Zaloguj
Reklama

Krwawienie z ucha - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból głowy spowodowany hałasem
Fot. medforum
Ból głowy spowodowany hałasem
(5)
Reklama

Krwawienie z ucha może zdarzyć/pojawić się w każdym wieku (od małych dzieci, po osoby dorosłe oraz starsze) niezależnie od płci. Przyczyn jego wystąpienia jest bardzo wiele. Krew wypływa z przewodu słuchowego w większości przypadków w bardzo niewielkiej ilości. Możemy mieć do czynienia z wyciekiem świeżej krwi (te przypadki są najczęstsze) bądź  krwi z wydzieliną ropną. W przypadku pojawienia się obfitego wycieku z ucha wydzieliny, która nie zawiera krwi, możemy mieć do czynienia z wydostaniem się płynu mózgowo- rdzeniowego.

Kluczową kwestią są okoliczności, w których doszło do krwawienia z ucha (stan zapalny, silny ból ucha, uderzenie, uraz, dostanie się do niego ciała obcego). W przypadku pojawienia się wycieku z ucha powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z laryngologiem. Stanu tego nie można bagatelizować gdyż może on się skończyć nawet utratą słuchu. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci. Jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia z ucha? Jakich badań wymaga pacjent, u którego doszło do wycieku krwi z ucha?

Objawy i przebieg krwawienia z ucha

Najczęstsze przyczyny krwawień z ucha

W przypadku wycieku z ucha konieczna jest natychmiastowa wizyta u laryngologa bądź przewiezienie pacjenta na oddział ratunkowy. Stan jest szczególnie niebezpieczny gdy doszło u poszkodowanego do wymiotów, zawrotów głowy, utraty przytomności czy zaburzeń równowagi. Nie wolno choremu podawać jakichkolwiek leków doustnych, zakładać opatrunku na głowę i uchu czy próbować zatamować wypływającą z ucha krew. Pamiętajmy także o tym by nigdy w takiej sytuacji nie stosować kropli do uszu. Każde z takich zachowań może jedynie pogorszyć stan pacjenta.

Krwawienie z ucha może być wywołane przez:

  1. Różnego rodzaju urazy, które bardzo często zdarzają się u małych dzieci oraz u młodzieży. Mowa tutaj o upadkach z dużych wysokości czy wypadkach komunikacyjnych. Skaleczenia i rozerwania skóry przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej są bardzo częste podczas włożenia ciała obcego do ucha ale także przy jego niewłaściwym czyszczeniu (zbyt głębokie włożenie patyczka do ucha).    
  2. Nowotwory ucha.
  3. Urazy głowy.
  4. Stany oraz zmiany zapalne, które bardzo często występują w przebiegu ostrego zapalenia ucha.
  5. Nawracające ostre zapalenie ucha.
  6. Opróżnianie się czyraka przewodu słuchowego, które jest rzadkością.

Podstawowym badaniem wykonywanym u pacjenta z krwawieniem zucha jest ocena wziernikowa ucha, nazywana inaczej otoskopią.  W większości przypadków wykorzystywany jest ssak do odsysania płynu oraz mikroskop diagnostyczny. Przy krwawieniach spowodowanych urazami głowy wykonywana jest tomografia komputerowa.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze