Zaloguj
Reklama

Jak przebiega operacja zakładania implantu ślimakowego?

Aparat słuchowy
Fot. Panthermedia
Aparat słuchowy
(3)
Implant ślimakowy
Reklama

Jak przebiega operacja wszczepienia implantu ślimakowego? Czy jest bezpieczna dla pacjenta? Czy niesie ze sobą jakieś powikłania?

Implant ślimakowy - Objawy i przebieg

Problemy ze słuchem to dolegliwość dość często spotykana. Co ważne dotyka ona nie tylko osób w podeszłym wieku ale także osoby bardzo młode a nawet noworodki. Utrudnia ona normalne i sprawne funkcjonowanie w życiu codzienny a w niektórych przypadkach uniemożliwia podjęcie wymarzonej pracy. W związku z powyższym dla wielu pacjentów operacja wszczepienia implantu ślimakowego jest szansą a normalne i samodzielne funkcjonowanie w życiu codziennym. Dotyczy to zarówno osób, które urodziły się z problemami ze słuchem jaki i tych które utraciły słuch np. podczas wypadku, operacji czy urazu. Jest to zabieg przeprowadzany zawsze na zalecenie lekarza- laryngologa po dokładnym zdiagnozowaniu pacjenta. Implant ślimakowy może być założony u dzieci, osób dorosłych oraz starszych. Operacja wymaga pozostania w szpitalu i jest dość skomplikowana. Pacjent musi być do niej odpowiednio przygotowany.

Implant ślimakowy - Leczenie

Wszczepienie implantu ślimakowego

Zabieg operacyjny wszczepienia implantu ślimakowego ma na celu dotarcie do ślimaka a następnie umieszczenie w nim specjalnej elektrody, która będzie go stymulowała. Na wewnętrznej stronie powierzchni kostnej czaszki mocowany jest procesor. Cięcie skóry wykonywane jest za małżowiną uszną i powyżej niej, kolejnym etapem jest odseparowanie tkanki od kości. Poprzez wyrostek sutkowaty lekarz przechodzi do ślimaka, tam wywiercany jest bardzo mały otwór który umożliwia wprowadzenie implantu. Elektroda zawijana jest na ślimaku i układana wokół zakończeń nerwu słuchowego. W ten sposób mamy możliwość stymulacji nerwu prądem elektrycznym (informacja przesyłana jest z implantu przez nerw do mózgu). Kluczową kwestią jest także umocowanie implantu wewnętrznego za pomocą specjalnych szwów.

Na ranę zakładany jest opatrunek i drenaż ssący w celu stworzenia odpowiednich warunków do jej gojenia się. Opatrunek oraz dren usuwany jest po kilku dniach w zależności od szybkości gojenia się rany. W tym czasie pacjent przebywa na oddziale szpitalnym. Zabieg wszczepienia implantu ślimakowego wykonywany jest w narkozie, czyli znieczuleniu ogólnym. Po operacji w większości przypadków pacjenci mają włączone środki przeciwbólowe, które podawane są doustnie.  

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze