Zaloguj
Reklama

Uraz akustyczny - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Budowa domu, zespół ekspertów
Fot. Shutterstock
Budowa domu, zespół ekspertów
(0)
Reklama

Uraz akustyczny to uszkodzenie słuchu spowodowane hałasem. Wyróżnia się uraz ostry i przewlekły. Uraz ostry wywołany jest jednorazowym głośnym dźwiękiem, jak na przykład przy wybuchu. Uraz przewlekły z kolei spowodowany jest długotrwałym działaniem hałasu – jest rozpatrywany jako choroba zawodowa osób pracujących w hałasie.

Objawy i przebieg urazu akustycznego

Uszkodzenie słuchu po urazie ostrym czasami ustępuje samoistnie, ale zazwyczaj pozostaje trwały ubytek słuchu. W przypadku uszkodzenia przewlekłego może ono mieć charakter czasowy lub stały. Uszkodzenie czasowe zwykle powstaje w wyniku działania dźwięków o wysokiej częstotliwości, a objawy ustępują po okresie odpoczynku. W przypadku uszkodzenia stałego – uszkodzenie słuchu jest trwałe. Ogólnie uważa się, że bardziej uszkadza słuch hałas o wysokich częstotliwościach oraz hałas, który ma charakter impulsowy. Ponadto czynnikami predysponującymi są: przewlekłe zapalenie ucha środkowego, stany po operacji uszu, zaawanasowany wiek.

Leczenie urazu akustycznego

Rola lekarza ogranicza się do postępowania profilaktycznego. Ważne jest, aby środowisko pracy było odpowiednio dostosowane, należy zwrócić uwagę na środki ochrony pod postacią słuchawek czy wkładek do uszu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski PZWL

Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze