Krwawienie z ucha - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Krwawienie z ucha może zdarzyć/pojawić się w każdym wieku (od małych dzieci, po osoby dorosłe oraz starsze) niezależnie od płci. Przyczyn jego wystąpienia jest bardzo wiele. Krew wypływa z przewodu słuchowego w większości przypadków w bardzo niewielkiej ilości. Możemy mieć do czynienia z wyciekiem świeżej krwi (te przypadki są najczęstsze) bądź krwi z wydzieliną ropną. W przypadku pojawienia się obfitego wycieku z ucha wydzieliny, która nie zawiera krwi, możemy mieć do czynienia z wydostaniem się płynu mózgowo- rdzeniowego.
Kluczową kwestią są okoliczności, w których doszło do krwawienia z ucha (stan zapalny, silny ból ucha, uderzenie, uraz, dostanie się do niego ciała obcego). W przypadku pojawienia się wycieku z ucha powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z laryngologiem. Stanu tego nie można bagatelizować gdyż może on się skończyć nawet utratą słuchu. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci. Jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia z ucha? Jakich badań wymaga pacjent, u którego doszło do wycieku krwi z ucha?
Objawy i przebieg krwawienia z ucha
Najczęstsze przyczyny krwawień z ucha
W przypadku wycieku z ucha konieczna jest natychmiastowa wizyta u laryngologa bądź przewiezienie pacjenta na oddział ratunkowy. Stan jest szczególnie niebezpieczny gdy doszło u poszkodowanego do wymiotów, zawrotów głowy, utraty przytomności czy zaburzeń równowagi. Nie wolno choremu podawać jakichkolwiek leków doustnych, zakładać opatrunku na głowę i uchu czy próbować zatamować wypływającą z ucha krew. Pamiętajmy także o tym by nigdy w takiej sytuacji nie stosować kropli do uszu. Każde z takich zachowań może jedynie pogorszyć stan pacjenta.
Krwawienie z ucha może być wywołane przez:
- Różnego rodzaju urazy, które bardzo często zdarzają się u małych dzieci oraz u młodzieży. Mowa tutaj o upadkach z dużych wysokości czy wypadkach komunikacyjnych. Skaleczenia i rozerwania skóry przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej są bardzo częste podczas włożenia ciała obcego do ucha ale także przy jego niewłaściwym czyszczeniu (zbyt głębokie włożenie patyczka do ucha).
- Nowotwory ucha.
- Urazy głowy.
- Stany oraz zmiany zapalne, które bardzo często występują w przebiegu ostrego zapalenia ucha.
- Nawracające ostre zapalenie ucha.
- Opróżnianie się czyraka przewodu słuchowego, które jest rzadkością.
Podstawowym badaniem wykonywanym u pacjenta z krwawieniem zucha jest ocena wziernikowa ucha, nazywana inaczej otoskopią. W większości przypadków wykorzystywany jest ssak do odsysania płynu oraz mikroskop diagnostyczny. Przy krwawieniach spowodowanych urazami głowy wykonywana jest tomografia komputerowa.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.