Zaloguj
Reklama

Zatkane ucho - nadmierne wydzielanie woskowiny

Czyszczenie uszu
Fot. Shutterstock
Czyszczenie uszu
(0)

Niewiele osób wie w jaki sposób dbać o higienę uszu. Najczęściej używają oni patyczków do uszu, które powinny być zakazane do ich czyszczenia. Niestety rodzice bardzo często czyszczą uszy swoich dzieci za pomocą patyczków i nie są świadomi tego, że wyrządzają swojemu dziecku krzywdę. Dlaczego dochodzi do zatkania ucha?

Reklama

Spis treści:

  1. Kiedy należy udać się do lekarza?
  2. Leczenie

Kiedy należy udać się do lekarza? 

Jeśli zauważymy, ze nasz słuch nagle się pogorszył, mamy uczucie pełności u uchu, przytkania a także towarzyszy temu ból powinniśmy zgłosić się do lekarza. Najczęstsza przyczyną zatkanego ucha u osób w różnym wieku jest nagromadzenie się w nim woskowiny w przewodzie słuchowym.    

Wydzielina, która gromadzi się w uszach jest zjawiskiem normalnym, fizjologicznym. Nie należy jej zbyt dokładnie usuwać gdyż pełni ona wiele bardzo ważnych funkcji (nawilżająca, ochronna). Woskowina to nic innego jak mieszanina substancji wydzielanych przez gruczoły łojowe i woskowinowe. W jej skład wchodzą także złuszczony naskórek który wyścieła przewód słuchowy.

Konsystencja woskowiny jest różna od lepkiej po wilgotną bądź bardzo zbitą i suchą. Ma najczęściej kolor żółtawy. W większości przypadków nie mamy z nią większych problemów. Sytuacja komplikuje się gdy wydzielana jest w dużych ilościach i zaczyna zalegać w przewodzie słuchowym. Tworzy się wtedy czop, który zatyka częściowo bądź całkowicie przewód słuchowy co może doprowadzić nawet do głuchoty.    

Leczenie 

W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u laryngologa i dokładne wyplukanie ucha. Następnie zalecane jest używanie spreju bądź kropel rozpuszczających woskowinę. Można te preparaty kupić w aptece. Warto pamiętać o tym by nigdy nie czyścić uszu za pomocą patyczków

Powodują one przepychanie woskowiny w głębsze partie ucha i jej ubijanie w ścisły czop. Podczas czyszczenia może dojść także do uszkodzenia błony bębenkowej (jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci). Jeśli nasze ucho nie jest zatkane przez woskowinę, a cały czas nie słyszmy konieczne będzie wykonanie specjalistycznych badań i ustalenie jaka jest przyczyna.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze