Zaloguj
Reklama

Wysiękowe zapalenie ucha - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Pielęgnacja włosów i cery u kobiet
Fot. Panthermedia
Pielęgnacja włosów i cery u kobiet
(0)
Reklama

Wysiękowe zapalenie ucha to bardzo poważna choroba, która zawsze wymaga specjalistycznego leczenia. Jest to schorzenie bardzo przebiegłe, gdyż nie zawsze wiemy że mamy z nim do czynienia. Objawy tej choroby są podobne tych towarzyszących zapaleniu ucha. Niestety nieleczone wysiękowe zapalenie ucha może doprowadzić nawet do trwałego niedosłuchu. Jakie są objawy tej choroby? Jaki jest sposób jej diagnozowania i leczenia?

Objawy i przebieg wysiękowego zapalenia ucha

Co wiemy o wysiękowym zapaleniu ucha środkowego?   

Wysiękowe zapalenia ucha to choroba zapalna ucha środkowego, w której dochodzi do gromadzenia się płynu w jamie bębenkowej. Przyczyn tej choroby jest bardzo wiele od alergii po polipy nosa, przerost międlaka gardłowego, infekcje górnych dróg oddechowych, rozszczep podniebienia, przebyte ostre zapalenie ucha środkowego czy zapalenie zatok przynosowych.
Objawami charakterystycznymi dla wysiękowego zapalenia ucha są m.in.: ból ucha, zawroty głowy, gorączka, szumy usze, uczucie pełności w uchu, ból oka, policzka, problemy ze słuchem, uczucie wody w uchu, nudności, wymioty oraz uczucie rozbicia.

Choroba ta diagnozowana jest za pomocą otoskopii pneumatycznej bądź typanometrii. Wielu lekarzy wykonuje także audiometrię tonalną. W wielu przypadkach zapalenie cofa się samoistnie do trzech miesięcy. Podawane są choremu leki przeciwzapalne, środki obkurczające oraz mukolityczne. Jeśli metody te nie są skuteczne konieczne jest założenie drenu wentylacyjnego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze