Kieszonki retrakcyjne jako powikłanie zapalenia ucha środkowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Długotrwały proces zapalenia ucha środkowego może prowadzić do powstania powikłań. Jednym z nich są kieszonki refrakcyjne. Powstają wskutek wciągnięcia błony bębenkowej do jamy bębenkowej, a w ich obrębie następuje gromadzenie złogów keratyny. Są one pewną formą przepukliny. Powstają w następstwie osłabienia elementów tworzących błonę bębenkową. W zależności od stopnia zaawansowania wyróżnia się trzy ich typy: odwracalne, nieodwracalne-kontrolowane oraz typ trzeci, niekontrolowane, gdzie kieszonka nie opróżnia się prawidłowo.
Objawy i przebieg kieszonek retrakcyjnych
W czasie powstawania kieszonek występuje niedosłuch oraz uczucie pełności w uchu. W przypadku, gdy pojawi się wyciek z ucha świadczy to o tworzeniu perlaka.
Leczenie kieszonek retrakcyjnych
W około 20 % przypadków dochodzi do samoistnej remisji. Postępowanie jest zachowawcze z okresową kontrolą lub zabiegowe, z wykonaniem tympanoplastyki. Najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie powstaniu perlaka i uszkodzeniu słuchu. Czasem uzupełnieniem leczenia są zabiegi, które poprawiają wentylację ucha środkowego, jak na przykład korekcja skrzywionej przegrody nosa czy usunięcie migdałka gardłowego.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.