Zaloguj
Reklama

Zatkany nos bez kataru u dziecka – co oznacza?

Wymaz z nosa u niemowlaka
Fot. panthermedia
Wymaz z nosa u niemowlaka
(5)

Zatkany nos jest objawem kataru, jednakże bardzo często pojawia się bez kataru. Przypadłość jest męcząca zwłaszcza dla dzieci. Przyczyny pojawienia się tego objawu są różne i wynikają z wielu chorób, w tym także nieprawidłowej budowy anatomicznej narządu węchu.

Reklama

Powodem pojawienia się zatkanego nosa u dziecka niekoniecznie zawsze musi być jakieś schorzenie. Bardzo często odpowiedzialność za taki stan ponosi ciało obce bądź jedzenie, które dostało się do nosa. Ponadto winne może być zbyt suche powietrze w mieszkaniu lub też wystawienie na substancje, które drażnią śluzówkę (m.in. chemikalia, kurz).

Ważne! W wielu przypadkach zatkany nos u dzieci świadczy o wadzie anatomicznej narządu węchu (m.in. skrzywienie przegrody nosowej).

To może być alergia

Zatkany nos bez kataru bardzo często świadczy o alergii.

Ważne! Alergia dotyka ponad 70% dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Zwłaszcza dotyczy to dzieci mieszkających w dużych miastach.

Pojawienie się niedrożnego nosa może być skutkiem:

  • jedzenia pewnych produktów,
  • kantaktu z sierścią zwierzęcą (m.in. psa, kota),
  • kontaktu z pyłkami roślin,
  • kontaktu z roztoczami,
  • kontaktu z substancjami chemicznymi (m.in. znajdującymi się w składzie kosmetyków, produktów do prania).

Zatkany nos – zapalenie zatok przynosowych

Objawem zatkanego nosa bez widocznej wydzieliny może być zapalenie zatok. Choroba może mieć przebieg ostry, podostry bądź przewlekły. Same objawy nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie zapalenia zatok przynosowych, ponieważ przypadłość przebiega w podobnej postaci do zwykłego przeziębienia (m.in. zaburzenia węchu, ból głowy i gardła, zmęczenie).

Ważne! Domyślając się, że dziecko może chorować na zapalenie zatok, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Nieleczona choroba może doprowadzić do powikłań.

Zatkany nos i polipy

Ciągle zatkany nos bez kataru może być objawem polipów.

Ważne! Polipy w nosie bądź zatokach są rzadko spotykaną przypadłością u dzieci poniżej 10 lat. Gdy tak się zdarzy, może to świadczyć o mukowiscydozie (sprzyja tworzeniu się polipów).

Ryzyko pojawienia się polipów wzrasta u dzieci:

fot. panthermedia

Do typowych symptomów świadczących o polipach świadczy nie tylko zatkany nos bez kataru, ale także kichanie, zaburzenia węchu oraz apetytu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Rapiejko P.: Alergiczny nieżyt nosa. Wydawnictwo Medical Education. Warszawa 2014.

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze