Problemy ze słuchem u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Każdy noworodek ma bardzo dokładnie badany słuch przed opuszczeniem szpitala. Później rodzice zobowiązani są do regularnego badania słuchu u dzieci (w okresie przedszkolnym oraz szkolnym). W sytuacji gdy zauważymy, że nasze dziecko może mieć problemy ze słuchem powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do laryngologa dziecięcego. Pamiętajmy o tym, że przyczyn problemów ze słuchem u dzieci jest bardzo wiele od wrodzonych (pojawiających się już w pierwszych tygodniach życia) po nabyte, które mogą pojawić się po paru latach na skutek np. urazu, wypadku, nieprawidłowej higieny uszu czy ich chorób.
Problemy ze słuchem u dzieci są dość często występującą dolegliwością. Badania naukowe pokazują, że ma je ponad połowa dzieci. Szybkie podjęcie leczenia daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Bardzo ważną kwestią jest to by nie leczyć naszej pociechy samemu a udać się do specjalisty. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów ze słuchem u dzieci? Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu dziecka? Do kogo się z tym problemem zgłosić?
Objawy i przebieg problemów ze słuchem u dzieci
Skąd się biorą problemy ze słuchem u dzieci?
Przyczyn problemów ze słuchem u dzieci jest bardzo wiele. Niestety rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że zbyt długo utrzymujący się katar, częste infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz stany zapalne uszu mogą doprowadzić do częściowej a nawet całkowitej głuchoty. Na co warto zwrócić uwagę by nasze dziecko nie miało problemów ze słuchem? Poniżej znajduje się lista przyczyn prowadzących to tego stanu rzeczy.
Są to między innymi:
- Nawracające, przewlekłe wysiękowe stany zapalne ucha środkowego.
- Częste infekcje górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy katar, zatkany nos.
- Przerośnięty migdałek gardłowy, najczęściej trzeci. Zatyka on trąbki słuchowe co prowadzi do wytworzenia się w uchu podciśnienia. W konsekwencji tego dochodzi do zasysania płynu z naczyń krwionośnych, gromadzenia się go w uchu środkowym i problemów ze słuchem.
- Stany alergiczne błony śluzowej nosa.
- Częste infekcje nosogardła u dzieci.
- Ostre zapalenie ucha środkowego.
- Zatkanie ucha poprzez woskowinę. Początkowo problemy ze słuchem są niewielkie z czasem jednak dochodzi do ich nasilenia.
- Niewłaściwa higiena uszu np. w wyniku stosowania patyczków higienicznych.
- Dostanie się do ucha wody, np. podczas kąpieli, na basenie czy przy myciu głowy.
Wszystkie wyżej wymienione czynniki mają wpływ na rozwój problemów ze słuchem u dzieci.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
http://www.webmd.com/parenting/help-for-parents-hearing-impaired-children
http://www.pamf.org/hearinghealth/facts/children.html
http://chicago.medicine.uic.edu/UserFiles/Servers/Server_442934/File/Peiatrics/Resident%20Website%20Chicago/developmental%20website/Week2_Hearing%20disorders.pdf
http://journals.lww.com/ear-hearing/Abstract/1998/10000/Children_with_Minimal_Sensorineural_Hearing_Loss_.1.aspx
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.