Zaloguj
Reklama

Ciało obce w uchu

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Stan zapalny ucha
Fot. Panthermedia
Stan zapalny ucha
(0)

Ciała obce to wszelkiego rodzaju przedmioty, elementy roślin, owady, które dostały się tam przypadkiem bądź zostały tam umieszczone umyślnie. Ostatnia sytuacja szczególnie często ma miejsce u dzieci w wieku 3-5 lat, kiedy to następuje etap poznawania świata i badanie go również poprzez wkładanie sobie różnych przedmiotów nie tylko do ust, ale właśnie ucha bądź nosa.

Reklama

Objawy ciała obcego w uchu różnią się w zależności od przedmiotu, który znalazł się w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Jeśli doszło do zaklinowania bądź rozpulchnienia ciała obcego, pojawi się ból. W przypadku skaleczenia lub uszkodzenia błony bębenkowej może być widoczne krwawienie. Najbardziej nieprzyjemne objawy pojawiają się, gdy do ucha dostanie się owad. Zwierzę, próbując się wydostać, intensywnie porusza skrzydełkami, które to uderzając w strukturę błony bębenkowej, powodują bardzo uciążliwy huk, szum i ból. Niezależnie od rodzaju ciała obcego objawami wspólnymi będzie uczucie zatkania, niedosłuch, uczucie rozpierania, szum.

Co zrobić?

Gdy jesteśmy w stanie uwidocznić ciało obce w przewodzie słuchowym zewnętrznym, możemy spróbować delikatnie usunąć je pęsetą. Jeżeli to owad, w pierwszej kolejności należy zalać przewód słuchowy płynem, najlepiej oleistym, i dopiero po chwili podjąć próbę wyciągnięcia go. Jeżeli nie widzimy ciała obcego po delikatnym odciągnięciu płatka ucha ku dołowi i tyłowi, nie powinniśmy poszukiwać przedmiotu „na ślepo”. Należy wtedy udać się do specjalisty – laryngologa. Lekarz uwidoczni ciało obce za pomocą otoskopu i w zależności od tego, co znajdzie w uchu, wybierze odpowiednią metodę jego usunięcia. Ciała obce, które są okrągłe, twarde i zamykają przewód słuchowy, powinny być usunięte pod kontrolą wzroku przy pomocy mikroskopu operacyjnego. Gdy pacjentem jest dziecko, które nie współpracuje, może być konieczne krótkotrwałe znieczulenie. Ciałem obcym, którego usunięcia należy podjąć się jak najszybciej, jest bateria – może ona bowiem spowodować oparzenie i martwicę.

Należy pamiętać, że każde ciało obce w uchu, którego nie jesteśmy w stanie wyjąć sami, powinno być skontrolowane przez lekarza w celu uniknięcia poważnych powikłań. Długo zalegające ciało obce może spowodować zapalenie skóry przewodu słuchowego, co będzie wiązało się ze znacznym bólem i ropną wydzieliną sączącą się z ucha. W skrajnych przypadkach może dojść do martwicy przewodu słuchowego.

Usunięcie ciała obcego w zdecydowanej większości przypadków oznacza pełne wyleczenie. Gdy doszło do rozwinięcia zakażenia, lekarz zleci odpowiednie leki i preparaty do stosowania miejscowego oraz założy odpowiedni opatrunek. Gdy została uszkodzona błona bębenkowa, należy zabezpieczać ucho przed dostaniem się do niego wody.

Jedynym możliwym działaniem zapobiegawczym jest usuwanie drobnych przedmiotów z zasięgu dziecka oraz uważne, ostrożne i delikatne czyszczenie uszu – najlepiej za pomocą odpowiednich sprayów, a nie patyczków. Powszechnie uznane za zapobiegawcze wkładanie waty do ucha nie zapobiega infekcji, a może powodować jedynie dyskomfort.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze