Zaloguj
Reklama

Płukanie uszu u dziecka

Czyszczenie uszu u dziecka
Fot. medforum
Czyszczenie uszu u dziecka
(0)

Czyszczeniu uszu u dziecka to zadanie, które należy do rodziców. Niestety bardzo często nie wykonują oni go prawidłowo co może doprowadzić do poważnych problemów ze słuchem a nawet do utraty słuchu. Zbyt duże nagromadzenie się woskowiny w uchu dziecka może doprowadzić do powstania korka, który będzie musiała zostać usunięty za pomocą płukania ucha. Czym jest płukanie uszu u dziecka? Czy jest ono niebezpieczne?

Reklama

Płukanie uszu u dzieci

Uszy dziecka oraz cały przewód słuchowy są bardzo delikatne. Ich prawidłowe czyszczenie odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko dla zdrowia dziecka ale także w jego prawidłowym rozwoju. Wielu rodziców używa do czyszczenia uszu u swojej pociechy patyczków do uszu (bawełnianych). Nie wolno tego robić! Do ich czyszczenia powinniśmy używać płatków kosmetycznych i ciepłej wody. Możemy dbać o widoczną część ucha (zewnętrzną), ważne jest to by nie podejmować prób czyszczenia głębszych części ucha u dziecka.

W codziennej pielęgnacji uszu naszej pociechy stosuje się dostępne w aptekach krople oraz spraye rozpuszczające woskowinę. Woskowina wytwarzana jest w uchu każdego człowieka. Ma kolor żółty i strukturę półpłynną. W sytuacji gdy staje się ona sucha może utworzyć zbity korek, który utrudniał będzie słyszenie, prowadził do uczucia pełności w uchu, swędzenia a nawet bólu ucha.

Jeśli nasza pociecha uskarża się na ból ucha i uczucie pełności, należy spróbować rozmiękczyć woskowinę znajdująca się w uchu dziecka za pomocą kropli. Należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami laryngologa. Można do tego celu użyć sprayów. Nigdy nie należy stosować patyczków kosmetycznych! Drażnią one skórę i pobudzają ją do zwiększonego wydzielania woskowiny. Ponadto można nimi uszkodzić głębsze warstwy ucha u dziecka.

Jeśli nasza pociecha nadal będzie miała problemy z zalegającą woskowina w uchu należy udać się do laryngologa na zabieg przepłukiwania uszu. Nie jest on bolesny dla dziecka, może być co prawda nieprzyjemny. Polega on na wypłukaniu zaschniętej woskowiny, tworzącej korek za pomocą strzykawki napełnionej ciepłą wodą. Wykonywany jest on zawsze przez specjalistę z laryngologii.   

Pamiętajmy o tym by chodzić do laryngologa z naszą pociechą regularnie, nie tylko gdy pojawi się ból ucha.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze