Zaloguj
Reklama

Jak dbać o higienę uszu u dzieci?

Wizyta u pediatry
Fot. Panthermedia
Wizyta u pediatry
(4)

Ucho dziecka wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Wielu rodziców popełnia wiele błędów z tym związanych. Największym błędem jest to, że rodzice używają do czyszczenia patyczków do uszu. Nieprawidłowości w dbaniu o uszy dziecka mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych ale także do uszkodzenia ucha - ważnego narządu. Jak prawidłowo dbać o higienę uszu swojej pociechy?

Reklama

O codziennej higienie uszu oraz noska naszej pociechy nigdy nie wolno zapominać. Nieprawidłowe czyszczenie uszu może prowadzić do ciągle nawracających infekcji (bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych), stanów zapalnych a co za tym idzie silnego bólu. Dziecko będzie miało nawet ciągłego dotykania się do ucha i „grzebania” w nim co tylko pogorszy jego stan. Pamiętajmy o tym, że ból uch u dziecka to bardzo silny ból, które może promieniować do głowy czy szczęki.

W silnych, przewlekłych stanach zapalnych może dojść u dzieci do pojawienia się wydzieliny (ropnej, krwistej bądź śluzowej), która jeśli nie będzie leczona może prowadzić do chorób uszu a nawet głuchoty.

Wydzielana przez ucho dziecka woskowina, pełni bardzo ważne funkcje. Jedną z nich jest funkcja ochronna ale także nawilżająca i antybakteryjna. Wosk nie tylko nawilża ale także natłuszcza przewód słuchowy a co ważne zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza ucha. Nadmiar woskowiny może doprowadzić do tzw. zaczopowania kanału słuchowego co w konsekwencji prowadzi do bólu ucha i problemów ze słyszeniem. W związku z powyższym bardzo ważną rolę odgrywa regularne dbanie o higienę uszu.
 
Do tego celu nigdy NIE WOLNO używać patyczków do uszu (nawet tych, na których jest napisane że są przeznaczone dla dzieci). Bardzo mocno apelują o to laryngolodzy oraz pediatrzy. Do higieny uszu dziecka używa się spraye do uszu, krople oraz przeznaczone do tego płyny. Wprowadzane są one do ucha po czym wypłukują one zalegającą, będącą w nadmiarze woskowinę.

Jeśli pomimo codziennej, właściwej higieny dziecko będzie uskarżało się np. na ucisk u uchu, szumy w uszach czy ból należy natychmiast udać się do laryngologa. Być może konieczne będzie przepłukanie uszu. Zabieg ten nie jest bolesny dla dziecka i powinien go przeprowadzić specjalista.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze