Zaloguj
Reklama

Co wiemy o implantach ślimakowych?

Aparat słuchowy
Fot. panthermedia
Aparat słuchowy
(0)

Implant ślimakowy jest bardzo znaną i powszechnie stosowaną elektroniczną protezą zmysłu słuchu u ludzi. Zakładany jest u pacjentów w różnym wieku i dzięki niemu osoby niesłyszące bądź głuche mają szanse na to by słyszeć. Jak najszybsze wszczepienie implantu ślimakowego dzieciom pozwala na szybszą stymulację mózgu oraz modulację układu słuchowego. Kto odpowiada za kwalifikację do wszczepienia implantu ślimakowego? Kto wykonuje zabieg i jak on przebiega?

Reklama

Implant ślimakowy - proteza ludzkiego zmysłu

Implant ślimakowy jest urządzeniem elektronicznym, dość mocno zaawansowanym pod względem budowy oraz pełnionej funkcji, które pozwala na słyszeniem osobą z głębokim niedosłuchem zmysłowo- nerwowym bądź niesłyszącym.

Składa się on z dwóch części:

  • zewnętrznej, tzw. procesor dźwięku odpowiadający za przetwarzanie słyszanych dźwięków z otoczenia,
  • wewnętrznej elektrody, które są wprowadzone do ślimaka.

Pacjent dzięki implantowi słyszy dźwięki zbliżone jakościowo do tych słyszanych fizjologicznie. Wszczepiany jest on pacjentom w różnym wieku.

Są to:

  • osoby, które straciły słuch w wyniku urazu, wypadku czy powikłań pochorobowych,
  • bardzo małe dzieci a nawet niemowlęta, u których wykryto problemy ze słuchem podczas badań,
  • osoby starsze około 70go roku życia.

Implant ślimakowy daje szanse na normalne i sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym. Jest szczególnie ważny w przypadku małych dzieci, gdyż daje im szanse na sprawne funkcjonowanie (zabawę z rówieśnikami, rozmowy, uczenie się). Nie ulega wątpliwości, że jest tak samo ważny u dorosłych oraz osób starszych (daje szanse na normalną pracę, podróże, uczenie się).

Operacja wszczepienia implantu ślimakowego

Przed operacją pacjent ma wygalane włosy w okolicy zausznej. Polega ona na dotarciu do ślimaka, umieszczeniu tam elektrody stymulującej implant a także na umocowaniu procesora wewnętrznego na kości na powierzchni czaszki. Zabieg ten jest dość skomplikowany i wykonywany jest zawsze w znieczuleniu ogólnym. Po operacji pacjent ma podawane środki przeciwbólowe (w niewielkich dawkach).

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego mogą pojawić się komplikacje (ogólne oraz chirurgiczne). Zaraz po zabiegu bardzo często spotykane są różnego rodzaju objawy, wśród których najczęściej wymienianymi są: wymioty, nudności, zawroty głowy. Pacjent pozostaje w szpitalu do około 7iu dni po operacji.  
Aby implant działał część zewnętrzna oraz wewnętrzna musi ze sobą współpracować.

Pierwsze próby jego podłączenia mają miejsce około miesiąca po wykonaniu zabiegu. Początki są zazwyczaj bardzo trudne. Dlatego konieczna jest pomoc ze strony rodziny oraz najbliższych. Pamiętajmy także o tym by nic nie robić bez zgody i obecności lekarza prowadzącego. Wszelkie problemy z implantem ślimakowym należy jak najszybciej zgłaszać nie czekając aż ustąpią same.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze