Zaloguj
Reklama

Zapalenie krtani u dzieci

Wizyta u pediatry
Fot. ojoimages
Wizyta u pediatry
(0)

Zapalenie krtani, jest bardzo często spotykaną infekcją u dzieci, zwłaszcza w okresie przebywania w żłobkach, przedszkolach i początkowych klasach szkoły podstawowej. Jest to infekcja o podłożu wirusowym, choć zdarzają się przypadki zachorowań o podłożu bakteryjnym, na skutek kontaktu z toksynami czy przy osłabieniach lub zaburzeniach ze strony układu odpornościowego.

Reklama

Dzieci w przedszkolach zarażają się bardzo szybko, gdyż mają ze sobą bezpośredni kontakt. Bardzo często zarażają także domowników. Choroba ta wymaga konsultacji ze specjalistą i włączenia stosownego leczenia. Ważną kwestią jest dokładne wyleczenie zapalenia krtani.

Przyczyny i objawy zaplenia krtani u dzieci

Wśród przyczyn zapalenia krtani, wymienia się najczęściej wirusy, rzadziej są to infekcje o podłożu bakteryjnym. Warto tutaj wspomnieć także o alergiach wziewnych, które mogą prowadzić do zapalenia krtani, zażywaniu leków np. przy astmie czy refluksie żołądkowo- przełykowym. Krtań oraz gardło mogą ulec podrażnieniu na skutek wdychania substancji żrących, zanieczyszczeń powietrza, dymu papierosowego czy przy zwykłym przeziębieniu bądź zapaleniu zatok.

Wśród objawów towarzyszących zapaleniu krtani u dzieci wymienia się między innymi:

  • problemy z oddychaniem,
  • gorączka,
  • trudności w przełykaniu,
  • problemy z mówieniem i zmieniony głos,
  • chrypka,
  • suchy kaszel, który może być bardzo męczący,
  • złe samopoczucie,
  • pieczenie i ból gardła,
  • odpluwanie wydzieliny (z domieszką krwi),
  • powiększone węzły chłonne i wiele innych.

Każdy mały pacjent, przechodzi zapalenie krtani w sposób indywidualny, podobnie jak z objawami, które mu towarzyszą. Nie leczone zapalenie krtani, może prowadzić do rozwoju choroby i zajęcia innych odcinków układu oddechowego. Pamiętajmy także o tym, iż ostre zapalenie krtani, może prowadzi do powstania nieodwracalnych zmian na strunach głosowych u naszego dziecka.

fot. panthermedia

Leczenie zapalenia krtani u dzieci

Jeśli zapalenie krtani u dzieci, wywołane jest przez wirusy, dziecko powinno pozostać w domu, zażywać leki, których celem jest łagodzenie wszelkich objawów mu towarzyszących: leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Warto zadbać także o to by w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko nie było zbyt gorąco gdyż jest do czynnik dodatkowo drażniący gardło. Koniecznością jest spożywanie dużej ilości płynów oraz zaleconych przez specjalistę witamin. W przypadku zapalenia krtani o podłożu bakteryjnym konieczna jest kuracja antybiotykiem, jeśli zaś grzybica, stosowane są leki przeciwgrzybiczne.  

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze