Ucho pływaka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ucho pływaka to określenie medyczne na stan zapalny ucha zewnętrznego. Wiadomo, że jest to schorzenie o podłożu i charakterze infekcyjnym. Ma to najczęściej miejsce, gdy przewód słuchowy narażony jest na wilgoć oraz wodę. Niektórzy uważają, że musi to być długotrwała ekspozycja, inni twierdzą, że wystarczy jeden wyjazd na basen. Mimo wszystko, dolegliwość ta jest najczęściej spotykana u pływaków, ale także u dzieci, które zaczynają swoją przygodę z wodą. Woda zalegająca w uchu stanowi bardzo dobre warunki do rozwoju różnego rodzaju bakterii, ale także grzybów. Jest to schorzenie bardzo dokuczliwe, w związku z powyższym, gdy zauważymy już pierwsze niepokojące objawy powinniśmy zwrócić się do laryngologa. Objawy ucha pływaka nie ustąpią samoistnie lecz będą się rozwijały i przybierały na sile.
Objawy i przebieg ucha pływaka
Główną przyczyną rozwoju ucha pływaka jest długotrwałe, regularne działanie wody oraz wilgoci na ucho zewnętrzne. Przebywanie w wodzie prowadzi do wymycia naturalnie znajdującej się w naszym uchu woskowiny, która pełni wiele bardzo ważnych funkcji. Wpływ na rozwój tego schorzenia ma także niewłaściwe osuszanie uszu po wyjściu z wody bądź całkowite zapominanie o tej czynności. Szczególnie często zapalenie ucha pływaka spotykane jest u osób, które kąpią się latem w różnego rodzaju brudnych zbiornikach wodnych. Ciepła, zanieczyszczona woda to siedlisko grzybów oraz bakterii. W chorobie tej dochodzi do uszkodzenia przewodu słuchowego zewnętrznego, co w konsekwencji prowadzi do stanu zapalnego.
Objawami charakterystycznymi dla tego schorzenia są: problemy ze słuchem, niedosłuch, zaczerwienienie i obrzęk, zmiany na skórze ucha (pęcherzyki wypełnione płynem a nawet krwią), świąd ucha, ból ucha, uczucie zatkania ucha, wyciek z ucha a także gorączka. Objawy te nie ustąpią samoistnie, jeśli nie zostanie włączone leczenie może dojść do ich nasilenia oraz bardzo poważnych powikłań.
Leczenie ucha pływaka
Ucho pływaka to schorzenie, które wymaga specjalistycznego leczenia. Bardzo ważną kwestią jest szybka diagnostyka i włączenie odpowiednich lekarstw. Nieleczone ucho pływaka może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, które niestety będą wymagały interwencji chirurgicznej.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.