Laryngologia dziecięca
Co zrobić, gdy dziecko słyszy trzaski w uszach?
Czy Twoje dziecko mówi, że słyszy traszki w uszach? Szum, „uczucie wiatru”, trzaski to sygnały, które nas, rodziców, powinny zaniepokoić i zachęcić do wizyty u laryngologa. Co może oznaczać trzask w uchu? Czy jest to powód do niepokoju?
Nietypowe przedmioty połykane przez dzieci – pierwsza pomoc
Wystarczy chwila i nieszczęście gotowe. Dzieci – i te mniejsze, i te większe – niestety potrafią włożyć sobie do ucha czy nosa różne przedmioty. Zdarza się, że również połykają nietypowe przedmioty. Jak pomóc dziecku? Odpowiadamy!
Badanie słuchu u dzieci – kiedy się na nie zdecydować?
Program przesiewowych badań słuchu u noworodków pozwala na szybkie i wczesne zdiagnozowanie problemów ze słuchem u maluchów. Co jednak w sytuacji, kiedy niepokoi nas słuch naszego starszego dziecka? Kiedy przeprowadzić badanie?
Chrapiące dziecko a problemy z górnymi drogami oddechowymi
Czy Twoje dziecko chrapie? Chrapanie może mieć wiele przyczyn – zatkany nos, przeziębienie, suchość w jamie nosowej. Jednak przyczyną chrapania mogą być również problem z górnymi drogami oddechowymi.
- Reklama
Usunięcie migdałka – jak przygotować dziecko do zabiegu?
Problemy z migdałkami są zmorą wielu rodziców. Jak przygotować dziecko do zabiegu? Na co zwrócić uwagę? Kiedy zabieg usunięcia migdałka jest niezbędny?
Zapalenie zatok u dziecka – objawy, leczenie
Uczucie zatkanego nosa, rosnący ucisk w pobliżu kości policzkowych, czoła i oczu, gorączka – to pierwsze objawy wskazujące, że możemy mieć do czynienia z zapaleniem zatok.
Problem z wędzidełkiem języka u dziecka
Wędzidełko podjęzykowe to cieniutka błonka pod językiem, która przytwierdza go do dna jamy ustnej. Zbyt krótkie wędzidełko może wpływać na problemy ze ssaniem i rozwój mowy u dziecka. Co powinno zaniepokoić rodzica?
Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok u dzieci – postępowanie
Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych jest jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. W przeważającej większości jest następstwem infekcji wirusowej, a jedynie w niewielkim odsetku (5-13%) powikłane jest nadkażeniem bakteryjnym (przeważnie w wieku 3-6 lat).
Brodawczaki krtani u dzieci – czym są i jak się przed nimi ustrzec?
Brodawczaki krtani u dzieci są strukturami patologicznymi, których silne tendencje do rozrostu powodują bezpośrednie zagrożenie dla drożności dróg oddechowych. Do zakażenia dochodzić może poprzez krew – w okresie ciąży lub w okresie okołoporodowym czy od zakażonej wirusem HPV matki. To właśnie zakażenie wirusowe odpowiedzialne jest powiem za pojawienie się brodawczaków u dzieci. Rozwój brodawczaka bywa bardzo nieprzewidywalny, stąd trudny jest sam proces leczenia, jednak w większości przypadków w okresie pokwitania mają one tendencje do samoistnego zaniku.
Zrozumieć słuch dziecka
Słuch jest zmysłem, którego rozwój w momencie narodzin jest rozwinięty, stąd już w okresie życia płodowego, w łonie matki, dziecko jest w stanie odbierać dźwięki. W okresie około 1. roku dzięki dźwiękom postępuje rozwój – w zakresie zarówno rozumienia słów, wydawania dźwięków aż po rozwój mowy, ale także z punktu widzenia ruchowego i koordynacyjnego, kiedy dźwięk stanowi bodziec do podjęcia działania przez dziecko. Zaburzenia w obrębie słuchu mogą więc skutkować niekorzystnym wpływem na rozwój dziecka.
- Reklama
Zatkany nos bez kataru u dziecka – co oznacza?
Zatkany nos jest objawem kataru, jednakże bardzo często pojawia się bez kataru. Przypadłość jest męcząca zwłaszcza dla dzieci. Przyczyny pojawienia się tego objawu są różne i wynikają z wielu chorób, w tym także nieprawidłowej budowy anatomicznej narządu węchu.
Metoda diagnostyczna przerostu migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego a wiek dziecka
Przerost migdałków podniebiennych oraz migdałka gardłowego jest problemem dotykającym w szczególności dzieci – młodsze i starsze. By diagnoza została dobrze postawiona, konieczna jest odpowiednia procedura diagnostyczna, która potwierdzi lub wykluczy podejrzenia związane z zaistnieniem patologii. Istnieje wiele badań, jakie można wykorzystać, jednak nie wszystkie są wystarczająco miarodajne, czego powodem może być choćby brak chęci współpracy małego pacjenta z lekarzem.
Choroby układu oddechowego najczęstszą przyczyną hospitalizacji dzieci w Polsce
Choroby układu oddechowego są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i niemowląt, co wynika ze specyficznej budowy tego układu– drogi są krótsze oraz węższe, a ponadto system immunologiczny u takiego dziecka jest nierozwinięty w pełni i nie posiada na tyle dużych zdolności obronnych. Zapalenia płuc, zapalenia oskrzelików, astma czy przerost migdałków to najczęstsze powody leczenia szpitalnego z powodu chorób układu oddechowego u małych dzieci.
Przewlekłe zapalenie gardła u dzieci
U większości dzieci zapalenie gardła prowadzi do problemów z połykaniem pokarmów, oddychaniem czy z zatykaniem uszu. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej niż 10 dni, cały czas nawraca, mamy do czynienia z przewlekłym stanem zapalnym gardła.
Przerost migdałka gardłowego u dzieci
Migdałek gardłowy u dziecka znajduje się w nosowej części gardła i nie jest widoczny w czasie badania ogólnego. Pełni rolę obronną w obrębie nosa i zatok przynosowych. Przerost migdałka gardłowego występuje najczęściej u dzieci w wieku 3-7 rż. Wiąże się to z częstymi infekcjami dróg oddechowych w tej grupie wiekowej.
Adenotomia - kwalifikacja do zabiegu usunięcia trzeciego migdałka u dzieci
Adenotomia czyli usunięcie migdałka gardłowego (trzeciego migdałka). Nadmierny przerost migdałka gardłowego manifestuje się zaburzeniem drożności nosa, przewlekłą wydzieliną, zaburzeniami snu, koncentracji oraz częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Adenotomia jest często zaliczana do zabiegów małoinwazyjnych, które są bezpieczne i niosą minimalne ryzyko powikłań. Kwalifikacja do zabiegu odbywa się podczas konsultacji laryngologicznej, która obejmuje wywiad lekarski, badanie laryngologiczne oraz niekiedy badania obrazowe.
Jak dbać o higienę uszu u dzieci?
Ucho dziecka wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Wielu rodziców popełnia wiele błędów z tym związanych. Największym błędem jest to, że rodzice używają do czyszczenia patyczków do uszu. Nieprawidłowości w dbaniu o uszy dziecka mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych ale także do uszkodzenia ucha - ważnego narządu. Jak prawidłowo dbać o higienę uszu swojej pociechy?
Wyciek z ucha u dziecka
Wiele dzieci w okresie niemowlęcym i wczesnoszkolnym ma problemy z uszami. Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz uszu są bardzo popularne. Pamiętajmy o tym, by nigdy nie bagatelizować tego stanu rzeczy gdyż może dojść do poważnych powikłań. Czym jest wyciek z ucha? Czy jest on niebezpieczny dla dziecka?
Płukanie uszu u dziecka
Czyszczeniu uszu u dziecka to zadanie, które należy do rodziców. Niestety bardzo często nie wykonują oni go prawidłowo co może doprowadzić do poważnych problemów ze słuchem a nawet do utraty słuchu. Zbyt duże nagromadzenie się woskowiny w uchu dziecka może doprowadzić do powstania korka, który będzie musiała zostać usunięty za pomocą płukania ucha. Czym jest płukanie uszu u dziecka? Czy jest ono niebezpieczne?
Zapalenie krtani u dzieci
Zapalenie krtani, jest bardzo często spotykaną infekcją u dzieci, zwłaszcza w okresie przebywania w żłobkach, przedszkolach i początkowych klasach szkoły podstawowej. Jest to infekcja o podłożu wirusowym, choć zdarzają się przypadki zachorowań o podłożu bakteryjnym, na skutek kontaktu z toksynami, czy przy osłabieniach lub zaburzeniach ze strony układu odpornościowego.