Zaloguj
Reklama

Jak bezpiecznie odkorkować zatkane ucho?

Ból w okolicy twarzy
Fot. panthermedia
Ból w okolicy twarzy
(0)

Zatkane ucho powoduje ogromny dyskomfort. Co powoduje zatykanie kanału słuchowego? Czy można pomóc sobie domowymi sposobami? Kiedy niezbędna jest wizyta u laryngologa?

Reklama

Wśród przyczyn wywołujących zatkanie ucha można wymienić choroby, takie jak przeziębienie, grypa, angina, ale również przyczyny niechorobowe, jak chociażby nadmierna ilość produkowanej woskowiny. W przypadku, gdy problemy z uchem pojawiają się w trakcie przeziębienia czy grypy, najprawdopodobniej przyczyną jest obrzęk śluzówek. W trakcie przeziębienia, kiedy zatkaniu ulega nos, warto sięgnąć po domowe sposoby, takie jak chociażby inhalacje z olejów eterycznych. W przypadku bólu w uchu i nasilających się objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogło dojść do zapalenia trąbki Esutachiusza.

Gdy do zatkania ucha dochodzi na skutek nadprodukcji woskowiny, należy oczyścić ucho z zalegającego czopa woskowinowego. Błędem jest stosowanie patyczków do uszu, bezpieczniej jest zastosować specjalne, dostępne w aptece bez recepty płyny do higieny uszu, które zawierają oleje rozpuszczające zalegającą wydzielinę. Jeśli dyskomfort trwa nadal, niezbędna może okazać się wizyta u laryngologa, który w bezpieczny sposób usunie zalegający czop woskowiny.

Kolejną z przyczyn, kiedy może zatykać się ucho, są zmiany ciśnienia atmosferycznego, towarzyszące chociażby podróżom samolotem. Najszybszym, sprawdzonym sposobem na odetkanie zatkanych uszu jest żucie gumy lub otwieranie ust, co pozwala odblokować ucho i usunąć nadmiar powietrza, które naciska na trąbkę Eustachiusza. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze