Artykuły z kategorii: Ucho
Usuwanie woskowiny z ucha: jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie?
Woskowina w uchu wbrew pozorom odgrywa niezwykle istotną rolę dla prawidłowego funkcjonowania przewodu słuchowego. Jej główną rolą jest ochrona przewodu słuchowego przed grzybami, bakteriami oraz pyłkami. Woskowina jest mieszaniną wydzielin gruczołów łojowych i gruczołów potowych. Pod względem chemicznym jej głównymi składnikami są skwalen, lanosterol i cholesterol.
Czym objawia się łuszczyca uszu?
Łuszczyca kojarzona jest jako choroba skóry powodująca jej swędzenie, która występuje w miejscach takich jak łokcie, kolana, skóra głowy i plecy. Może jednak występować na innych częściach ciała, również w uszach.
Zatkana trąbka Eustachiusza – czy to groźne?
Problemy z zatykającą się trąbką Eustachiusza mogą mieć różne podłoże. Zatykająca się trąbka przysparza jednak sporo niedogodności w życiu codziennym, takich jak słabsze słyszenie, niekiedy szumy i trzaski w uchu, a w wielu przypadkach jest preludium do rozwoju poważniejszej jednostki chorobowej.
Oliwa: naturalne lekarstwo dla uszu?
Stosowanie oliwy jest domowym i naturalnym sposobem na usuwanie woskowiny z uszu. Umieszczanie kilku kropli rozgrzanej cieczy w uchu osoby, która boryka się z infekcją tego narządu, może być kojące i przynosić ulgę. Jednak czy oliwa z oliwek jest bezpieczna dla naszych uszu?
- Reklama
Ocena kliniczna narządu równowagi
Zaburzenia równowagi i zawroty głowy są subiektywnymi odczuciami związanymi z objawami uszkodzeń czy też nieprawidłowości w układzie równowagi. Z uwagi na fakt znacznego obniżenia jakości życia pacjentów skarżących się na zaburzenia równowagi ważna jest wczesna diagnostyki i rehabilitacja, gdyż z jednej strony tego typu nieprawidłowości mogą świadczyć o nieznacznym problemach, ale z drugiej strony mogą sugerować rozwój poważanego schorzenia. Do diagnostyki klinicznej zaburzeń równowagi służyć mogą zarówno testy funkcjonalne, jak i platformy balansowe.
Teleinformatyka w audiologii
Systemy telemetryczne oraz teleinformatyczne rozwijają się coraz prężniej pod wpływem postępu w zakresie innowacyjnych technologii. Medycyna również korzysta z tego typu rozwiązań, co przynosi wymierne efekty i korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy specjalistów. Wiele dziedzin opieki medycznej korzysta już tego typu rozwiązań, dając mozliwość ciągłego monitorowania pacjenta w przypadku kardiologii czy dokonywania pomiarów i programowania urządzenia na odległość w przypadku audiologii.
Nawracające infekcje uszu – jak sobie z nimi radzić?
Infekcje uszu dotykają zarówno maluchów, jak i dorosłych. Jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego jest ostre zapalenie ucha środkowego. Infekcje uszu są chorobami, które stosunkowo często nawracają – jak sobie radzić z tego typu infekcjami?
Otoskleroza – skleroza słuchu?
Otoskleroza polega na zaburzeniu przenoszenia dźwięku do ucha wewnętrznego spowodowanego przebudową elementów narządu słuchu, najczęściej strzemiączka oraz okienka owalnego, ale może dotyczyć pozostałych kosteczek słuchowych. Przyczyny nie są do końca poznane. Największego wpływu na remodeling składowych biorących udział w przewodzeniu dźwięku upatruje się w zaburzeniach hormonalnych, infekcjach wirusowych oraz substancjach toksycznych.
Co twoje uszy mówią o twoim zdrowiu?
Kiedy twoje uszy wyglądają trochę inaczej, bolą, swędzą lub dzwoni w nich może oznaczać to niekoniecznie chorobę związaną z nimi, lecz symptomy czegoś znacznie poważniejszego.
Postępowanie terapeutyczne w zaburzeniach równowagi i zawrotach głowy
Zaburzenia równowagi oraz zawroty głowy, są stanem wynikającym z zaburzeń jakie pojawiają się w jednej z części składowych układu równowagi. Ilość połączeń i różnorodność synaps sprawiają, że ustalenie konkretnej przyczyny zaburzeń równowagi i zawrotów głowy bywa niezwykle trudne. Jednak to trafna diagnoza pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia i zniwelowanie objawów. W większości pacjenci, kwalifikują się do podjęcia leczenia zachowawczego - farmakoterapii, jednak w nielicznych przypadkach, kiedy wszystkie inne metody zawiodą – konieczne staje się podjęcie interwencji chirurgicznej.
- Reklama
Jak prawidłowo czyścić uszy?
Większość ludzi nieprawidłowo dba o higienę uszu, używając patyczki do uszu w nieprawidłowy sposób, co może skutkować uszkodzeniem ucha. Przy użytkowaniu patyczków należy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Ciekawostki o języku migowym
Osoby, które nie słyszą lub niedosłyszą posługują się naturalnym dla nich językiem, czyli migowym. Jest to język, do którego nie potrzebujemy narządu słuchu. Języki migowe postrzegane są jako wizualno-przestrzenne, które nabywa się drogą naturalnej akwizycji przez niesłyszące dzieci od ich niesłyszących rodziców. Trudno w to uwierzyć w dzisiejszych czasach, ale do 1974 roku języki migowe pozbawione były wersji pisanej.
Skąd może pochodzić ból ucha?
Ból ucha to dolegliwość, która może mieć różne pochodzenie i wiele przyczyn. Zdecydowana większość pacjentów, która z tego powodu zgłasza się do lekarza to dzieci. Znacznie częściej, niż u dorosłych, występują u nich stany zapalne obejmujące ucho środkowe i zewnętrzne. Wynika to z niedostatecznie wykształconego układu odpornościowego, a także większego narażenia na infekcje, szczególnie w okresie przedszkolnym.
Zatkane ucho - nadmierne wydzielanie woskowiny
Niewiele osób wie w jaki sposób dbać o higienę uszu. Najczęściej używają oni patyczków do uszu, które powinny być zakazane do ich czyszczenia. Niestety rodzice bardzo często czyszczą uszy swoich dzieci za pomocą patyczków i nie są świadomi tego, że wyrządzają swojemu dziecku krzywdę. Dlaczego dochodzi do zatkania ucha?
Co wiemy o implantach ślimakowych?
Implant ślimakowy jest bardzo znaną i powszechnie stosowaną elektroniczną protezą zmysłu słuchu u ludzi. Zakładany jest u pacjentów w różnym wieku i dzięki niemu osoby niesłyszące bądź głuche mają szanse na to by słyszeć. Jak najszybsze wszczepienie implantu ślimakowego dzieciom pozwala na szybszą stymulację mózgu oraz modulację układu słuchowego. Kto odpowiada za kwalifikację do wszczepienia implantu ślimakowego? Kto wykonuje zabieg i jak on przebiega?
Szumy uszne
Szumy uszne opisywane są jako różnego rodzaju piski, dudnienie, szelest, gwizdy, szumienie, pukanie czy dzwonienie, które uniemożliwiają normalne i sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym. Przeszkadzają one także w nocy.
Definicja i przyczyny szumów usznych u osób starszych
Szumy w uszach są bardzo częstą dolegliwością spotykaną u osób starszych, oczywiście mogą także występować u młodych dorosłych oraz u dzieci.
Zapalenie błędnika
Błędnik to element ucha wewnętrznego, odpowiedzialny jest za równowagę oraz słuch.
Budowa ucha wewnętrznego
Tajemnica budowy narządu słuchu nurtowała już od bardzo dawna fizyków i to dzięki badaniom prowadzonym przez nich, dzisiejszy stan wiedzy na ten temat jest tak zasobny.
Ucho jako bardzo skomplikowany narząd - budowa
Dla wielu pacjentów, ucho to ten fragment narządu, który jest przez nas widoczny np. w lustrze. Nikt nie zdaje sobie sprawy z faktu, że budowa ucha jest bardzo skomplikowana a jego funkcje są nieocenione. Dzięki uszom, słyszymy muzykę, szum liści, czyjeś kroki czy tykanie zegara.