzu ucha. Problem zdecydowanie powinno się rozwiązywać, ponieważ utrzymywanie się przez dłuższy czas płynu w uszach sprzyja chociażby infekcjom. Jak więc usunąć wodę z ucha? Poniżej kilka wskazówek.
Niedobór żelaza i związana z nim anemia mogą prowadzić do... zaburzeń słuchu?
Utrata słuchu to problem dotyczący narządów zmysłów, niedokrwistość z niedoboru żelaza to z kolei schorzenie hematologiczne. Teoretycznie między obiema jednostkami ciężko znaleźć jakiś wspólny mianownik, tymczasem okazuje się, że tak naprawdę może pomiędzy nimi istnieć znaczący związek. O powiązaniach anemii ze zjawiskiem utraty słuchu informują naukowcy ze State University College of Medicine w Pensylwanii.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne a zaburzenia słuchu
Jednymi z częściej stosowanych przez pacjentów leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Środki te są dostępne bez recepty, jednak nie oznacza to, że ich zażywanie jest całkowicie bezpieczne. Wyróżnianych jest wiele działań niepożądanych tych leków, do tego wciąż dochodzą wieści o nowych – najnowsze doniesienia naukowe sugerują, że stosowanie NLPZ może prowadzić do zaburzeń słuchu.
Plastyka uszu - informacje o zabiegu
Korekcja odstających małżowin usznych zwana otoplastyką, należy do jednego z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Zabieg ten nie jest podyktowany względami medycznymi, a jedynie estetycznymi - deformacja niejednokrotnie staje się powodem kompleksów, zaniżonej samooceny a w skrajnych przypadkach prowadzi również do depresji. Odstające uszy mogą również przysporzyć kłopotów w codziennym funkcjonowaniu (m.in. trudności z założeniem ochronnego nakrycia głowy jak kask).
Skąd może pochodzić ból ucha?
Ból ucha to dolegliwość, która może mieć różne pochodzenie i wiele przyczyn. Zdecydowana większość pacjentów, która z tego powodu zgłasza się do lekarza to dzieci. Znacznie częściej, niż u dorosłych, występują u nich stany zapalne obejmujące ucho środkowe i zewnętrzne. Wynika to z niedostatecznie wykształconego układu odpornościowego, a także większego narażenia na infekcje, szczególnie w okresie przedszkolnym.
Jak dbać o higienę uszu u dzieci?
Ucho dziecka wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Wielu rodziców popełnia wiele błędów z tym związanych. Największym błędem jest to, że rodzice używają do czyszczenia patyczków do uszu. Nieprawidłowości w dbaniu o uszy dziecka mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych ale także do uszkodzenia ucha - ważnego narządu. Jak prawidłowo dbać o higienę uszu swojej pociechy?
Wyciek z ucha u dziecka
Wiele dzieci w okresie niemowlęcym i wczesnoszkolnym ma problemy z uszami. Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz uszu są bardzo popularne. Pamiętajmy o tym, by nigdy nie bagatelizować tego stanu rzeczy gdyż może dojść do poważnych powikłań. Czym jest wyciek z ucha? Czy jest on niebezpieczny dla dziecka?
Zatkane ucho - nadmierne wydzielanie woskowiny
Niewiele osób wie w jaki sposób dbać o higienę uszu. Najczęściej używają oni patyczków do uszu, które powinny być zakazane do ich czyszczenia. Niestety rodzice bardzo często czyszczą uszy swoich dzieci za pomocą patyczków i nie są świadomi tego, że wyrządzają swojemu dziecku krzywdę. Dlaczego dochodzi do zatkania ucha?