Zaloguj
Reklama

Przyczyny krwawienia z ucha

Wizyta u laryngologa, badanie ucha
Fot. medforum
Wizyta u laryngologa, badanie ucha
(0)

Krwawienia doświadczył (lub doświadczy) w swoim życiu zapewne każdy człowiek. Tak jak jednak krwawienia z nosa są stosunkowo częste (mogą one pojawiać się nawet przy uporczywym wydmuchiwaniu nosa), tak już inne rodzaje krwawień – jak np. krwawienie z ucha – spotykane są zdecydowanie rzadziej. W każdym przypadku, kiedy z naszego ucha wydostaje się krew, powinniśmy udać się do lekarza – jakie jednak mogą być przyczyny tego problemu?

Reklama

Krwawienie z ucha wystąpić może u pacjenta w dowolnym wieku – zarówno u dziecka, jak i u dorosłego czy u osoby starszej. Choć w tych odmiennych grupach wiekowych przyczyny problemu bywają całkowicie odmienne, to jednak jedna rzecz pozostaje wspólna dla wszystkich krwawień z ucha – każdy przypadek tego zaburzenia powinien zostać skonsultowany z lekarzem.

To, że z ucha wydostaje się krew, może być spowodowane dość błahymi zdarzeniami – przyczyną krwawienia z ucha mogą być drobne uszkodzenia i urazy powierzchowne skóry. Zaburzenie może występować również i w przebiegu różnych zapaleń ucha – typowe dla tych problemów jest wydostawanie się z uszu innego rodzaju wydzieliny (m.in. ropnej), aczkolwiek możliwe jest i to, że treść ta będzie miała właśnie krwisty charakter.

Krwawienie z ucha może być związane również i ze znalezieniem się w tej strukturze jakichś ciał obcych. Taki problem stanowi podstawową przyczynę wydostawania się krwi z uszu u dzieci (nierzadko przecież maluchy wprowadzają sobie rozmaite przyrządy – m.in. zabawki – do różnych naturalnych otworów ciała). Ciało obce w uchu może być jednak przyczyną krwawienia również i u osób dorosłych – jako przykład można tutaj podać dość rzadką, ale jednak możliwą sytuacją, kiedy to uszkodzenia ucha pojawiają się w związku z dostaniem się do jego wnętrza jakiegoś owada.

Wśród innych możliwych przyczyn krwawienia z uszu wymienić można jeszcze:

  • perforację błony bębenkowej,
  • urazy struktur ucha związane z gwałtownymi zmianami ciśnienia (takowe mogą mieć miejsce np. podczas nurkowania),
  • nowotwory ucha,
  • urazy głowy.

Jak widać, przyczyną krwawienia z ucha mogą więc być nawet stany zagrażające życiu – z tego właśnie powodu, jeżeli tylko zauważymy u siebie taki problem, bezsprzecznie musimy odwiedzić lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze