Zaloguj
Reklama

Zapalenie błędnika

Autorzy: Patrycja Nowak
Ból głowy
Fot. medforum
Ból głowy
(0)

Błędnik to element ucha wewnętrznego, odpowiedzialny jest za równowagę oraz słuch.

Reklama

Przebieg choroby

Zapalenie błędnika może mieć postać ograniczoną lub rozlaną. W każdym przypadku, w przebiegu tego schorzenia dochodzi do rozwoju stanu zapalnego i obrzęku w strukturach błędnika. Postać ograniczona dotyczy zwykle zapalenia torebki kostnej kanału półkolistego bocznego. Najczęściej jest konsekwencją perlakowego zapalenia ucha środkowego. Charakteryzuje się wystąpieniem zawrotów głowy – odczuwanych jako uczucie wirowania, często w połączeniu z oczopląsem. Ruch gałek ocznych skierowany jest wówczas w stronę ucha chorego. Towarzyszy temu postępujące zaburzenie słuchu, a czasem również uczucie „dzwonienia” w uszach.

Czym jest spowodowane zapalenie błednika?

Zapalenie rozlane najczęściej jest powikłaniem chorób zakaźnych (zarówno bakteryjnych jak i wirusowych), może się rozwinąć również po zabiegach operacyjnych przeprowadzonych na uchu środkowym lub jako powikłanie zapalenia ucha środkowego. W jego przebiegu pojawiają się silne zawroty głowy w połączeniu z nudnościami i wymiotami. Oczopląs, podobnie jak w zapaleniu ograniczonym, początkowo skierowany jest w kierunku ucha zdrowego, natomiast wraz z postępem choroby następuje zmiana ruchu gałek ocznych w kierunku ucha chorego - jest to czynnik niekorzystny rokowniczo. W przebiegu rozlanego zapalenia rozwija się również zaburzenie słuchu.
Uważa się, że pewne znaczenie w rozwoju zapalenia błędnika mogą mieć również leki działające ototoksycznie.


fot. panthermedia

Leczenie przede wszystkim polega na leczeniu choroby zasadniczej, której powikłaniem jest zapalenie błędnika. Uzupełnieniem jest antybiotykoterapia w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi i lekami łagodzącymi zawroty głowy. Jeśli chodzi o rokowanie zwykle objawy ustępują po około 2-3 miesiącach, czasem dłużej mogą utrzymywać się zawroty głowy. Trwałe uszkodzenie słuchu zdarza się bardzo rzadko.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski PZWL
    2. Otolaryngologia, skrypt dla studentów medycyny i stomatologii pod redakcją prof. dr hab. med. Czesława Stankiewicza, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze