Zaloguj
Reklama

Zatkane uszy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ucho
Fot. medforum
Ucho
(0)
Reklama

Coraz więcej pacjentów zgłasza się do laryngologa z problemem zatkanego ucha. Występuje on u pacjentów w każdym wieku, od bardzo małych dzieci po osoby dorosłe a także starsze. Zatkane ucho przeszkadza nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy, np. w odbieraniu dźwięków, prowadzi do zdenerwowania, dyskomfortu czy zawrotów głowy. Przyczyn problemów z zatkanymi uszami jest wiele, za każdym razem powinniśmy zgłosić się do laryngologa, który obejrzy ucho, zleci badania i włączy leczenie.

Objawy i przebieg zatkanych uszu

Zatkane ucho - duży dyskomfort

Jeśli zauważymy, że nasze uszy zatykają się coraz częściej i nie wiemy, co jest tego przyczyną, powinniśmy zgłosić się do laryngologa. W przypadku, gdy towarzyszą temu dodatkowe objawy takie jak: ból ucha, szumy, osłabienie słuchu, zawroty głowy, wizyta u specjalisty jest koniecznością. Nigdy nie wolno takiego stanu bagatelizować, gdyż może on doprowadzić do utraty słuchu.

Nie wolno zbyt mocno i głęboko oczyszczać takiego ucha za pomocą patyczków ani stosować kropli bez wiedzy lekarskiej. Nadmiar woskowiny (korek woskowy jest tak duży i zbity, że zatyka kanał ucha), zapalenie ucha środkowego, katar (obrzęk śluzówki nosa obejmuje także przewody słuchowe), zmiany ciśnienia - to najczęstsze przyczyny zatkanego ucha.

W każdej z tych sytuacji należy udać się do laryngologa. Nie wolno zbyt często używać patyczków do ucha gdyż można uszkodzić błonę bębenkową. W aptekach dostępne są preparaty do uszu w postaci kropli bądź maści - należy ich używać zgodnie z zaleceniami lekarskimi. 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J. Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Termedia, Poznań 2010.
    2. Latkowski B. Otorynolaryngologia - kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Adres www źródła:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze