Zaloguj
Reklama

Zapalenie ślinianek - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Lekarka badająca węzły chłonne u pacjentki
Fot. medforum
Lekarka badająca węzły chłonne u pacjentki
(3)
Reklama

Zapalenie ślinianek może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub swoiste czyli wywołane przez takie schorzenia jak gruźlica czy toksoplazmoza. Najczęściej zajęta przez proces zapalny jest ślinianka przyuszna.

Objawy i przebieg zapalenia ślinianek

Zapalenie ślinianek objawia się ich powiększeniem, bolesnym obrzękiem oraz zmniejszonym wydzielaniem śliny z uczuciem suchości w jamie ustnej. Czasem może się pojawić wydzielina ropna w okolicy ujścia ślinianki, a także szczękościsk. W przypadku zapaleń ostrych dodatkowo występuje podwyższona temperatura ciała. Zapalenia przewlekłe charakteryzują się nieznacznym obrzękiem ślinianki z wydzielaniem gęstej i mętnej śliny. Choroba przebiega wówczas z okresami nawrotów i remisji.

Leczenie zapalenia ślinianek

Przede wszystkim podaje się preparaty powodujące zwiększenie wydzielania śliny. W przypadku ostrego stanu zapalnego podaje się antybiotyki, łącznie z przepłukiwaniem przewodów wyprowadzających roztworem antybiotyku, ważne jest odpowiednie nawadnianie chorego. W przypadku zapalenia przewlekłego stosuje się leki upłynniające ślinę, nawadnianie chorego, krótkotrwałą sterydoterapię, ewentualnie przy nieskuteczności tych metod leczenie chirurgiczne.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1.Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski PZWL
    2.Otolaryngologia, skrypt dla studentów medycyny i stomatologii pod redakcją prof. dr hab. med. Czesława Stankiewicza, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze