Zaloguj
Reklama

Świąd uszu: jakie mogą być jego przyczyny?

Ból w okolicy twarzy
Fot. panthermedia
Ból w okolicy twarzy
(0)

Świąd uszu nie jest częstą przypadłością, kiedy jednak już nam się przytrafi, nierzadko dość długo nawet zastanawiamy się, skąd się wziął. Prawda jest z kolei taka, że doprowadzić do takiej dolegliwości mogą naprawdę przeróżne stany, bo zarówno infekcje, jak i alergia czy różne schorzenia skóry. Kiedy więc należy ze świądem uszu udać się do lekarza, a kiedy można oczekiwać, aż problem ustąpi? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma – wszystko zależy od tego, jakie inne jeszcze, poza swędzeniem, dolegliwości odczuwa pacjent.

Reklama

Świąd uszu miewa zarówno prozaiczne, jak i znacznie poważniejsze przyczyny. Może on pojawiać się m.in. u osób, które nadmiernie oczyszczają struktury ucha – woskowina tak naprawdę odpowiada bowiem za utrzymywanie prawidłowego nawilżenia przewodu słuchowego i wtedy, gdy jest ona stale usuwana, dochodzić może do przesuszenia struktur ucha i związanego z tym podrażnienia czy właśnie uczucia swędzenia.

Inną możliwą przyczyną świądu uszu są alergie. Zasadniczo mało kto powiązałby alergię pokarmową np. na orzechy czy owoce morza ze swędzeniem uszu, tymczasem problem ten jak najbardziej może się pojawiać właśnie w związku z uczuleniem pokarmowym. Zdarza się występowanie świądu uszu u osób, które korzystają z aparatów słuchowych – taki problem spotykany bywa przede wszystkim u tych pacjentów, którzy mają wyjątkowo wrażliwą skórę.

Pośród kolejnych jeszcze stanów, w których przebiegu występować może świąd uszu, wymieniane są:

  • zapalenie ucha (gdzie – poza swędzeniem uszu – pacjent może również skarżyć się na wyciek wydzieliny z ucha, ból, obrzęk i zaczerwienienie małżowiny czy uczucie zatkania uszu),
  • katar sienny (tutaj dodatkowymi dolegliwościami mogą być m.in. łzawienie, częste kichanie oraz wydostawanie się z nosa wodnistej wydzieliny),
  • choroby skóry (takie jak np. łuszczyca czy wyprysk).

Kiedy więc pacjent, który ma świąd uszu, powinien się udać do lekarza? Na pewno wtedy, kiedy problem utrzymuje się u niego przez dłuższy czas lub gdy regularnie się on powtarza – w takiej sytuacji najbezpieczniejsze jest poszukiwanie jego przyczyn i próba ich wyeliminowania.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze