Zaloguj
Reklama

Chrapiące dziecko a problemy z górnymi drogami oddechowymi

Sen dziecka
Fot. Shutterstock
Sen dziecka
(0)

Czy Twoje dziecko chrapie? Chrapanie może mieć wiele przyczyn – zatkany nos, przeziębienie, suchość w jamie nosowej. Jednak przyczyną chrapania mogą być również problem z górnymi drogami oddechowymi.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest chrapanie?
  2. Najczęstsze przyczyny chrapania u dzieci
  3. Chrapanie a bezdech senny
  4. Co zrobić, gdy dziecko chrapie?

Co to jest chrapanie?

Chrapanie to charakterystyczny dźwięk, który powodowany jest przez wibracje w górnych drogach oddechowych. Wibracje wywoływane są przez utrudniony ruch powietrza w czasie snu. Wibracje tkanki gardła i to, z jaką szybkością przepływa powietrze wpływa na głośność chrapania. Szacuje się, że chrapanie 3 do 5 razy w tygodniu może dotyczyć około 8 % dzieci w wieku przedszkolnym. Chrapanie najczęściej dotyczy głębokiej fazy snu i nie jest niczym niepokojącym. Jednak jeśli problem się nasila, warto skonsultować się z lekarzem, aby zweryfikował czy za chrapaniem nie stoi problem natury medycznej.

Najczęstsze przyczyny chrapania u dzieci

Za najczęściej występujące przyczyny chrapania u dzieci wskazuje się m.in.:

  • Zaburzenia budowy migdałków – powiększone migdałki podniebienne, przerost tzw. trzeciego migdała (czyli migdałka gardłowego). Przerośnięte migdałki blokują drogi oddechowe, przez co utrudniają swobodne oddychanie.
  • Infekcja bakteryjna lub wirusowa dróg oddechowych – zatkany nos, katar są przyczyną utrudnionego oddychania, przez co dziecko oddycha przez usta. Taki sposób oddychania sprzyja chrapaniu.
  • Problemy z wiotkością krtani (tzw. laryngomalacja) – charakterystyczny świst, charczenie, problemy z oddychaniem mogą wskazywać na wiotkość krtani. Tego typu problemy najczęściej pojawiają się u niemowląt i noworodków.
  • Obrzęk błony śluzowej nosa i gardła wywołany alergią
  • Nieprawidłowa budowa przegrody nosaskrzywiona przegroda nosowa powoduje, że powietrze nie przepływa prawidłowo przez nos, co powoduje, że dziecko zaczyna chrapać
  • Inne przyczyny – polipy w nosie, ciało obce w nosie, nadużywanie leków do nosa

Chrapanie a bezdech senny

Chrapanie może wiązać się z tzw. obturacyjnym bezdechem sennym. Stan bezdechu sennego, czyli zmniejszonego przepływu powietrza lub przerw w oddychaniu (trwających od kilku sekund do minut) przyczynia się do spadku ilości tlenu. Niedobór tlenu daje sygnał do mózgu, który wysyła impulsy nerwowe, zmuszające dziecko do podjęcia wysiłku próby nabrania oddechu – to wywołuje sapanie, prychanie, łapczywe „połykanie” powietrza.

Niezdiagnozowany i nieleczony bezdech senny przyczynia się do problemów natury behawioralnej – dzieci cierpiące na bezdech gorzej się uczą, mają problemy ze skupieniem. Bezdech senny może również wpływać na zahamowanie wzrostu a także na pojawienie się problemów sercowo – naczyniowych.

Chrapanie u dziecka, fot. shutterstock

Co zrobić, gdy dziecko chrapie?

Jeśli dziecko chrapie, a budzi to nasz niepokój – warto skonsultować się z pediatrą, który może skierować dziecko do laryngologa, który zweryfikuje stan migdałków. W przypadku potwierdzonej alergii, lekarz może przepisać sterydy lub leki przeciwhistaminowe, które wspomogą prawidłowe oddychanie. Warto również zweryfikować w jakiej pozycji dziecko śpi – pamiętajmy, że zbyt dużo poduszek (czyli spanie na zbyt dużej wysokości) nie jest wskazane i może przyczynić się do chapania. Warto również zwrócić uwagę na to, czy pokój w którym śpi dziecko jest również odpowiednio wywietrzony, a w powietrzu nie unosi się np. dym papierosowy, który utrudnia prawidłowe oddychanie. W przypadku podejrzenia bezdechu sennego warto rozważyć badanie polisomnograficzne, które przeprowadzane jest w czasie snu pacjenta. Jest to badanie oparte na monitorowaniu EEG w trakcie snu, weryfikacji parametrów saturacji krwi, przepływu powietrza przez nos, ruchomości klatki piersiowej i brzucha oraz ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla.

Pamiętajmy – chrapanie nie zawsze jest oznaką choroby, jednak warto zweryfikować przyczynę problemu!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze