Zaloguj
Reklama

Woskowina w uszach u dziecka

Badanie w gabinecie pediatrycznym
Fot. medforum
Badanie w gabinecie pediatrycznym
(0)
Woskowina w uszach u dziecka
Reklama

Woskowina, która tworzy się w przewodzie słuchowym zewnętrznym u dzieci jest zjawiskiem normalnym (fizjologicznym). Spełnia ona bardzo wiele funkcji w tym chroni ucho przed patogenami, bierze udział w jego nawilżaniu, oczyszczaniu i natłuszczaniu. Jeśli występuje w normalnej ilości nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka, zdarza się jednak tak, że niewłaściwe dbanie o uchy prowadzi do jej zalegania i wytworzenia tzw. czopu. Nadmiar woskowiny powinien być zawsze dokładnie usuwany. Niewłaściwa higiena uszu może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.

Woskowina w uszach u dziecka - Objawy i przebieg

Jakie są przyczyny i objawy zaleganiawoskowiny  w uchu u dziecka?

Woskowina (wydzielina uszna) zawiera substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, pełni funkcję w natłuszczaniu, nawilżaniu oraz odżywianiu przewodu słuchowego. U dzieci woskowina ma kolor żółty bądź lekko brązowawy i powinna być miękka. Przyczyn zalegania woskowiny w uszach dziecka jest wiele od zaburzeń w budowie przewodu słuchowego zewnętrznego po uwarunkowania genetyczne czy nieprawidłowe oczyszczanie uszu. Objawami świadczącymi o tym, że czop woskowiny zalega w przewodzie słuchowym są m.in.: niedosłuch, uczucie zatkania w uchu oraz pełności, szumy w uszach, bóle głowy, dziecko jest marudne, płaczliwe, zgłasza ból ucha i trzyma się za nie. Bardzo często objawy nasilają się po kąpieli, gdyż wtedy woskowina pęcznieje w uchu.

Woskowina w uszach u dziecka - Leczenie

W celu uniknięcia wytworzenia czopu woskowiny w uchu dziecka, należy je regularnie i dokładnie czyścić. Można zakupić do tego specjalne patyczki higieniczne. W sytuacji gdy nie możemy usunąć nadmiaru woskowiny, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do laryngologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze