Zaloguj
Reklama

Zapalenie błędnika

Autorzy: Patrycja Nowak
Ból głowy
Fot. medforum
Ból głowy
(0)

Błędnik to element ucha wewnętrznego, odpowiedzialny jest za równowagę oraz słuch.

Reklama

Spis treści:

  1. Przebieg choroby
  2. Czym jest spowodowane zapalenie błednika?

Przebieg choroby 

Zapalenie błędnika może mieć postać ograniczoną lub rozlaną. W każdym przypadku, w przebiegu tego schorzenia dochodzi do rozwoju stanu zapalnego i obrzęku w strukturach błędnika. Postać ograniczona dotyczy zwykle zapalenia torebki kostnej kanału półkolistego bocznego. Najczęściej jest konsekwencją perlakowego zapalenia ucha środkowego. Charakteryzuje się wystąpieniem zawrotów głowy – odczuwanych jako uczucie wirowania, często w połączeniu z oczopląsem. Ruch gałek ocznych skierowany jest wówczas w stronę ucha chorego. Towarzyszy temu postępujące zaburzenie słuchu, a czasem również uczucie „dzwonienia” w uszach.

Czym jest spowodowane zapalenie błednika? 

Zapalenie rozlane najczęściej jest powikłaniem chorób zakaźnych (zarówno bakteryjnych jak i wirusowych), może się rozwinąć również po zabiegach operacyjnych przeprowadzonych na uchu środkowym lub jako powikłanie zapalenia ucha środkowego. W jego przebiegu pojawiają się silne zawroty głowy w połączeniu z nudnościami i wymiotami. Oczopląs, podobnie jak w zapaleniu ograniczonym, początkowo skierowany jest w kierunku ucha zdrowego, natomiast wraz z postępem choroby następuje zmiana ruchu gałek ocznych w kierunku ucha chorego - jest to czynnik niekorzystny rokowniczo.

W przebiegu rozlanego zapalenia rozwija się również zaburzenie słuchu. Uważa się, że pewne znaczenie w rozwoju zapalenia błędnika mogą mieć również leki działające ototoksycznie.


Zapalenie błędnika, fot. panthermedia

Leczenie przede wszystkim polega na leczeniu choroby zasadniczej, której powikłaniem jest zapalenie błędnika. Uzupełnieniem jest antybiotykoterapia w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi i lekami łagodzącymi zawroty głowy. Jeśli chodzi o rokowanie zwykle objawy ustępują po około 2-3 miesiącach, czasem dłużej mogą utrzymywać się zawroty głowy. Trwałe uszkodzenie słuchu zdarza się bardzo rzadko.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski PZWL
    2. Otolaryngologia, skrypt dla studentów medycyny i stomatologii pod redakcją prof. dr hab. med. Czesława Stankiewicza, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze