Zaloguj
Reklama

3 marca - Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu

Wizyta u laryngologa
Fot. shutterstock
Wizyta u laryngologa
(0)

Każdego roku 3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. Dzień ten został wyznaczony z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Jego celem jest podniesienie świadomości ogółu społeczeństwa na temat chorób uszu i utraty słuchu oraz profilaktyki problemów ze słuchem.

Reklama

Jak szacuje WHO, ponad 5 procent ludzi na świecie cierpi z powodu znacznego osłabienia lub utraty słuchu. Jako poważną utratę słuchu zalicza się do tej na poziomie ponad 40 decybeli. Większość osób z ubytkiem słuchu żyje w krajach o niskich i średnich dochodach.

Co wpływa na problemy ze słuchem?

Problemy ze słuchem mogą być wrodzone lub nabyte. Wśród nabytych przyczyn ubytku słuchu wymienia się głównie:

  • choroby zakaźne, takie jak zapalenie opon mózgowych, odra i świnka;
  • przewlekłe infekcje ucha;
  • gromadzenie płynu w uchu (zapalenie ucha środkowego);
  • stosowanie określonych leków, takich jak niektóre antybiotyki, leki przeciwmalaryczne;
  • uraz głowy lub ucha;
  • nadmierny hałas, w tym hałas związany z pracą maszyn, wysokim ruchem ulicznym, korzystaniem z osobistych urządzeń audio itp.;
  • starzenie się, w szczególności degeneracja komórek czuciowych;
  • woskowina lub ciała obce blokujące kanał uszny.

Badanie słuchu u noworodków

Dzięki powszechnemu badaniu słuchu u noworodków od kilkunastu lat zmniejsza się liczba osób głuchych. Badania przesiewowe słuchu pozwalają szybko wykryć nieprawidłowości i wady słuchu u maluchów, dzięki czemu możliwe jest podjęcie odpowiednich kroków w leczeniu niedosłuchu. Otrzymanie wczesnej pomocy umożliwia właściwy rozwój dziecka.

Problemy ze słuchem u osób starszych

Problemy ze słuchem dotykają natomiast osoby starsze. Polskie społeczeństwo, podobnie jak i inne, zwłaszcza z zachodniej Europy, starzeje się. W  grupie osób powyżej 70 r.ż. prawie 3/4 odczuwa problemy ze zrozumieniem mowy lub ma różne poziomy częściowej głuchoty. Oznacza to, że coraz więcej osób wymaga opieki różnych specjalistów, w tym laryngologów. Znaczna część osób starszych musi korzystać z aparatów słuchowych, a coraz więcej potrzebuje leczenia operacyjnego, gdyż aparaty czasem nie dają spodziewanych efektów.

Problemy ze słuchem również domeną osób młodych

Problemy ze słuchem mogą dotyczyć również osób młodych. Wpływ na to może mieć wysoki poziom hałasu w klubach, barach oraz na stadionach, jak i smartfony, służące jako podręczne odtwarzacze muzyki. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia narażonych na uszkodzenie lub utratę słuchu jest ponad miliard młodych ludzi na całym świecie.

Jeżeli u Ciebie występuje problem ze słuchem, warto skonsultować się z lekarzem larynogiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze