Zaloguj
Reklama

Jak prawidłowo czyścić uszy – poradnik dla małych i dużych

Odpowiednia higiena uszu
Fot. Shutterstock
Odpowiednia higiena uszu
(0)

Prawidłowa higiena uszu jest niezwykle ważna. Nie chodzi tu tylko o względy estetyczne, ale przede wszystkim o względy zdrowotne. Niedbanie o higienę uszu może skutkować problemami ze słuchem, zatkaniem kanałów słuchowych czy nawet zapaleniem ucha. Jak prawidłowo dbać o higienę uszu?

Reklama

Po co jest woskowina

Woskowina uszna stanowi naturalną barierę ochronną organizmu przed bakteriami, grzybami i …owadami! Powstaje na skutek wydzielania gruczołów łojowych i gruczołów potowych, a w jej składzie znajdują się m.in. cholesterol, skwalen czy lanosteron. Rodzaj woskowiny uwarunkowany jest… genetycznie. Przedstawiciele rasy białej i czarnej wydzielają wilgotną, żółtą woskowinę, zaś Indianie i Azjaci – szarą, suchą i łuszczącą się. Codzienne ruchy żuchwy wzmagają ruch nabłonka w przewodzie słuchowym, co powoduje powolną migrację komórek od błony bębenkowej do ujścia przewodu słuchowego. Wraz z woskowiną transportowane są również zanieczyszczenia, np. kurz. Niekiedy zdarza się, że gruczoły znajdujące się w uchu wydzielają za dużo woskowiny, przez co następuje blokowanie przewodu słuchowego, a tym samym pojawia się tzw. głuchota przewodzeniowa – w tym wypadku zalecana jest wizyta u laryngologa.

Jak dbać o uszy dziecka

Niemowlęta i małe dzieci posiadają niezwykle wrażliwe na uszkodzenia uszy. Nie wolno używać patyczków do uszu, aby wyczyścić przewód słuchowy swojej pociechy – zamiast pomóc możemy niechcący spowodować więcej szkody. U niemowląt zaleca się jedynie czyszczenie małżowiny, a nie usuwanie woskowiny z przewodu słuchowego. Nie zaleca się zalewania uszu w czasie kąpieli. U starszych dzieci czyszczenie małżowiny usznej i przewodu słuchowego powinno być wykonywane przy użyciu gazika lub wacika. W aptekach dostępne są preparaty do czyszczenia i pielęgnacji uszu niemowląt oraz małych dzieci, które skutecznie pozwalają na zachowanie odpowiedniej higieny wrażliwych, dziecinnych uszu.

Higiena u dorosłych

Higiena uszu u dorosłych jest zdecydowanie łatwiejsza niż u dzieci. Przede wszystkim dorośli są w stanie określić, w którym momencie czują się niekomfortowo, a wydzielina zwyczajnie im przeszkadza, swędzi. Do higieny uszu osób dorosłych zaleca się stosowanie specjalnych preparatów dostępnych w aptece, które rozpuszczają woskowinę i umożliwiają jej wypłynięcie. Nie zaleca się stosowania popularnych patyczków do uszu, które mogą „zatykać” kanał słuchowy i pogarszać jakość słuchu. Co ważne, nie zaleca się stosowania żadnych przedmiotów, które miałyby służyć do wyciągania woskowiny – takim sposobem można uszkodzić sobie wnętrze ucha, a stąd łatwa droga do infekcji. W przypadku, gdy masz problem z nadmiernym wydzielaniem woskowiny, bólami ucha, szumami czy szmerami – udaj się do laryngologa, który zaleci preparaty pomagające utrzymać odpowiednią higienę ucha.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze