Zaloguj
Reklama

Problem z wędzidełkiem języka u dziecka

Dziecko z wystawionym językiem
Fot. ojoimages
Dziecko z wystawionym językiem
(0)

Wędzidełko podjęzykowe to cieniutka błonka pod językiem, która przytwierdza go do dna jamy ustnej. Zbyt krótkie wędzidełko może wpływać na problemy ze ssaniem i rozwój mowy u dziecka. Co powinno zaniepokoić rodzica?

Reklama

Wędzidełko języka można „obejrzeć” w lustrze, unosząc język do góry. Cienka błonka widoczna pod językiem, przytwierdzająca go do dna jamy ustnej, to właśnie wędzidełko. Problemy ze zbyt krótkim wędzidełkiem można zaobserwować już w okresie noworodkowym, kiedy maluch ma problem ze ssaniem piersi czy butelki.

Krótkie wędzidełko a odruch ssania

Odruch ssania u dzieci jest kluczowy w przyjmowaniu pokarmu. W przypadku zbyt krótkiego wędzidełka podjęzykowego język układa się nieprawidłowo, co skutkuje problemami z prawidłowym „zassaniem” mleka czy to z piersi, czy z butelki. Zaleca się przeprowadzić kontrolę wędzidełka tuż po porodzie. W przypadku, gdy świeżo upieczona mama zauważa problemy z karmieniem (dziecko nie może się „przyssać”, jest niespokojne, ewidentnie nie dojada) – warto przyjrzeć się wędzidełku.

Krótkie wędzidełko a problemy z mową

U dzieci, u których zdiagnozowano krótkie wędzidełko w okresie niemowlęcym, mogą pojawić się problemy z artykułowaniem głosek dziąsłowych, takich jak L, SZ, Ż, CZ, DŻ, R. Dzieci ze zbyt krótkim wędzidełkiem seplenią, co może powodować dodatkowe problemy z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami.

Przeciwwskazania do podcinania wędzidełka

Poza wskazaniami istnieją również przeciwwskazania do podcinania wędzidełka. Zalicza się do nich m.in.:

  • ogólny zły stan zdrowia pacjenta,
  • infekcje dróg oddechowych,
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
  • uczulenie na którykolwiek ze składników leku znieczulającego.

Frenotomia, czyli podcięcie wędzidełka

Frenotomia to zabieg podcięcia wędzidełka. Wskazaniami do wykonania zabiegu w okresie niemowlęcym są zaburzenia ssania i problemy z przybieraniem na wadze. U starszych dzieci zabieg jest zalecany w przypadku problemów z mową. Decyzję o podcięciu wędzidełka podjęzykowego należy skonsultować z logopedą oraz chirurgiem, laryngologiem bądź foniatrą. Zabieg polega na przecięciu błony znajdującej się pod językiem. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowych. W warunkach ambulatoryjnych odbywa się tylko w przypadku, gdy wymaga się niewielkiego nacięcia. Gdy jednak istnieje duży przerost, lekarz może zdecydować o konieczności wykonania zabiegu w szpitalu. Dziecko szybko dochodzi do siebie, po zabiegu niezbędne jest wykonywanie określonych ćwiczeń ruchowych języka. Zabieg można wykonać również metodą z zastosowaniem precyzyjnego lasera, dzięki czemu ograniczamy krwawienie z ranki powstającej po cięciu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze