Ucho
Świąd uszu: jakie mogą być jego przyczyny?
Świąd uszu nie jest częstą przypadłością, kiedy jednak już nam się przytrafi, nierzadko dość długo nawet zastanawiamy się, skąd się wziął. Prawda jest z kolei taka, że doprowadzić do takiej dolegliwości mogą naprawdę przeróżne stany, bo zarówno infekcje, jak i alergia czy różne schorzenia skóry. Kiedy więc należy ze świądem uszu udać się do lekarza, a kiedy można oczekiwać, aż problem ustąpi? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma – wszystko zależy od tego, jakie inne jeszcze, poza swędzeniem, dolegliwości odczuwa pacjent.
Perspektywy w zapobieganiu i leczeniu odbiorczych uszkodzeń słuchu
Niedosłuch oraz zaburzenia słuchu są dziś rozpatrywane jako problem populacyjny dotykający coraz większą liczbę osób. Zaburzenia tego zmysłu mogą mieć zróżnicowane przyczyny i mogą wystąpić w różnym wieku, jednak na dzisiaj medycyna nie posiada rozwiązania, które gwarantowałoby wyleczenie. Stąd niezwykle ważna jest zarówno profilaktyka i zapobieganie powstawaniu ubytków słuchu, jak również wczesne ich wykrycie.
Kręci Ci się w głowie? Sprawdź dlaczego!
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał zawrót głowy. Przyczyna zazwyczaj jest dość banalna. Mogła to być gwałtowna zmiana pozycji lub przyspieszona jazda samochodem. Jednak nie można bagatelizować zawrotów głowy, ponieważ mogą być one początkiem bardzo poważnych schorzeń.
Czym jest słuch fonematyczny?
Słuch fonemowy, znany również jako fonematyczny, określa zdolność do rozróżniania fonemów, czyli wyrazów, sylab i poszczególnych zgłosek. Niekiedy zdarza się, że diagnozuje się problem z rozróżnianiem fonemów. Wtedy niezbędne jest wsparcie terapeuty, który pozwoli na wyleczenie problemu.
- Reklama
Otoskleroza – skleroza słuchu?
Otoskleroza polega na zaburzeniu przenoszenia dźwięku do ucha wewnętrznego spowodowanego przebudową elementów narządu słuchu, najczęściej strzemiączka oraz okienka owalnego, ale może dotyczyć pozostałych kosteczek słuchowych. Przyczyny nie są do końca poznane. Największego wpływu na remodeling składowych biorących udział w przewodzeniu dźwięku upatruje się w zaburzeniach hormonalnych, infekcjach wirusowych oraz substancjach toksycznych.
Czyszczenie uszu: co można, a czego nie wolno robić?
Woskowina w uszach niejednej osobie wręcz spędza sen z powiek – przy jej nadmiarze dochodzić może bowiem zarówno do pojawienia się dyskomfortu, jak i do pogorszenia słuchu. Kiedyś do czyszczenia uszu stosowano przede wszystkim patyczki higieniczne, obecnie lekarze wyraźnie przestrzegają przed ich stosowaniem do usuwania woskowiny. Jakimi więc metodami powinno się oczyszczać uszy i… czy w ogóle powinno się to robić?
Problemy z błędnikiem – kiedy udać się do specjalisty?
Błędnik stanowi część ucha wewnętrznego, która odpowiedzialna jest za zmysł słuchu i równowagi. Niestety problemy z błędnikiem mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Kiedy najlepiej udać się do specjalisty?
Zawroty głowy – czy na pewno?
Zawroty głowy to zaburzenie polegające na złudzeniu kołowego ruchu otoczenia lub własnego ciała. Pacjenci często opisują je jako nieprzyjemne uczucia przemieszczania się ciała lub niepewności w utrzymaniu pozycji ciała – „jakbym miał za chwilę upaść na ziemię”, „wszystko wokół się kręci”, „tracę grunt pod nogami”. Dodatkowymi objawami towarzyszącymi zawrotom głowy mogą być nudności, wymioty oraz zaburzenia równowagi w postaci zaburzeń chodu. Wśród objawów neurologicznych zawroty głowy są drugą najczęstszą przyczyną konsultacji (po bólach głowy) w gabinecie lekarskim.
„Wsłuchaj się w emocje”, czyli jak nowoczesna metoda SPPS łączy zmysły i psychologię w terapii zaburzeń przetwarzania słuchowego
Jeżeli wydaje Ci się, że dziecko ma trudności w słyszeniu w hałasie, nie spełnia poleceń słownych, wielokrotnie prosi o powtórzenie wypowiedzi, łatwo się rozprasza i ma problemy z koncentracją – warto je zdiagnozować pod kątem centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego. Trudności w codziennym funkcjonowaniu, takie jak problemy z rozumieniem mowy, mylenie podobnie brzmiących słów, trudności w czytaniu lub pisaniu, a nawet kłopoty w nauce – mogą być błędnie kojarzone z problemami słuchowymi polegającymi na nieprawidłowej czułości słuchu. Objawy te wiążą się z kolejnymi trudnościami występującymi u dziecka powodującymi dalsze problemy rozwojowe. Dlatego tak istotna jest ich świadomość i prawidłowa specjalistyczna diagnostyka.
Jak prawidłowo czyścić uszy – poradnik dla małych i dużych
Prawidłowa higiena uszu jest niezwykle ważna. Nie chodzi tu tylko o względy estetyczne, ale przede wszystkim o względy zdrowotne. Niedbanie o higienę uszu może skutkować problemami ze słuchem, zatkaniem kanałów słuchowych czy nawet zapaleniem ucha. Jak prawidłowo dbać o higienę uszu?
- Reklama
Nowa metoda leczenia dla osób z problemami słuchu
W Polsce sukcesem zakończyła się 1. w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a 4. w ogóle na świecie operacja wszczepienia implantu słuchowego najnowszej generacji. Implant działa na zasadzie przewodnictwa kostnego, a pacjent odbiera naturalny, czysty dźwięk. To nadzieja dla pacjentów z wadami słuchu, u których inne terapie nie przynosiły efektów – podkreślają laryngolodzy. Z nowego urządzenia będzie mogło skorzystać kilkanaście procent chorych – przede wszystkim z wrodzonymi i nabytymi uszkodzeniami słuchu czy po nieudanych próbach ratowania słuchu klasycznymi aparatami słuchowymi.
Badania przesiewowe narządów zmysłów – profilaktyka i oszczędność
Programy badań przesiewowych są najlepszym przykładem szeroko rozumianego myślenia o wczesnej profilaktyce schorzeń narządów zmysłów, które mają wpływ na rozwój człowieka i jego komunikację z otoczeniem. Problem wad słuchu stał się chorobą cywilizacyjną.
Przyczyny krwawienia z ucha
Krwawienia doświadczył (lub doświadczy) w swoim życiu zapewne każdy człowiek. Tak jak jednak krwawienia z nosa są stosunkowo częste (mogą one pojawiać się nawet przy uporczywym wydmuchiwaniu nosa), tak już inne rodzaje krwawień – jak np. krwawienie z ucha – spotykane są zdecydowanie rzadziej. W każdym przypadku, kiedy z naszego ucha wydostaje się krew, powinniśmy udać się do lekarza – jakie jednak mogą być przyczyny tego problemu?
Życzenia na Dzień Kobiet
Drogie Użytkowniczki,w tym szczególnym dniu dla wszystkich Kobiet pragniemy złożyć Wam najlepsze życzenia.
3 marca - Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu
Każdego roku 3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. Dzień ten został wyznaczony z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Jego celem jest podniesienie świadomości ogółu społeczeństwa na temat chorób uszu i utraty słuchu oraz profilaktyki problemów ze słuchem.
Zaczerwienie ucha - jakie są przyczyny tego zjawiska?
Kiedy u człowieka dochodzi do tego, że jego uszy stają się czerwone i gorące, zwykło się wtedy mawiać, iż najwyraźniej inni muszą obgadywać tę osobę czy po prostu o niej rozmawiać. Tak jest według porzekadła, jakie jednak mogą być medyczne przyczyny zaczerwienienia uszu? Najczęściej zjawisko to jest całkowicie niegroźne, może ono być jednak również i związane z różnymi jednostkami chorobowymi.
Dlaczego z wiekiem ludzie tracą słuch?
Słuch pozornie wydaje się być niekoniecznie jednym z najistotniejszych ludzkich zmysłów – tak jednak mogą myśleć przede wszystkim ludzie, którzy sami słyszą prawidłowo. Pogorszenie jakości słuchu tak naprawdę może znacząco obniżać jakość życia. Jednym z najczęstszych zaburzeń słuchu jest utrata słuchu związana z wiekiem – jakie są przyczyny tego, że starsi ludzie tak często narzekają na pogorszenie słuchu?
Co twoje uszy mówią o twoim zdrowiu?
Kiedy twoje uszy wyglądają trochę inaczej, bolą, swędzą lub dzwoni w nich może oznaczać to niekoniecznie chorobę związaną z nimi, lecz symptomy czegoś znacznie poważniejszego.
Postępowanie terapeutyczne w zaburzeniach równowagi i zawrotach głowy
Zaburzenia równowagi oraz zawroty głowy, są stanem wynikającym z zaburzeń jakie pojawiają się w jednej z części składowych układu równowagi. Ilość połączeń i różnorodność synaps sprawiają, że ustalenie konkretnej przyczyny zaburzeń równowagi i zawrotów głowy bywa niezwykle trudne. Jednak to trafna diagnoza pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia i zniwelowanie objawów. W większości pacjenci, kwalifikują się do podjęcia leczenia zachowawczego - farmakoterapii, jednak w nielicznych przypadkach, kiedy wszystkie inne metody zawiodą – konieczne staje się podjęcie interwencji chirurgicznej.
Ciekawostki o języku migowym
Osoby, które nie słyszą lub niedosłyszą posługują się naturalnym dla nich językiem, czyli migowym. Jest to język, do którego nie potrzebujemy narządu słuchu. Języki migowe postrzegane są jako wizualno-przestrzenne, które nabywa się drogą naturalnej akwizycji przez niesłyszące dzieci od ich niesłyszących rodziców. Trudno w to uwierzyć w dzisiejszych czasach, ale do 1974 roku języki migowe pozbawione były wersji pisanej.