Artykuły z kategorii: Ucho
Zatkana trąbka Eustachiusza – czy to groźne?
Problemy z zatykającą się trąbką Eustachiusza mogą mieć różne podłoże. Zatykająca się trąbka przysparza jednak sporo niedogodności w życiu codziennym, takich jak słabsze słyszenie, niekiedy szumy i trzaski w uchu, a w wielu przypadkach jest preludium do rozwoju poważniejszej jednostki chorobowej.
Oliwa: naturalne lekarstwo dla uszu?
Stosowanie oliwy jest domowym i naturalnym sposobem na usuwanie woskowiny z uszu. Umieszczanie kilku kropli rozgrzanej cieczy w uchu osoby, która boryka się z infekcją tego narządu, może być kojące i przynosić ulgę. Jednak czy oliwa z oliwek jest bezpieczna dla naszych uszu?
Ocena kliniczna narządu równowagi
Zaburzenia równowagi i zawroty głowy są subiektywnymi odczuciami związanymi z objawami uszkodzeń czy też nieprawidłowości w układzie równowagi. Z uwagi na fakt znacznego obniżenia jakości życia pacjentów skarżących się na zaburzenia równowagi ważna jest wczesna diagnostyki i rehabilitacja, gdyż z jednej strony tego typu nieprawidłowości mogą świadczyć o nieznacznym problemach, ale z drugiej strony mogą sugerować rozwój poważanego schorzenia. Do diagnostyki klinicznej zaburzeń równowagi służyć mogą zarówno testy funkcjonalne, jak i platformy balansowe.
Teleinformatyka w audiologii
Systemy telemetryczne oraz teleinformatyczne rozwijają się coraz prężniej pod wpływem postępu w zakresie innowacyjnych technologii. Medycyna również korzysta z tego typu rozwiązań, co przynosi wymierne efekty i korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy specjalistów. Wiele dziedzin opieki medycznej korzysta już tego typu rozwiązań, dając mozliwość ciągłego monitorowania pacjenta w przypadku kardiologii czy dokonywania pomiarów i programowania urządzenia na odległość w przypadku audiologii.
- Reklama
Nawracające infekcje uszu – jak sobie z nimi radzić?
Infekcje uszu dotykają zarówno maluchów, jak i dorosłych. Jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego jest ostre zapalenie ucha środkowego. Infekcje uszu są chorobami, które stosunkowo często nawracają – jak sobie radzić z tego typu infekcjami?
Zrozumieć słuch dziecka
Słuch jest zmysłem, którego rozwój w momencie narodzin jest rozwinięty, stąd już w okresie życia płodowego, w łonie matki, dziecko jest w stanie odbierać dźwięki. W okresie około 1. roku dzięki dźwiękom postępuje rozwój – w zakresie zarówno rozumienia słów, wydawania dźwięków aż po rozwój mowy, ale także z punktu widzenia ruchowego i koordynacyjnego, kiedy dźwięk stanowi bodziec do podjęcia działania przez dziecko. Zaburzenia w obrębie słuchu mogą więc skutkować niekorzystnym wpływem na rozwój dziecka.
Kręci Ci się w głowie? Sprawdź dlaczego!
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał zawrót głowy. Przyczyna zazwyczaj jest dość banalna. Mogła to być gwałtowna zmiana pozycji lub przyspieszona jazda samochodem. Jednak nie można bagatelizować zawrotów głowy, ponieważ mogą być one początkiem bardzo poważnych schorzeń.
Otoskleroza – skleroza słuchu?
Otoskleroza polega na zaburzeniu przenoszenia dźwięku do ucha wewnętrznego spowodowanego przebudową elementów narządu słuchu, najczęściej strzemiączka oraz okienka owalnego, ale może dotyczyć pozostałych kosteczek słuchowych. Przyczyny nie są do końca poznane. Największego wpływu na remodeling składowych biorących udział w przewodzeniu dźwięku upatruje się w zaburzeniach hormonalnych, infekcjach wirusowych oraz substancjach toksycznych.
Zawroty głowy – czy na pewno?
Zawroty głowy to zaburzenie polegające na złudzeniu kołowego ruchu otoczenia lub własnego ciała. Pacjenci często opisują je jako nieprzyjemne uczucia przemieszczania się ciała lub niepewności w utrzymaniu pozycji ciała – „jakbym miał za chwilę upaść na ziemię”, „wszystko wokół się kręci”, „tracę grunt pod nogami”. Dodatkowymi objawami towarzyszącymi zawrotom głowy mogą być nudności, wymioty oraz zaburzenia równowagi w postaci zaburzeń chodu. Wśród objawów neurologicznych zawroty głowy są drugą najczęstszą przyczyną konsultacji (po bólach głowy) w gabinecie lekarskim.
„Wsłuchaj się w emocje”, czyli jak nowoczesna metoda SPPS łączy zmysły i psychologię w terapii zaburzeń przetwarzania słuchowego
Jeżeli wydaje Ci się, że dziecko ma trudności w słyszeniu w hałasie, nie spełnia poleceń słownych, wielokrotnie prosi o powtórzenie wypowiedzi, łatwo się rozprasza i ma problemy z koncentracją – warto je zdiagnozować pod kątem centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego. Trudności w codziennym funkcjonowaniu, takie jak problemy z rozumieniem mowy, mylenie podobnie brzmiących słów, trudności w czytaniu lub pisaniu, a nawet kłopoty w nauce – mogą być błędnie kojarzone z problemami słuchowymi polegającymi na nieprawidłowej czułości słuchu. Objawy te wiążą się z kolejnymi trudnościami występującymi u dziecka powodującymi dalsze problemy rozwojowe. Dlatego tak istotna jest ich świadomość i prawidłowa specjalistyczna diagnostyka.
- Reklama
Co twoje uszy mówią o twoim zdrowiu?
Kiedy twoje uszy wyglądają trochę inaczej, bolą, swędzą lub dzwoni w nich może oznaczać to niekoniecznie chorobę związaną z nimi, lecz symptomy czegoś znacznie poważniejszego.
Postępowanie terapeutyczne w zaburzeniach równowagi i zawrotach głowy
Zaburzenia równowagi oraz zawroty głowy, są stanem wynikającym z zaburzeń jakie pojawiają się w jednej z części składowych układu równowagi. Ilość połączeń i różnorodność synaps sprawiają, że ustalenie konkretnej przyczyny zaburzeń równowagi i zawrotów głowy bywa niezwykle trudne. Jednak to trafna diagnoza pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia i zniwelowanie objawów. W większości pacjenci, kwalifikują się do podjęcia leczenia zachowawczego - farmakoterapii, jednak w nielicznych przypadkach, kiedy wszystkie inne metody zawiodą – konieczne staje się podjęcie interwencji chirurgicznej.
Jak prawidłowo czyścić uszy?
Większość ludzi nieprawidłowo dba o higienę uszu, używając patyczki do uszu w nieprawidłowy sposób, co może skutkować uszkodzeniem ucha. Przy użytkowaniu patyczków należy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Ciekawostki o języku migowym
Osoby, które nie słyszą lub niedosłyszą posługują się naturalnym dla nich językiem, czyli migowym. Jest to język, do którego nie potrzebujemy narządu słuchu. Języki migowe postrzegane są jako wizualno-przestrzenne, które nabywa się drogą naturalnej akwizycji przez niesłyszące dzieci od ich niesłyszących rodziców. Trudno w to uwierzyć w dzisiejszych czasach, ale do 1974 roku języki migowe pozbawione były wersji pisanej.
Implanty zakotwiczone w kości jako metoda leczenia niedosłuchu
Aparaty słuchowe stosowane u pacjentów z niedosłuchem, opierają swoje działanie na przewodnictwie powietrznym lub na przewodnictwie kostnym. Implanty zakotwiczone w kości, bazujące na przewodnictwie kostnym stanowią mniejszy odsetek aparatów słuchowych, choć w opiniach pacjentów znacznie poprawiają jakość życia oraz jakość słyszenia dźwięków. Procedura umieszczenie implantu wymaga interwencji chirurgicznej, polegającej na wszczepieniu implantu i umieszczeniu na min procesora, za pomocą którego dźwięki transmitowane są przez kości czaszkowe, do ucha wewnętrznego.
Plastyka uszu - informacje o zabiegu
Korekcja odstających małżowin usznych zwana otoplastyką, należy do jednego z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Zabieg ten nie jest podyktowany względami medycznymi, a jedynie estetycznymi - deformacja niejednokrotnie staje się powodem kompleksów, zaniżonej samooceny a w skrajnych przypadkach prowadzi również do depresji. Odstające uszy mogą również przysporzyć kłopotów w codziennym funkcjonowaniu (m.in. trudności z założeniem ochronnego nakrycia głowy jak kask).
Skąd może pochodzić ból ucha?
Ból ucha to dolegliwość, która może mieć różne pochodzenie i wiele przyczyn. Zdecydowana większość pacjentów, która z tego powodu zgłasza się do lekarza to dzieci. Znacznie częściej, niż u dorosłych, występują u nich stany zapalne obejmujące ucho środkowe i zewnętrzne. Wynika to z niedostatecznie wykształconego układu odpornościowego, a także większego narażenia na infekcje, szczególnie w okresie przedszkolnym.
Jak dbać o higienę uszu u dzieci?
Ucho dziecka wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Wielu rodziców popełnia wiele błędów z tym związanych. Największym błędem jest to, że rodzice używają do czyszczenia patyczków do uszu. Nieprawidłowości w dbaniu o uszy dziecka mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych ale także do uszkodzenia ucha - ważnego narządu. Jak prawidłowo dbać o higienę uszu swojej pociechy?
Wyciek z ucha u dziecka
Wiele dzieci w okresie niemowlęcym i wczesnoszkolnym ma problemy z uszami. Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz uszu są bardzo popularne. Pamiętajmy o tym, by nigdy nie bagatelizować tego stanu rzeczy gdyż może dojść do poważnych powikłań. Czym jest wyciek z ucha? Czy jest on niebezpieczny dla dziecka?
Zatkane ucho - nadmierne wydzielanie woskowiny
Niewiele osób wie w jaki sposób dbać o higienę uszu. Najczęściej używają oni patyczków do uszu, które powinny być zakazane do ich czyszczenia. Niestety rodzice bardzo często czyszczą uszy swoich dzieci za pomocą patyczków i nie są świadomi tego, że wyrządzają swojemu dziecku krzywdę. Dlaczego dochodzi do zatkania ucha?