Zaloguj
Reklama

Wyciek z ucha u dziecka

Wizyta u pediatry
Fot. medforum
Wizyta u pediatry
(0)

Wiele dzieci w okresie niemowlęcym i wczesnoszkolnym ma problemy z uszami. Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz uszu są bardzo popularne. Pamiętajmy o tym, by nigdy nie bagatelizować tego stanu rzeczy gdyż może dojść do poważnych powikłań. Czym jest wyciek z ucha? Czy jest on niebezpieczny dla dziecka?

Reklama

Spis treści:

  1. Rodzaje wycieku z ucha
  2. Badanie ucha

Wyciek z ucha u dziecka jest jednym z objawów (obok kataru, podwyższonej temperatury, kaszlu i inne) dla wielu schorzeń. Stan chorobowy zajmuje najczęściej ucho środkowe, zewnętrzne bądź kość skroniową czaszki. W większości wypadków delikatny wyciek z ucha świadczy o niegroźnej, uleczalnej chorobie kanału słuchowego. Niestety nieleczony może prowadzić do poważnych chorób a także stanowić stan zagrażający życiu naszej pociechy.

Wyciek z ucha u dziecka bardzo często jest jednym z objawów zapalenia ucha zewnętrznego, bardzo ostrego i przewlekłego stanu zapalnego uchu środkowym (z perforacją) oraz ucha środkowego.

Rodzaje wycieku z ucha 

W chwili obecnej wyróżnia się kilka rodzajów wycieku z ucha:

  • surowiczy, który bardzo często pojawia się w schorzeniach alergicznych lub dermatologicznych. Ma najczęściej kolor żółtawo-biały,
  • śluzowy, który bardzo często pojawia się w wyniku uszkodzenia błony bębenkowej. Ma kolor biały i jest bardzo gęsty,
  • ropny, który ma miejsce w przypadku stanu zapalnego ucha przebiegającego z infekcją o podłożu bakteryjnym bądź grzybiczym,
  • krwisty, który pojawia się np. podczas zadrapań bądź uszkodzeń ucha. Bardzo często pojawia się na skutek włożenia do ucha obcego przedmiotu np. zabawki, patyczka, samochodzika, ołówka czy klocka.   

Nie należy bagatelizować stanu, w którym dochodzi do wycieku ucha u dziecka. Może stanowić ono bowiem zagrożenie dla zdrowia oraz życia pacjenta.

Badanie ucha 

Bardzo ważna kwestią jest dokładne zbadanie ucha dziecka za pomocą wziernika. Lekarz po zebraniu wywiadu od dziecka oraz rodziców musi ocenić stan kanału słuchowego oraz błony bębenkowej. Kluczowa kwestią jest ustalenie co doprowadziło do wycieku z ucha. Ważne jest także sprawdzenie czy w uchu nie znajduje się ciało obce. W niektórych przypadkach konieczne jest włączenie specjalistycznego leczenia bądź pozostanie na oddziale laryngologicznym.  

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze