Zaloguj
Reklama

Jak można się pozbyć wody z ucha?

Ból w okolicy twarzy
Fot. panthermedia
Ból w okolicy twarzy
(3)

Woda do uszu może dostać się podczas pobytu na basenie, ale i w zwyczajnych, codziennych warunkach – np. w trakcie kąpieli. Części pacjentów udaje się jej pozbyć dość szybko, inni z kolei przez różny czas borykają się z obecnością wody we wnętrzu ucha. Problem zdecydowanie powinno się rozwiązywać, ponieważ utrzymywanie się przez dłuższy czas płynu w uszach sprzyja chociażby infekcjom. Jak więc usunąć wodę z ucha? Poniżej kilka wskazówek.

Reklama

Problemów z wydostaniem się wody z ucha doświadczył w swoim życiu zapewne każdy człowiek. Obecność cieczy w obrębia ucha to nie tylko występowanie nieprzyjemnych doznań, ale i ryzyko rozwoju chorób – jako przykład jednostki, która może być związana z obecnością wody w uchu, można podać tzw. ucho pływaka.

Wody, która dostała się do ucha, można próbować się pozbyć na kilka różnych sposobów. Jako pierwsze polecić pacjentom można przechylenie lekko głowy ku ramionom, a następnie kilkukrotne pociąganie małżowiny usznej w różne strony. Innym sposobem na usunięcie wody z ucha są manewry związane z wytwarzaniem zjawisk podobnych do próżni. W tym celu należy pochylić głowę ku bokowi, a następnie kilkukrotnie mocno przykładać całą dłoń do powierzchni ucha, a później gwałtownie ją odrywać. Prostym sposobem, ale takim, który również może pomóc, jest po prostu położenie się na tej stronie ciała, po której znajduje się ucho z zatrzymaną w nim wodą.

Kolejne techniki usuwania wody z ucha związane są już z wykorzystaniem różnych przyrządów. Pomóc może w opisywanej sytuacji... zwyczajna suszarka do włosów. Urządzenie należy ustawić tak, aby generowało jak najchłodniejszy strumień powietrza, a następnie trzymać je w odległości około 30 centymetrów od ucha. W międzyczasie należy pociągać za małżowiną uszną. Pomóc pacjentom z zatrzymaną we wnętrzu ucha wodą mogą również ciepłe okłady – można je wykonać poprzez przykładanie w okolice ucha zamoczonego ciepłą wodą ręcznika.

Kiedy pacjent z wodą w uchu powinien udać się do lekarza?

Czasami opisane powyżej sposoby nie są skuteczne i woda wciąż znajduje się we wnętrzu ucha. Taka sytuacja nie jest korzystna, ponieważ obecność płynu w tym rejonie ciała może sprzyjać wystąpieniu np. procesu zapalnego ucha. Lekarza odwiedzić warto jest więc już wtedy, kiedy wody nie udaje się usunąć w ciągu kilku dni. Bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą powinni natomiast ci pacjenci, u których pojawiają się jakieś problemy ze strony uszu, takie jak zaburzenia słuchu czy dolegliwości bólowe. Niepokój wzbudzać powinna też gorączka.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze