Zaloguj
Reklama

Jak bezpiecznie odkorkować zatkane ucho?

Jak bezpiecznie odkorkować zatkane ucho?
Fot. panthermedia
(0)

Zatkane ucho powoduje ogromny dyskomfort. Co powoduje zatykanie kanału słuchowego? Czy można pomóc sobie domowymi sposobami? Kiedy niezbędna jest wizyta u laryngologa?

Reklama

Wśród przyczyn wywołujących zatkanie ucha można wymienić choroby, takie jak przeziębienie, grypa, angina, ale również przyczyny niechorobowe, jak chociażby nadmierna ilość produkowanej woskowiny. W przypadku, gdy problemy z uchem pojawiają się w trakcie przeziębienia czy grypy, najprawdopodobniej przyczyną jest obrzęk śluzówek. W trakcie przeziębienia, kiedy zatkaniu ulega nos, warto sięgnąć po domowe sposoby, takie jak chociażby inhalacje z olejów eterycznych. W przypadku bólu w uchu i nasilających się objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogło dojść do zapalenia trąbki Esutachiusza.

Gdy do zatkania ucha dochodzi na skutek nadprodukcji woskowiny, należy oczyścić ucho z zalegającego czopa woskowinowego. Błędem jest stosowanie patyczków do uszu, bezpieczniej jest zastosować specjalne, dostępne w aptece bez recepty płyny do higieny uszu, które zawierają oleje rozpuszczające zalegającą wydzielinę. Jeśli dyskomfort trwa nadal, niezbędna może okazać się wizyta u laryngologa, który w bezpieczny sposób usunie zalegający czop woskowiny.

Kolejną z przyczyn, kiedy może zatykać się ucho, są zmiany ciśnienia atmosferycznego, towarzyszące chociażby podróżom samolotem. Najszybszym, sprawdzonym sposobem na odetkanie zatkanych uszu jest żucie gumy lub otwieranie ust, co pozwala odblokować ucho i usunąć nadmiar powietrza, które naciska na trąbkę Eustachiusza. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze