Zapalenie krtani u dzieci

Zapalenie krtani, jest bardzo często spotykaną infekcją u dzieci, zwłaszcza w okresie przebywania w żłobkach, przedszkolach i początkowych klasach szkoły podstawowej. Jest to infekcja o podłożu wirusowym, choć zdarzają się przypadki zachorowań o podłożu bakteryjnym, na skutek kontaktu z toksynami czy przy osłabieniach lub zaburzeniach ze strony układu odpornościowego.
Dzieci w przedszkolach zarażają się bardzo szybko, gdyż mają ze sobą bezpośredni kontakt. Bardzo często zarażają także domowników. Choroba ta wymaga konsultacji ze specjalistą i włączenia stosownego leczenia. Ważną kwestią jest dokładne wyleczenie zapalenia krtani.
Przyczyny i objawy zaplenia krtani u dzieci
Wśród przyczyn zapalenia krtani, wymienia się najczęściej wirusy, rzadziej są to infekcje o podłożu bakteryjnym. Warto tutaj wspomnieć także o alergiach wziewnych, które mogą prowadzić do zapalenia krtani, zażywaniu leków np. przy astmie czy refluksie żołądkowo- przełykowym. Krtań oraz gardło mogą ulec podrażnieniu na skutek wdychania substancji żrących, zanieczyszczeń powietrza, dymu papierosowego czy przy zwykłym przeziębieniu bądź zapaleniu zatok.
Wśród objawów towarzyszących zapaleniu krtani u dzieci wymienia się między innymi:
- problemy z oddychaniem,
- gorączka,
- trudności w przełykaniu,
- problemy z mówieniem i zmieniony głos,
- chrypka,
- suchy kaszel, który może być bardzo męczący,
- złe samopoczucie,
- pieczenie i ból gardła,
- odpluwanie wydzieliny (z domieszką krwi),
- powiększone węzły chłonne i wiele innych.
Każdy mały pacjent, przechodzi zapalenie krtani w sposób indywidualny, podobnie jak z objawami, które mu towarzyszą. Nie leczone zapalenie krtani, może prowadzić do rozwoju choroby i zajęcia innych odcinków układu oddechowego. Pamiętajmy także o tym, iż ostre zapalenie krtani, może prowadzi do powstania nieodwracalnych zmian na strunach głosowych u naszego dziecka.
fot. panthermedia
Leczenie zapalenia krtani u dzieci
Jeśli zapalenie krtani u dzieci, wywołane jest przez wirusy, dziecko powinno pozostać w domu, zażywać leki, których celem jest łagodzenie wszelkich objawów mu towarzyszących: leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Warto zadbać także o to by w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko nie było zbyt gorąco gdyż jest do czynnik dodatkowo drażniący gardło. Koniecznością jest spożywanie dużej ilości płynów oraz zaleconych przez specjalistę witamin. W przypadku zapalenia krtani o podłożu bakteryjnym konieczna jest kuracja antybiotykiem, jeśli zaś grzybica, stosowane są leki przeciwgrzybiczne.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- www.czytelniamedyczna.pl/824,laryngitis-in-children.html
- europepmc.org/abstract/med/10367064
- en.cnki.com.cn/Article_en/CJFDTOTAL-EKYX200806016.htm
- informahealthcare.com/doi/abs/10.3109/00016485409127647?journalCode=oto
- onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1288/00005537-196708000-00011/abstract