Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Perlakowe zapalenie ucha środkowego zaliczane jest do bardzo ciężkich postaci przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Choroba ta może prowadzić do całkowitej głuchoty jeśli nie będzie odpowiednio leczona. Jej charakterystycznym objawem jest guzkowaty twór, nazywany perlakiem, który doprowadza do uszkodzenia kostek słuchowych oraz wszelkich struktur znajdujących się w ich otoczeniu.
Perlak, to nic innego jak masa złogów naskórka, które bardzo łatwo ulegają zakażeniu. Należy podkreślić, że ten guzkowaty twór jest bardzo bogatym podłożem dla rozwoju różnego rodzaju bakterii. Przyczyn rozwoju tego schorzenia jest wiele, podobnie jak jego objawów, które upośledzają normalne funkcjonowanie w ciągu dnia, ale także w nocy. Perlakowe zapalenia ucha środkowego jest szczególnie niebezpieczne u dzieci. Pamiętajmy by nie bagatelizować pierwszych objawów tej choroby. Należy udać się na wizytę do specjalisty - laryngologa.
Objawy i przebieg przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego
Jakie są przyczyny i objawy perlakowego zapalenia ucha środkowego?
Główną przyczyną rozwoju perlaka jest wrastanie naskórka do ucha środkowego. Sytuacja taka ma najczęściej miejsce gdy dojdzie do przedziurawienia brzegu błony bębenkowej, na skutek wysiękowego zapalenia ucha bądź przy złośliwym zapaleniu uch środkowego. Zdarza się tak, że perlaki powstają w wyniku „wsysania” błony bębenkowej do jej wnętrza np. na skutek przerośniętego migdałka gardłowego, bądź przy częstych infekcjach i stanach zapalnych zatok przynosowych. Perlak bardzo rzadko jest tworem wrodzonym.
Objawami charakterystycznymi dla perlakowego zapalenia ucha środkowego są m.in. ból ucha (początkowo może być on delikatny, z czasem przybiera na sile), szumy uszne, uczucie ucisku i rozpierania w uchu, zawroty i bóle głowy, nieprzyjemnie pachnący wyciek z ucha (jest to najczęściej śluzowo-ropna wydzielina) a także niedosłuch. Niestety u niektórych pacjentów może pojawić się także całkowita głuchota.
Bólu ucha nigdy nie należy bagatelizować. Nieważne czy dotyka on dzieci, osoby dorosłe czy starsze. W przebiegu perlakowego zapalenia ucha środkowego może dojść do bardzo groźnych powikłań są to m.in.: porażenie nerwu twarzowego, zapalenie błędnika czy ostre zapalenie wyrostka sutkowatego. Choroba ta zawsze wymaga specjalistycznego leczenia.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.