Zaloguj
Reklama

Zaczerwienie ucha - jakie są przyczyny tego zjawiska?

Ucho
Fot. Shutterstock
Ucho
(3)

Kiedy u człowieka dochodzi do tego, że jego uszy stają się czerwone i gorące, zwykło się wtedy mawiać, iż najwyraźniej inni muszą obgadywać tę osobę czy po prostu o niej rozmawiać. Tak jest według porzekadła, jakie jednak mogą być medyczne przyczyny zaczerwienienia uszu? Najczęściej zjawisko to jest całkowicie niegroźne, może ono być jednak również i związane z różnymi jednostkami chorobowymi.

Reklama

Zaczerwienienie ucha zaobserwował u siebie kiedyś prawdopodobnie każdy człowiek. Zmiana zabarwienia skóry małżowiny usznej typowo jest krótkotrwała – staje się ona czerwona na chwilę, a później powraca zwyczajna barwa skóry ucha. Jakie jednak mogą w ogóle być przyczyny tego, że ucho staje się czerwone?

Jedną z głównych przyczyn zaczerwienienia uszu są reakcje naczynioruchowe skóry. W takim przypadku dochodzi do wzmożenia przepływu krwi w różnorodnych okolicach ciała – również i w obrębie małżowiny usznej – i przez to właśnie u pacjenta widoczne może być czerwone ucho. Reakcje te pojawiać się mogą w różnorodnych sytuacjach – dochodzić do nich może chociażby przy nagłych zmianach temperatury otoczenia, po spożyciu alkoholu czy w związku z odczuwaniem przez pacjenta jakichś silnych emocji.

Inną możliwą przyczyną zaczerwienienia uszu jest tzw. zespół czerwonego ucha. Do dzisiaj uczonym nie udało się dowiedzieć, jakie są przyczyny tej rzadkiej jednostki. Wiadomo za to, że z zespołem tym związane są okresowe zmiany zabarwienia małżowiny usznej, którym towarzyszyć może uczucie pieczenia w obrębie ucha, a czasami także ból. Epizody objawów zespołu czerwonego ucha utrzymywać się mogą przez kilka sekund, ale i nawet przez kilka godzin.

Jeszcze innymi potencjalnymi przyczynami czerwonych uszu są infekcje skóry małżowiny usznej – w tym przypadku u pacjentów obserwowane mogą być również i inne objawy zakażenia (np. gorączka). Zaczerwienienie ucha może być również spowodowane:

  • łojotokowym zapaleniem skóry małżowiny usznej,
  • oparzeniem słonecznym,
  • nawracającym zapaleniem chrząstek małżowiny usznej.

Ogólnie powiedzieć trzeba jedno: zaobserwowanie czerwonego ucha najczęściej nie musi prowadzić do niepokoju pacjenta. Jeżeli jednak zjawisko to pojawia się często, a oprócz tego towarzyszą mu jakieś inne objawy (np. ból małżowiny usznej), to wtedy zalecane jest już skontaktowanie się z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze