Zaloguj
Reklama

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Kobieta dbająca o higienę uszu
Fot. Shutterstock
Kobieta dbająca o higienę uszu
(2)

Większość ludzi nieprawidłowo dba o higienę uszu, używając patyczki do uszu w nieprawidłowy sposób, co może skutkować uszkodzeniem ucha. Przy użytkowaniu patyczków należy przestrzegać kilku ważnych zasad. 

Reklama

Najważniejsze jest użytkowanie tego przedmiotu w sposób bardzo precyzyjny, gdyż w łatwy sposób czyszcząc ucho może dojść do urażenia skóry, ale też uszkodzenia samej błony bębenkowej. Ponadto należy pamiętać, że przewód słuchowy zwęża się w głębi co może skutkować przedostaniem się wydzieliny w głąb ucha. 
 
Nie należy również zbyt często czyścić uszu patyczkiem, wystarczające jest czyszczenie ucha kilka razy w tygodniu, bowiem woskowina ma również pozytywne działanie, pełniąc funkcje obronne. Chroni ucho przed bakteriami i grzybami, jak również owadami. Blokuje dostęp wody w okolice błony bębenkowej. Również nawilża i natłuszcza błonę bębenkową oraz skórę kanału słuchowego.

fot. shutterstock

Małżowinę i ujście przewodu słuchowego warto jednak myć palcami i wodą podczas każdej kąpieli. Do usuwania woskowiny powinno się używać specjalnych preparatów zmiękczających lub rozpuszczających woskowinę. Można je znaleźć w formie kropel lub aerozolu (dostępne w aptece bez recepty). Jeśli to nie skutkuje, warto skorzystać z pomocy laryngologa, który wykona płukanie ucha lub zdecyduje się na usunięcie woskowiny (czopu) za pomocą specjalnego ssaka czy haczyka.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze