Ucho
Pacjentom z szumami usznymi pomogą fale elektromagnetyczne?
Szumy uszne mogą być zarówno dolegliwością przejściową, jak i przewlekłą. W drugim z wymienionych przypadków szumy uszne mogą stanowić tak duży problem, że będą one uniemożliwiały pacjentom zwyczajne funkcjonowanie. Leczenie szumów usznych jest zagadnieniem ważnym, dlatego też wielu lekarzy interesuje się tym aspektem – jedną z ostatnio omawianych możliwości terapii tego problemu jest wykorzystanie fal elektromagnetycznych.
Jak można się pozbyć wody z ucha?
Woda do uszu może dostać się podczas pobytu na basenie, ale i w zwyczajnych, codziennych warunkach – np. w trakcie kąpieli. Części pacjentów udaje się jej pozbyć dość szybko, inni z kolei przez różny czas borykają się z obecnością wody we wnętrzu ucha. Problem zdecydowanie powinno się rozwiązywać, ponieważ utrzymywanie się przez dłuższy czas płynu w uszach sprzyja chociażby infekcjom. Jak więc usunąć wodę z ucha? Poniżej kilka wskazówek.
Niedobór żelaza i związana z nim anemia mogą prowadzić do... zaburzeń słuchu?
Utrata słuchu to problem dotyczący narządów zmysłów, niedokrwistość z niedoboru żelaza to z kolei schorzenie hematologiczne. Teoretycznie między obiema jednostkami ciężko znaleźć jakiś wspólny mianownik, tymczasem okazuje się, że tak naprawdę może pomiędzy nimi istnieć znaczący związek. O powiązaniach anemii ze zjawiskiem utraty słuchu informują naukowcy ze State University College of Medicine w Pensylwanii.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne a zaburzenia słuchu
Jednymi z częściej stosowanych przez pacjentów leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Środki te są dostępne bez recepty, jednak nie oznacza to, że ich zażywanie jest całkowicie bezpieczne. Wyróżnianych jest wiele działań niepożądanych tych leków, do tego wciąż dochodzą wieści o nowych – najnowsze doniesienia naukowe sugerują, że stosowanie NLPZ może prowadzić do zaburzeń słuchu.
- Reklama
Skąd może pochodzić ból ucha?
Ból ucha to dolegliwość, która może mieć różne pochodzenie i wiele przyczyn. Zdecydowana większość pacjentów, która z tego powodu zgłasza się do lekarza to dzieci. Znacznie częściej, niż u dorosłych, występują u nich stany zapalne obejmujące ucho środkowe i zewnętrzne. Wynika to z niedostatecznie wykształconego układu odpornościowego, a także większego narażenia na infekcje, szczególnie w okresie przedszkolnym.
Zatkane ucho - nadmierne wydzielanie woskowiny
Niewiele osób wie w jaki sposób dbać o higienę uszu. Najczęściej używają oni patyczków do uszu, które powinny być zakazane do ich czyszczenia. Niestety rodzice bardzo często czyszczą uszy swoich dzieci za pomocą patyczków i nie są świadomi tego, że wyrządzają swojemu dziecku krzywdę. Dlaczego dochodzi do zatkania ucha?
Ucho pływaka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Ucho pływaka to określenie medyczne na stan zapalny ucha zewnętrznego. Wiadomo, że jest to schorzenie o podłożu i charakterze infekcyjnym. Ma to najczęściej miejsce, gdy przewód słuchowy narażony jest na wilgoć oraz wodę. Niektórzy uważają, że musi to być długotrwała ekspozycja, inni twierdzą, że wystarczy jeden wyjazd na basen. Mimo wszystko, dolegliwość ta jest najczęściej spotykana u pływaków, ale także u dzieci, które zaczynają swoją przygodę z wodą. Woda zalegająca w uchu stanowi bardzo dobre warunki do rozwoju różnego rodzaju bakterii, ale także grzybów. Jest to schorzenie bardzo dokuczliwe, w związku z powyższym, gdy zauważymy już pierwsze niepokojące objawy powinniśmy zwrócić się do laryngologa. Objawy ucha pływaka nie ustąpią samoistnie lecz będą się rozwijały i przybierały na sile.
Głuchota przewodzeniowa i odbiorcza - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Utrata słuchu (głuchota) bez względu na to czy obejmuje ucho prawe, lewe bądź oboje uszu zawsze wymaga konsultacji z laryngologiem. W większości przypadków następuje ona stopniowo. Zdarza się jednak, że pojawia się nagle bez konkretnej przyczyny.Przyczyn rozwoju głuchoty jest wiele, od urazów, uszkodzeń, przewlekłych stanów zapalnych ucha, zażywania niektórych leków, po bardzo poważne schorzenia takie jak: nowotwory, guzy czy stwardnienie rozsiane. Głuchota może mieć niewielkie nasilenie po bardzo głębokie. Niestety w wielu przypadkach prowadzi ona do całkowitej utraty słuchu.Do rozwoju tego schorzenia dochodzi w wyniku uszkodzenia bądź dysfunkcji jednego z elementów ucha jak np. kosteczek słuchowych, nerwu przedsionkowo-ślimakowego czy jądra znajdującego się w pniu mózgu. W chwili obecnej wyróżnia się kilka rodzajów głuchot. Jedną z nich jest utrata słuchu przewodzeniowa i odbiorcza.
Problemy ze słuchem u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Każdy noworodek ma bardzo dokładnie badany słuch przed opuszczeniem szpitala. Później rodzice zobowiązani są do regularnego badania słuchu u dzieci (w okresie przedszkolnym oraz szkolnym). W sytuacji gdy zauważymy, że nasze dziecko może mieć problemy ze słuchem powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do laryngologa dziecięcego. Pamiętajmy o tym, że przyczyn problemów ze słuchem u dzieci jest bardzo wiele od wrodzonych (pojawiających się już w pierwszych tygodniach życia) po nabyte, które mogą pojawić się po paru latach na skutek np. urazu, wypadku, nieprawidłowej higieny uszu czy ich chorób.Problemy ze słuchem u dzieci są dość często występującą dolegliwością. Badania naukowe pokazują, że ma je ponad połowa dzieci. Szybkie podjęcie leczenia daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Bardzo ważną kwestią jest to by nie leczyć naszej pociechy samemu a udać się do specjalisty. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów ze słuchem u dzieci? Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu dziecka? Do kogo się z tym problemem zgłosić?
Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Perlakowe zapalenie ucha środkowego zaliczane jest do bardzo ciężkich postaci przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Choroba ta może prowadzić do całkowitej głuchoty jeśli nie będzie odpowiednio leczona. Jej charakterystycznym objawem jest guzkowaty twór, nazywany perlakiem, który doprowadza do uszkodzenia kostek słuchowych oraz wszelkich struktur znajdujących się w ich otoczeniu.Perlak, to nic innego jak masa złogów naskórka, które bardzo łatwo ulegają zakażeniu. Należy podkreślić, że ten guzkowaty twór jest bardzo bogatym podłożem dla rozwoju różnego rodzaju bakterii. Przyczyn rozwoju tego schorzenia jest wiele, podobnie jak jego objawów, które upośledzają normalne funkcjonowanie w ciągu dnia, ale także w nocy. Perlakowe zapalenia ucha środkowego jest szczególnie niebezpieczne u dzieci. Pamiętajmy by nie bagatelizować pierwszych objawów tej choroby. Należy udać się na wizytę do specjalisty - laryngologa.
- Reklama
Krwawienie z ucha - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Krwawienie z ucha może zdarzyć/pojawić się w każdym wieku (od małych dzieci, po osoby dorosłe oraz starsze) niezależnie od płci. Przyczyn jego wystąpienia jest bardzo wiele. Krew wypływa z przewodu słuchowego w większości przypadków w bardzo niewielkiej ilości. Możemy mieć do czynienia z wyciekiem świeżej krwi (te przypadki są najczęstsze) bądź krwi z wydzieliną ropną. W przypadku pojawienia się obfitego wycieku z ucha wydzieliny, która nie zawiera krwi, możemy mieć do czynienia z wydostaniem się płynu mózgowo- rdzeniowego.Kluczową kwestią są okoliczności, w których doszło do krwawienia z ucha (stan zapalny, silny ból ucha, uderzenie, uraz, dostanie się do niego ciała obcego). W przypadku pojawienia się wycieku z ucha powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z laryngologiem. Stanu tego nie można bagatelizować gdyż może on się skończyć nawet utratą słuchu. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci. Jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia z ucha? Jakich badań wymaga pacjent, u którego doszło do wycieku krwi z ucha?
Odstające uszy - wada genetyczna
Za odstające uszy odpowiadają geny a nie jak kiedyś sądzono, sposób kładzenia noworodka do snu. Jeśli jeden z rodziców ma odstające uszy, jest duża szansa na to, że i dziecko będzie miało ten sam problem. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwie wykształcona grobelka, czyli niewielki element chrząstki, za którym małżowina zgina się w kierunku czaszki. Zdarza się także tak, że grobelka nie wykształca się w ogóle co prowadzi do wzrostu ucha na zewnątrz. Rodzice mogą dowiedzieć się już w trakcie ciąży czy dziecko będzie miało odstające uszy (dokładnie około 12 tygodnia życia płodowego).
Zatkane uszy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Coraz więcej pacjentów zgłasza się do laryngologa z problemem zatkanego ucha. Występuje on u pacjentów w każdym wieku, od bardzo małych dzieci po osoby dorosłe a także starsze. Zatkane ucho przeszkadza nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy, np. w odbieraniu dźwięków, prowadzi do zdenerwowania, dyskomfortu czy zawrotów głowy. Przyczyn problemów z zatkanymi uszami jest wiele, za każdym razem powinniśmy zgłosić się do laryngologa, który obejrzy ucho, zleci badania i włączy leczenie.
Jak przebiega operacja zakładania implantu ślimakowego?
Jak przebiega operacja wszczepienia implantu ślimakowego? Czy jest bezpieczna dla pacjenta? Czy niesie ze sobą jakieś powikłania?
Co wiemy o implantach ślimakowych?
Implant ślimakowy jest bardzo znaną i powszechnie stosowaną elektroniczną protezą zmysłu słuchu u ludzi. Zakładany jest u pacjentów w różnym wieku i dzięki niemu osoby niesłyszące bądź głuche mają szanse na to by słyszeć. Jak najszybsze wszczepienie implantu ślimakowego dzieciom pozwala na szybszą stymulację mózgu oraz modulację układu słuchowego. Kto odpowiada za kwalifikację do wszczepienia implantu ślimakowego? Kto wykonuje zabieg i jak on przebiega?
Otoemisje akustyczne
OAE czyli otoemisje akustyczne, są sygnałami wysyłanymi z ucha wewnętrznego jako efekt skurczu komórek rzęsatych zewnętrznych wywołanego stymulacją akustyczną. Podstawą generowania sygnału otoemisji jest elektrokurczliwość czyli swoista zdolność komórek słuchowych zewnętrznych do zmiany kształtu oraz długości pod wpływem oddziaływania przyłożonego napięcia.
Wysiękowe zapalenie ucha - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wysiękowe zapalenie ucha to bardzo poważna choroba, która zawsze wymaga specjalistycznego leczenia. Jest to schorzenie bardzo przebiegłe, gdyż nie zawsze wiemy że mamy z nim do czynienia. Objawy tej choroby są podobne tych towarzyszących zapaleniu ucha. Niestety nieleczone wysiękowe zapalenie ucha może doprowadzić nawet do trwałego niedosłuchu. Jakie są objawy tej choroby? Jaki jest sposób jej diagnozowania i leczenia?
Szumy uszne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Szumy uszne definiowane są przez pacjentów w różny sposób. Jedni słyszą piski, pukanie, warczenie a inni dudnienie, gwizdy bądź syczenie. Mogą one pojawiać się sporadycznie albo towarzyszyć pacjentowi cały czas. W tym drugim przypadku stają się one uciążliwe i utrudniają normalne oraz sprawne funkcjonowanie. Przyczyn ich powstawania jest bardzo wiele (miażdżyca, silny stres, nadciśnienie). Czy istnieją sposoby na ich leczenie? Czy wizyta u laryngologa jest konieczna gdy szumy uszne nam doskwierają?
Szumy uszne
Szumy uszne opisywane są jako różnego rodzaju piski, dudnienie, szelest, gwizdy, szumienie, pukanie czy dzwonienie, które uniemożliwiają normalne i sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym. Przeszkadzają one także w nocy.
Definicja i przyczyny szumów usznych u osób starszych
Szumy w uszach są bardzo częstą dolegliwością spotykaną u osób starszych, oczywiście mogą także występować u młodych dorosłych oraz u dzieci.