Zaloguj
Reklama

Usunięcie migdałka – jak przygotować dziecko do zabiegu?

Badanie migdałków u dzieci
Fot. Shutterstock
Badanie migdałków u dzieci
(0)

Problemy z migdałkami są zmorą wielu rodziców. Jak przygotować dziecko do zabiegu? Na co zwrócić uwagę? Kiedy zabieg usunięcia migdałka jest niezbędny?

Reklama

Spis treści:

  1. Migdałki podniebienne – czy są ważne?
  2. Przyczyny przerostu migdałków
  3. Konsekwencje przerośniętego migdałka
  4. Objawy przerostu migdałka
  5. Leczenie chirurgiczne
  6. Jak przygotować dziecko do zabiegu

Migdałki podniebienne – czy są ważne? 

Migdałki podniebienne to parzysty narząd usytuowany w tzw. ustnej części gardła. Odgrywają istotną rolę w powstawaniu i zachowaniu prawidłowej czynności limfocytów. Migdałki stanowią tzw. obwodowe narządy limfatyczne. Powiększenie migdałka gardłowego i/lub migdałków podniebiennych jest jednym z najczęstszych problemów laryngologicznych u dzieci. 

Przyczyny przerostu migdałków 

Wśród najczęstszych przyczyn przerostu migdałków wymienia się infekcje wirusowe i bakteryjne (głównie wywołane przez Haemophilus influenzae). Do innych przyczyn, które wskazywane są jako potencjalne przyczyny przerostu migdałków,  należą alergiczny nieżyt nosa, refluks żołądkowo-przełykowy, mechaniczne zwężenie nosogardła, podrażnienie przez dym tytoniowy. Przerost migdałka gardłowego uważany jest za poważny, jeśli po badaniu lekarz wskaże, że migdałek wypełnia powyżej 60% powierzchni nosogardła. 

Konsekwencje przerośniętego migdałka 

Przerost migdałka wpływa na upośledzenie drożności nosa, zaburzenie wymowy, oddychanie przez usta, problemy z oddechem, upośledzenie węchu, wady zgryzu, zaburzenia funkcjonowania i drożności trąbki słuchowej. Dodatkowo bakterie chorobotwórcze „bytujące” w migdałku mogą być przyczyną nawracających infekcji zapalenia błony śluzowej nosa i zatok. 

Badanie gardła, fot. panthermedia

Objawy przerostu migdałka 

Głównym objawem, który niepokoi rodziców, są problemy z drożnością nosa i oddychanie przez usta. Dziecko chrapie, mówi przez nos. Dodatkowo często pojawiają się infekcje w obrębie górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha czy zatok. Dzieci, u których zdiagnozowano przerost migdałka, często cierpią na niedowagę. Diagnozę powinien postawić lekarz laryngolog, który oceni, czy istnieje konieczność usunięcia migdałka.  

Leczenie chirurgiczne 

Usunięcie migdałka gardłowego, tzw. adenoidektomia przeprowadzana jest w momencie, gdy lekarz zdiagnozuje znaczne ograniczenie drożności części nosowej gardła, pojawienie się bezdechów sennych, nawracające zapalenie błony śluzowej nosa i zatok. Usunięcie migdałków podniebiennych, czyli tonsylektomia, wskazana jest w sytuacjach, gdy diagnozuje się zespół zaburzeń oddychania w czasie snu, nawracające zapalenie migdałów wywołane przez paciorkowce czy w przypadku wystąpienia powikłań po anginie.

Jak przygotować dziecko do zabiegu?  

Przed zabiegiem skonsultuj się z lekarzem laryngologiem. Lekarz wystawi skierowanie do szpitala na przeprowadzenie zabiegu. Usunięcie migdałków można również przeprowadzić prywatnie. Warto wziąć kilka dni wolnego, aby towarzyszyć dziecku w czasie tuż przed i tuż po zabiegu, aby ograniczyć do minimum strach. Starszym dzieciom warto powiedzieć, że przed zabiegiem otrzymają znieczulenie, które pozwoli przejść cały proces stosunkowo bezboleśnie. Nie okłamuj i nie strasz dziecka – pobyt w szpitalu sam w sobie jest stresujący, a potęgowanie go przez negatywne emocje może tylko pogorszyć sprawę. Wspieraj dziecko i bądź jego podporą. Rekonwalescencja po zabiegu przebiega stosunkowo szybko – grunt to przestrzeganie zaleceń udzielonych przez lekarza po zabiegu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Zawadzka-Głos L.: Przerost migdałków – kiedy interweniować. „Pediatria po dyplomie” 2016.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze