Zaloguj
Reklama

Głuchota przewodzeniowa i odbiorcza - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Badanie słuchu
Fot. Panthermedia
Badanie słuchu
(4)
Reklama

Utrata słuchu (głuchota) bez względu na to czy obejmuje ucho prawe, lewe bądź oboje uszu zawsze wymaga konsultacji z laryngologiem. W większości przypadków następuje ona stopniowo. Zdarza się jednak, że pojawia się nagle bez konkretnej przyczyny.

Przyczyn rozwoju głuchoty jest wiele, od urazów, uszkodzeń, przewlekłych stanów zapalnych ucha, zażywania niektórych leków, po bardzo poważne schorzenia takie jak: nowotwory, guzy czy stwardnienie rozsiane. Głuchota może mieć niewielkie nasilenie po bardzo głębokie. Niestety w wielu przypadkach prowadzi ona do całkowitej utraty słuchu.

Do rozwoju tego schorzenia dochodzi w wyniku uszkodzenia bądź dysfunkcji jednego z elementów ucha jak np. kosteczek słuchowych, nerwu przedsionkowo-ślimakowego czy jądra znajdującego się w pniu mózgu. W chwili obecnej wyróżnia się kilka rodzajów głuchot. Jedną z nich jest utrata słuchu przewodzeniowa i odbiorcza.

Objawy i przebieg głuchoty przewodzeniowej i odbiorczej

Głuchota przewodzeniowa jest najczęściej wynikiem różnego rodzaju zmian zachodzących w zewnętrznym przewodzie słuchowym, dokładnie w obrębie błony bębenkowej lub ucha środkowego. Zmiany te prowadzą do poważnych problemów we właściwym i sprawnym przekazywaniu wszystkich dźwięków do ucha wewnętrznego. W przypadku głuchoty odbiorczej dochodzi do uszkodzenia w uchu wewnętrznym bądź zmian w nerwie czaszkowym (słuchowym). Zmiany te w niektórych przypadkach są odwracalne, w innych nieodwracalne. Co ważne mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia pacjenta. Przyczyn pojawienia się tych problemów jest bardzo wiele od ostrego zapalenia ucha środkowego po przewlekłe zapalenie ucha środkowego, wysiękowe zapalenie ucha jego uraz czy woskowinę uszną. Pamiętajmy o tym by nie wkładać żadnych przedmiotów do uszu i nie czyścić ich patyczkami.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

Objawy kliniczne: praktyczny przewodnik diagnostyki i terapii, pod. red. Porter R., Kaplan J., Homeier B., Wrocław 2010


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze