Zaloguj
Reklama

Szumy uszne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wizyta u laryngologa
Fot. Panthermedia
Wizyta u laryngologa
(3)
Reklama

Szumy uszne definiowane są przez pacjentów w różny sposób. Jedni słyszą piski, pukanie, warczenie a inni dudnienie, gwizdy bądź syczenie. Mogą one pojawiać się sporadycznie albo towarzyszyć pacjentowi cały czas. W tym drugim przypadku stają się one uciążliwe i utrudniają normalne oraz sprawne funkcjonowanie. Przyczyn ich powstawania jest bardzo wiele (miażdżyca, silny stres, nadciśnienie). Czy istnieją sposoby na ich leczenie? Czy wizyta u laryngologa jest konieczna gdy szumy uszne nam doskwierają?

Objawy i przebieg szumów usznych

Jak leczyć szumy uszne?

Leczenie szumów usznych jest skomplikowane i wymaga cierpliwości ze strony pacjenta oraz lekarza. Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na szybkie ich wyleczenie. Metoda leczenia oraz długość jej trwania zależą od tego co jest przyczyną szumów usznych.  Zatem kluczową kwestią jest ustalenia co doprowadziło do tego schorzenia i na którym poziomie drogi słuchowej do niego doszło (droga od przewodu słuchowego do kory słuchowej).

Wśród najczęściej spotykanych metod terapeutycznych w przypadku szumów usznych wymienia się m.in.: leki (naczyniowe, nasenne, psychotropowe, ziołowe, homeopatyczne), elektrostymulację, zabiegi operacyjne (w przypadku patologii układu naczyniowego, przy przewlekłym zapaleniu ucha oraz otosklerozie i tympanosklerozie),  biostymulację laserową, maskowanie oraz hiperbaryczne komory tlenowe.

W przypadku pojawienia się szumów usznych powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z laryngologiem. Leczenie tego schorzenia dobierane jest indywidualnie do pacjenta. Stanu takiego nigdy nie wolno bagatelizować ani czekać aż objawy ustąpią same.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze