Zaloguj
Reklama

Problemy z błędnikiem – kiedy udać się do specjalisty?

Bolące ucho, konsultacja lekarska
Fot. panthermedia
Bolące ucho, konsultacja lekarska
(0)

Błędnik stanowi część ucha wewnętrznego, która odpowiedzialna jest za zmysł słuchu i równowagi. Niestety problemy z błędnikiem mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Kiedy najlepiej udać się do specjalisty?

Reklama

Błędnik – co to takiego

Błędnik stanowi element ucha wewnętrznego. Odpowiedzialny jest za zmysł słuchu (element błędnika zwany narządem Cortiego) oraz za zachowanie równowagi (część błędnika zwana kanałami półkolistymi, wypełniona śródchłonką). Pod względem budowy błędnik można podzielić na:

  • kostny,
  • błoniasty.

Niepokojące sygnały

Choroby błędnika zazwyczaj pojawiają się nagle. Towarzyszyć im mogą nagłe, silne i krótkotrwałe zawroty głowy. Pacjenci borykający się z zaburzeniami pracy błędnika często odnoszą wrażenie, że świat wiruje. Charakterystycznym objawem sugerującym problemy z błędnikiem jest wrażenie kołysania się. Kolejnym, niepokojącym objawem są zaburzenia równowagi, które często są skutkiem stanu zapalnego przedsionka błędnika. Zdarza się, że chorzy skarżą się na światłowstręt oraz oczopląs. Do innych objawów sugerujących zaburzenia pracy błędnika zalicza się :

  • szumy uszne,
  • dzwonienie i piszczenie w uszach,
  • uczucie rozpierania w uchu,
  • niedosłuch,
  • nudności i wymioty.

Sposoby leczenia

W zależności od postawionej przez lekarza diagnozy leczenie może przybrać różne formy. Przykładowo w przypadku zdiagnozowania tzw. choroby Meniere’a (wodniaka błędnika) leczenie polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych lub wstrzykiwaniu kortykosteroidów/gentamycyny do jamy bębenkowej. Niekiedy niezbędne okazuje się przecięcie nerwu przedsionkowego. W przypadku zapalenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego leczenie polega na podaży leków przeciwhistaminowych i skopolaminy. Gdy diagnoza stwierdza pojawienie się guzów, np. kąta mostkowo-móżdżkowego, zaleca się niezwłoczny kontakt z neurochirurgiem, który zdecyduje o dalszym sposobie leczenia. W przypadku, gdy chory boryka się z zapaleniem błędnika, pacjentowi podaje się antybiotyki. Niekiedy niezbędna jest hospitalizacja.

Kiedy udać się do lekarza

W przypadku zaobserwowania wymienionych objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Problemy z błędnikiem mogą być objawem zapalenia błędnika czy nawet guza, który uciskając pewne struktury w czaszce, daje objawy podobne do zapalenia błędnika. Bagatelizowanie objawów i nadzieja, że ustąpią same, bywają złudne. Im wcześniej lekarz zdiagnozuje przyczynę choroby, tym szybciej uda się polepszyć samopoczucie chorego.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze