Zaloguj
Reklama

Co twoje uszy mówią o twoim zdrowiu?

Problemy ze słuchem
Fot. medforum
Problemy ze słuchem
(5)

Kiedy twoje uszy wyglądają trochę inaczej, bolą, swędzą lub dzwoni w nich może oznaczać to niekoniecznie chorobę związaną z nimi, lecz symptomy czegoś znacznie poważniejszego.

Reklama

Zagięcie małżowiny usznej a choroba wieńcowa i miażdżyca

Ukośne zagniecenie płatka ucha, nazywane również znakiem Franka (z ang. Frank’s sign) może być objawem choroby wieńcowej.

Zbieżność zagięcia małżowiny usznej z chorobą wieńcową po raz pierwszy zostało zauważone w 1973 przez dr. Sandersa T. Franka.

Kolejne badania przeprowadzone w 1979 roku, a następnie 2012 roku potwierdziły tezę, że częstość występowania wgniecenia po przekątnej płatka małżowiny usznej wzrasta wraz z nasileniem się miażdżycy.

Zespół Beckwitha i Wiedemanna

Zespół Beckwith-Wiedemanna powoduje anomalie płatków usznych (dołki na płatkach uszu i wyrośla przeduszne). Niemowlę urodzone z tą wadą genetyczną może cierpieć na pre- i postnatalne nadmierne wzrastanie, gigantyzm (makrosomia), mieć duży język (makroglosia) oraz niski poziom cukru we krwi. Zespół Beckwith-Wiedemanna występuje z częstością ok. 1:13−15 tys. żywych urodzeń. W okresie dziecięcym może pojawić dodatkowo m.in. niedosłuch (przewodzeniowy i nerwowo-czuciowy).

Inne choroby genetyczne

Problem nisko osadzonych uszu może wiązać się z innymi chorobami genetycznymi, takimi jak zespół Downa i Turnera. Osoby z zespołem Downa mają również inne różnice fizyczne i problemy rozwojowe. Zespół Turnera może powodować problemy z kształtem głowy i szyi, a także z rozwojem i dojrzewaniem. Zespoły Shprintzen-Goldberg i Jacobsena mogą również powodować problem nisko osadzonych uszu.

Anocja

Jest to wada wrodzona polegająca na całkowitym braku małżowin usznych. Lekarze nie są do końca pewni co może powodować tą konkretną wadę genetyczną, ale przyjmowanie pewnych leków w okresie ciąży może przyczyniać się do jej powstawania. W większości przypadków lekarze mogą utworzyć zewnętrzne ucho za pośrednictwem chirurgii plastycznej.

Nieprawidłowy kształt uszu a choroby nerek

Nieprawidłowy kształt uszu może świadczyć również o chorobach nerek. Dzieje się tak, ze względu na to, że uszy oraz nerki rozwijają się w tym samym czasie. Jeśli lekarz zauważy nieprawidłowości u noworodka powinien zlecić badanie nerek lub wykonać badanie ultrasonografem, aby uzyskać dokładniejszy wynik.

fot. panthermedia

Dzwonienie (szum) w uszach

Dzwonienie lub szum w uszach jest zazwyczaj spowodowane bezpośrednio problemami z uszami jak gromadzeniem się wosku, czy hałasem. Ale może to być oznaką problemu ze stawem, w którym kości szczęki spotykają się między sobą z czaszką (stawem skroniowo-żuchwowym), a także uszkodzeniem szyi lub głowy. Jeśli słyszysz dzwonienie, brzęczenie lub syczące dźwięki, skontaktuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, co się dzieje.

Swędzące uszy

Często spowodowane są zakażeniem grzybiczym lub innym podrażnieniem. Możliwym powodem może być również łuszczyca. Może być bardzo bolesna, jeśli pojawi się w miejscu, gdzie skóra jest cienka. Pojawić się może na zewnątrz, jak i wewnątrz ucha co prowadzi do gromadzenia się martwej skóry, co może powodować dodatkowo problemy ze słuchem.

Ból ucha

Może to być objaw zakażenia ucha, zakażenia gardła, gromadzenia woskowiny lub płynu, a nawet ropiejącego zęba. Jeśli u osoby dorosłej lub dziecka wystąpi ból w uchu, który nie ustępuje w ciągu dnia lub dodatkowo pojawi się gorączka, wymioty, ból gardła, wydzielina z ucha lub obrzęk wokół niego należy zgłosić się do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze