Zaloguj
Reklama

Zapalenie krtani u dzieci

Wizyta u pediatry
Fot. ojoimages
Wizyta u pediatry
(5)

Wielu rodziców, nie zdaje sobie sprawy z tego, iż zapalenie krtani u dzieci, może być niebezpieczne dla ich zdrowia a nawet życia. Zdarza się tak, że poważniejsze infekcje (wirusowe bądź grzybicze) u dzieci wymagają leczenie szpitalnego. Podobnie jest w sytuacji gdy dziecko ma nagłe i bardzo silne zapalenie krtani.

Hospitalizacja w niektórych przypadkach jest konieczna gdyż uchroni ona dziecko przed uduszeniem się. Decyzję o leczeniu domowych bądź szpitalnym malca podejmuje lekarz.

Reklama

Spis treści:

  1. Zapalenie krtani u dziecka - czym jest?
  2. Rodzaje zapaleń krtani u dzieci

Zapalenie krtani u dziecka - czym jest? 

Zapalenie krtani u dziecka, to nic innego jak proces zapalany, obejmujący jego błonę śluzową. Początkowo może one przebiegać łagodnie i nie stanowić zagrożenia dla życia dziecka. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dziecko zaczyna się dusić i ma problemy z oddychaniem, w takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W przypadku dorosłych przebieg tej choroby jest inny niż u dzieci.

Różnice w przebiegu zapalenia krtani u dzieci oraz u osób dorosłych wynikają z odmiennej budowy krtani. U dzieci, krtań umiejscowiona jest wyżej, zaraz pod śluzówką znajduje się dość gruba tkanka łączna, która bardzo łatwo i szybko ulega obrzękowi (np. podczas infekcji). Tak sytuacja może doprowadzić do problemów z oddychaniem. W sytuacji pojawienia się jakichkolwiek problemów z oddychaniem u dziecka, należy zgłosić się do lekarza bądź na oddział ratunkowy (najlepiej laryngologiczny).

Rodzaje zapaleń krtani u dzieci 

W przypadku dzieci, w zależności od jego wieku, wyróżnia się kilka rodzajów zapaleń krtani. Przebieg tych chorób jest różny u dzieci, jedne przechodzą zapalenie krtani bardzo łagodnie inne wymagają specjalistycznego leczenia. Pamiętajmy jednak o tym, iż schorzenie to może być niebezpieczne dla życia dziecka, ze względu na to, że prowadzi bardzo często do problemów z oddychaniem.
 
Rodzaje zapaleń krtani u dzieci, to:

  • Ostre zapalenie nagłośni, które najczęściej pojawia się u dzieci pomiędzy drugim a siódmym rokiem życia. Powodują je bakterie, zajęta jest cała nagłośnia, która ulega obrzękowi a także przekrwieniu. Sytuacja tak prowadzi do problemów z oddychaniem na skutek zmniejszenia drożności dróg oddechowych. W większości przypadków dzieci z ostrym zapaleniem krtani wymagają leczenia szpitalnego.
  • Ostre podgłośniowe zapalenie krtani, występuje najczęściej u niemowląt oraz małych dzieci. Najczęstsza ilość zachorowań przypada na okres jesienno- zimowy. Dziecko ma chrypkę, szczekający kaszel a do tego pojawiają się duszność. Objawy pojawiają się najczęściej wieczorem. Leczenie może odbywać się w domu a w przypadku gdy objawy prowadzą do problemów z oddychaniem, konieczna jest obserwacja i leczenie dziecka w szpitalu.         

Każdego małego pacjenta z zapaleniem krtani traktuje się indywidualnie. Ważną, kwestią jest to by w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z oddychaniem, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze