Zaloguj
Reklama

Co zrobić, gdy dziecko słyszy trzaski w uszach?

Matka z dzieckiem
Fot. shutterstock
Matka z dzieckiem
(0)

Czy Twoje dziecko mówi, że słyszy traszki w uszach? Szum, „uczucie wiatru”, trzaski to sygnały, które nas, rodziców, powinny zaniepokoić i zachęcić do wizyty u laryngologa. Co może oznaczać trzask w uchu? Czy jest to powód do niepokoju?

Reklama

Szum, pisk, brzęczenie, trzaski – jeśli dziecko sygnalizuje, że słyszy dziwne dźwięki, nie bagateltliujmy tego. Szumy uszne często są następstwem obecności nadmiaru woskowiny usznej.

Gromadząca się woskowina tworzy czop, który zwęża światło przewodu słuchowego. Może pojawić się uczucie swędzenia, pieczenia, kłucia, które towarzyszą szumowi. U dzieci szum i trzaski w uchu mogą również świadczyć o obecności ciała obcego – robaki, groch, fasola, klocki. Tak, tego typu ciała obce trafiają do uszu dzieci. Szum i trzaski mogą również świadczyć o postępującej infekcji i towarzyszą np. przeziębieniu.

Leczenie szumów usznych zawsze wymaga postawienia diagnozy – w związku z tym konieczne jest umówienie dziecka na wizytę u laryngologa. Laryngolog dziecięcy dokładnie zbada narząd słuchu, oceni, czy przyczyna kłopotów jest prozaiczna. Możliwe, że wystarczy płukanie uszu, aby pozbyć się natrętnych dźwięków w uchu. Jeśli przyczyna jest inna, lekarz zaleci odpowiednią metodę leczenia.

Pamiętajmy, nigdy nie bagatelizujmy objawów zgłaszanych przez dziecko. Dodatkowo nigdy nie próbujmy samodzielnie wyjmować czegokolwiek z ucha czy czyścić go nieprzystosowanymi przyrządami – możemy wyrządzić większą krzywdę!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze