Zapalenie krtani u dzieci

Wielu rodziców, nie zdaje sobie sprawy z tego, iż zapalenie krtani u dzieci, może być niebezpieczne dla ich zdrowia a nawet życia. Zdarza się tak, że poważniejsze infekcje (wirusowe bądź grzybicze) u dzieci wymagają leczenie szpitalnego. Podobnie jest w sytuacji gdy dziecko ma nagłe i bardzo silne zapalenie krtani. Hospitalizacja w niektórych przypadkach jest konieczna gdyż uchroni ona dziecko przed uduszeniem się. Decyzję o leczeniu domowych bądź szpitalnym malca podejmuje lekarz.
Zapalenie krtani u dziecka - czym jest?
Zapalenie krtani u dziecka, to nic innego jak proces zapalany, obejmujący jego błonę śluzową. Początkowo może one przebiegać łagodnie i nie stanowić zagrożenia dla życia dziecka. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dziecko zaczyna się dusić i ma problemy z oddychaniem, w takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W przypadku dorosłych przebieg tej choroby jest inny niż u dzieci.
Różnice w przebiegu zapalenia krtani u dzieci oraz u osób dorosłych wynikają z odmiennej budowy krtani. U dzieci, krtań umiejscowiona jest wyżej, zaraz pod śluzówką znajduje się dość gruba tkanka łączna, która bardzo łatwo i szybko ulega obrzękowi (np. podczas infekcji). Tak sytuacja może doprowadzić do problemów z oddychaniem. W sytuacji pojawienia się jakichkolwiek problemów z oddychaniem u dziecka, należy zgłosić się do lekarza bądź na oddział ratunkowy (najlepiej laryngologiczny).
Rodzaje zapaleń krtani u dzieci
W przypadku dzieci, w zależności od jego wieku, wyróżnia się kilka rodzajów zapaleń krtani. Przebieg tych chorób jest różny u dzieci, jedne przechodzą zapalenie krtani bardzo łagodnie inne wymagają specjalistycznego leczenia. Pamiętajmy jednak o tym, iż schorzenie to może być niebezpieczne dla życia dziecka, ze względu na to, że prowadzi bardzo często do problemów z oddychaniem.
Rodzaje zapaleń krtani u dzieci, to:
- Ostre zapalenie nagłośni, które najczęściej pojawia się u dzieci pomiędzy 2gim a 7ym rokiem życia. Powodują je bakterie, zajęta jest cała nagłośnia, która ulega obrzękowi a także przekrwieniu. Sytuacja tak prowadzi do problemów z oddychaniem na skutek zmniejszenia drożności dróg oddechowych. W większości przypadków dzieci z ostrym zapaleniem krtani wymagają leczenia szpitalnego.
- Ostre podgłośniowe zapalenie krtani, występuje najczęściej u niemowląt oraz małych dzieci. Najczęstsza ilość zachorowań przypada na okres jesienno- zimowy. Dziecko ma chrypkę, szczekający kaszel a do tego pojawiają się duszność. Objawy pojawiają się najczęściej wieczorem. Leczenie może odbywać się w domu a w przypadku gdy objawy prowadzą do problemów z oddychaniem, konieczna jest obserwacja i leczenie dziecka w szpitalu.
Każdego małego pacjenta z zapaleniem krtani traktuje się indywidualnie. Ważną, kwestią jest to by w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z oddychaniem, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- www.czytelniamedyczna.pl/824,laryngitis-in-children.html
- en.cnki.com.cn/Article_en/CJFDTOTAL-EKYX200806016.htm
- europepmc.org/abstract/med/10367064
- onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1288/00005537-194806000-00004/abstract
- informahealthcare.com/doi/abs/10.3109/00016485809134737?journalCode=oto
- onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1288/00005537-196708000-00011/abstract