Zaloguj
Reklama

Definicja i przyczyny szumów usznych u osób starszych

Starsza, zdrowa kobieta
Fot. medforum
Starsza, zdrowa kobieta
(0)

Szumy w uszach są bardzo częstą dolegliwością spotykaną u osób starszych, oczywiście mogą także występować u młodych dorosłych oraz u dzieci.

Reklama

Określenie to obejmuje różnego rodzaju dźwięki słyszalne przez pacjenta np. piszczenie, dzwonienie, bzyczenia, syk, gwizdanie czy furczenie. Co ważne, w pobliżu głowy nie znajduje się nic co mogłoby powodować słyszenie tego dźwięku, stąd nazwano je tzw. dźwiękami fantomowymi. Cały czas trwają badania poszukujące bezpośredniej przyczyny szumów usznych oraz sposobów ich leczenia. Wielu pacjentów uskarża się, że uniemożliwiają im one normalne i sprawne funkcjonowanie.

Szumy w uszach u starszych pacjentów

Szumy w uszach przeszkadzają w słyszeniu innych dźwięków dobiegających z otoczenia, uniemożliwiają zaśnięcie, odpoczynek czy pracę. Z czasem stają się dla pacjenta frustrujące i irytujące. Mogą one pojawić się w jednym uchu lub w obydwu jednocześnie. Występują zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. W chwili obecnej wyróżnia się szumy uszne obiektywne (spowodowane między innymi nieprawidłową budową naczyń krwionośnych w uszach, słyszalne także dla innych osób) bądź subiektywne (gdy tylko osoba chora słyszy szumy, hałas czy dzwonienie).
Wśród przyczyn szumów w uszach wymienia się np. uszkodzenie bębenków słuchowych, kostek w uchu środkowym, uszkodzenia ucha środkowego i/lub wewnętrznego, guzy nowotworowe, zaburzenia w prawidłowym przewodnictwie dźwięków oraz narażenie na bardzo głośne dźwięki. Nie można zapominać tutaj o innych przyczynach szumów usznych jak między innymi: utrata słuchu w okresie dzieciństwa, nadciśnienie tętnicze krwi, choroba Meniere'a, urazy w okolicy szyi, głowy oraz żuchwy, zażywanie niektórych leków (moczopędne, przeciwnowotworowe, przeciwmalaryczne, antybiotyki ale także zbyt duże ilości aspiryny). Zdarza się, że nadmiar wosku oraz niewłaściwa higiena mogą być przyczyną szumów usznych u osób starszych.


fot. panthermedia

Jak widać przyczyn tego problemu jest bardzo wiele a każdego pacjenta należy traktować indywidualnie. Co ważne, nie powinno się zakładać, że piski, szumy, trzaski czy dzwonienie w uszach jest kwestią normalną i naturalną u osób starszych. Konieczna jest zawsze wizyta u laryngologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem oraz członkami jego rodziny, następnie zleci dodatkowe badania np. audiologiczne, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Leczenie jest w pełni uzależnione od przyczyny szumów usznych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze