Zaloguj
Reklama

Niesteroidowe leki przeciwzapalne a zaburzenia słuchu

Czyszczenie uszu
Fot. Shutterstock
Czyszczenie uszu
(0)

Jednymi z częściej stosowanych przez pacjentów leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Środki te są dostępne bez recepty, jednak nie oznacza to, że ich zażywanie jest całkowicie bezpieczne. Wyróżnianych jest wiele działań niepożądanych tych leków, do tego wciąż dochodzą wieści o nowych – najnowsze doniesienia naukowe sugerują, że stosowanie NLPZ może prowadzić do zaburzeń słuchu.

Reklama

Środki należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takie jak kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen są łatwo dostępne – pacjenci mogą zakupić je bez recepty zarówno w aptekach, jak i w sklepach. Stosowanie NLPZ nie jest jednak pozbawione ryzyka – leki te znane są z tego, że mogą zwiększać ryzyko m.in. owrzodzeń żołądka i zaburzeń czynności nerek czy doprowadzać do zatrzymywania płynów w organizmie. Zażywanie tych leków w nadmiarze zdecydowanie nie jest zalecane – o kolejnym ryzyku, dotyczącym tym razem słuchu, przekonują najnowsze doniesienia pochodzące z The American Journal of Epidemiology.

Ryzyko zaburzeń słuchu a stosowanie NLPZ

Opisywane badania dotyczące wpływu stosowania NPLZ na słuch prowadzone były przez okres sześciu lat, grupa badawcza liczyła niespełna 60 tysięcy pacjentek. Okazało się, że pacjentki, które stosowały regularnie leki z grupy NLPZ przez okres 6 lub więcej lat (w porównaniu do kobiet, które zażywały tego rodzaju środki 1-2 razy w tygodniu przez czas krótszy niż rok), miały o 10% większe ryzyko wystąpienia zaburzeń słuchu. Ryzyko teoretycznie może się wydawać dość niskie, jednak biorąc pod uwagę to, że pacjentom zdarza się korzystać z NLPZ na własną rękę zbyt często, negatywne skutki takiej terapii – biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia całego społeczeństwa – mogą mieć naprawdę znaczny stopień.

Sami autorzy publikacji podkreślają, że prezentowane przez nich badania nie mają na celu zniechęcenia pacjentów do stosowania środków z grupy NLPZ. Celem publikacji było raczej to, aby pacjenci byli świadomi potencjalnego ryzyka i po prostu rozważniej stosowali takie leki.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze