Zaloguj
Reklama

Zapalenie zatok u dziecka – objawy, leczenie

Ból zatok
Fot. panthermedia
Ból zatok
(0)

Uczucie zatkanego nosa, rosnący ucisk w pobliżu kości policzkowych, czoła i oczu, gorączka – to pierwsze objawy wskazujące, że możemy mieć do czynienia z zapaleniem zatok.

Reklama

Czym są zatoki?

Zatoki przynosowe złożone są z tzw. zatok szczękowych, sitowych, czołowych i klinowych. Niemowlęta i noworodki mają początkowo wykształcone tylko zatoki sitowe. Wraz z wiekiem rozwijają się: zatoka szczękowa, klinowa i czołowa (początek rozwoju następuje około 3. roku życia). 

Co powoduje zapalenie zatok?

Zapalenie zatok może być jednym ze skutków przeziębienia. Jeśli po kilku dniach nie pojawia się poprawa, a objawy nasilają się – występuje żółta lub zielona wydzielina z nosa, ból w okolicy oczodołów i czoła, gorączka, możemy być niemal pewni, że rozwija się zapalenie zatok. W przypadku pojawienia się ostrego zapalenia zatok  choroba może trwać nawet osiem tygodni!

Wśród przyczyn wskazywanych jako wywołujące zapalenie zatok wymienia się infekcje wirusowe (głównie wywołane przez adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy RS czy paragrypę), grzybicze i bakteryjne (wywołane przez np. Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Moraxella catarrhalis) oraz niektóre choroby (np. mukowiscydoza). Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zapalenia zatok, to alergia, problem z zagrodą nosową, przerośnięte migdałki, polipy w nosie czy problemy z układem odpornościowym. 

Objawy

Do najczęstszych objawów towarzyszących zapaleniu zatok zalicza się niedrożność nosa, wydzielinę z nosa, ból gardła, ból ucha, ucisk w uchu, ból zęba, pogorszenie węchu i smaku, wysoką gorączkę i zmęczenie. Objawy zapalenia o podłożu bakteryjnym to przede wszystkim bardzo wysoka gorączka (powyżej 39 stopni Celsjusza), ropna wydzielina z nosa o nieprzyjemnym zapachu, kaszel, obrzęk twarzy. W przypadku infekcji wirusowej u dziecka obserwuje się nasilone kichanie, wyciek z nosa, niedrożność nosa, bóle mięśniowe i ogólne rozbicie. 

Diagnoza

Zapalenie zatok może zdiagnozować lekarz. W przypadku łagodnego zapalenia zatok, bez podłoża bakteryjnego, nieprzyjemne objawy powinny ustąpić po 4-5 dniach. W przypadku gdy dojdzie do infekcji bakteryjnej i ostrego zapalenia zatok, lekarz zaleca leczenie oparte na stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, a niekiedy sterydowych. Lekarz może włączyć antybiotykoterapię. Zapalenia zatok nie wolno leczyć na własną rękę – niedoleczone zapalanie zatok może skutkować powikłaniami, takimi jak infekcja kości lub oczu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze