Przewlekłe zapalenie gardła u dzieci

U większości dzieci zapalenie gardła prowadzi do problemów z połykaniem pokarmów, oddychaniem czy z zatykaniem uszu. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej niż 10 dni, cały czas nawraca, mamy do czynienia z przewlekłym stanem zapalnym gardła.
Spis treści:
Przyczyny i objawy przewlekłego zapalenia gardła
Zwykłe zapalenie gardła u dzieci mija do 7 dni. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej, powinniśmy zgłosić się z naszą pociechą do laryngologa. Przyczyn przewlekłego stanu zapalnego gardła u dzieci jest bardzo wiele - od słabego nawilżenia gardła po niedostateczne wydzielanie śluzu, alergie czy przebywanie w suchym powietrzu. Warto tutaj wspomnieć o refluksie żołądkowo- przełykowym oraz cukrzycy.
Objawów charakterystycznych dla przewlekłego zapalenia gardła u dzieci jest bardzo dużo.
Najczęściej występujące:
- ból gardła, który z czasem staje się bardzo silny,
- zaczerwienienie,
- widoczny obrzęk,
- powiększone węzły chłonne w okolicy ucha,
- uczucie suchości w ustach,
- uczucie kłucia w gardle,
- problemy z przełykaniem śliny,
- ciągłe odchrząkiwanie,
- problem z połykaniem pokarmów oraz napojów,
- uczucie ciała obcego w gardle.
U wielu dzieci występuje także podwyższona temperatura oraz problemy z zatykaniem uszu. Zbyt częste bóle gardła mogą być oznaką poważnej choroby bądź rozwijającej się w jamie ustnej zmiany takiej jak np. guz czy nowotwór.
Leczenie przewlekłego zapalenia gardła u dzieci
Leczenie przewlekłego zapalenia gardła u dzieci, powinno się zacząć od wizyty u laryngologa. W wielu przypadkach konieczna jest także m.in.: zmiana diety, nawilżanie błon śluzowych, unikanie przebywania i zasypiania w pomieszczeniu gdzie jest suche powietrze, stosowanie inhalacji, płukanek na gardło, tabletek do ssania, a także ziół do picia np. rumianek.