Zaloguj
Reklama

Badanie słuchu u dzieci – kiedy się na nie zdecydować?

Wizyta w dziecięcym gabinecie otolaryngologicznym
Fot. panthermedia
Wizyta w dziecięcym gabinecie otolaryngologicznym
(0)

Program przesiewowych badań słuchu u noworodków pozwala na szybkie i wczesne zdiagnozowanie problemów ze słuchem u maluchów. Co jednak w sytuacji, kiedy niepokoi nas słuch naszego starszego dziecka? Kiedy przeprowadzić badanie?

Reklama

Mowa i słuch idą w parze. Problemy ze słuchem wpływają więc na rozwój mowy. W badaniach przeprowadzonych w 2001 roku wykazano, że nawet 10% dzieci w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem.

Głównym winowajcą bywają: zapalenia ucha środkowego, przerośnięty trzeci migdał i zażywanie antybiotyków, takich jak gentamycyna i furosemid. W przypadku częstego lub długotrwałego stosowania antybiotyków warto przeprowadzić badanie słuchu. Problemy ze słuchem mogą być również wywołane zatkaniem przewodu słuchowego przez woskowinę. Wtedy należy udać się do laryngologa, który oczyści uszy.

Warto również zainwestować w krople pomagające pozbyć się woskowiny. Jeśli jednak zaobserwujemy pogorszenie słuchu – nie czekajmy. Umówmy się z dzieckiem na wizytę u lekarza. Najczęściej wykonywanymi badaniami są tzw. badania obiektywne słuchu (np. audiometria, otoemisja, słuchowe potencjały wywołane). Istnieją również badania subiektywne, które pozwalają na określenie progu słyszenia (np. VRA, audiometria). Badania obiektywne przeprowadza się przede wszystkim u noworodków i małych dzieci. Wśród najczęściej wykonywanych badań wymienia się:

  • odpowiedzi słuchowe z pnia mózgu (ABR/Bera) – badanie oparte na rejestrowaniu bioelektrycznej odpowiedzi na bodźce słuchowe,
  • otoemisja akustyczna – ocenia możliwość układu słuchowego do przetwarzania dźwięku,
  • audiometria impedancyjna – pozwala na zbadanie ucha środkowego, a także zdiagnozować perforację błony bębenkowej lub ocenić, czy w uchu środkowym występuje płyn,
  • behawioralne testy słuchu – pozwalają na sprawdzenie reakcji dziecka na dźwięki o różnej częstotliwości i natężeniu.

Pamiętajmy: badania słuchu są bezbolesne i nieinwazyjne! W przypadku wątpliwości zawsze warto zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu z prośbą o konsultację.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze