Zaloguj
Reklama

Ucho środkowe

Komputer w codziennej pracy lekarza
Fot. medforum
Komputer w codziennej pracy lekarza
(0)

Narząd słuchu składa się z trzech elementów: ucha, drogi słuchowej oraz ośrodków słuchowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Nerw przedsionkowo- ślimakowy, wychodzi przez kąt mostkowo- móżdżkowy do pnia mózgu i stanowi połączenie między obwodową i ośrodkową częścią narządu słuchu.

Reklama

Budowa ucha

Ucho jest elementem drogi słuchowej, na który składa się

Z przewodu słuchowego (czyli z ucha zewnętrznego), dźwięk dostaje się do ucha środkowego. Tutaj dźwięk napotyka na błonę bębenkową, która oddziela przewód słuchowy od jamy bębenkowej.

Błona bębenkowa jest boczną ścianą jamy bębenkowej, która składa się z części napiętej oraz wiotkiej. Część napięta zbudowana jest z warstwy skórnej, włóknistej i śluzowej. Część wiotka nie zawiera warstwy włóknistej.

Jama bębenkowa jest przestrzenią o nieregularnych kształtach, która mieści w sobie kosteczki słuchowe, więzadła, mięśnie oraz powietrze. Wszystkie elementy pokryte są nabłonkiem.  Posiada ona sześć ścian: ściana boczna utwardzona jest przez błonę bębenkową oraz łuskę kości skroniowej, ściana przyśrodkowa to ściana boczna błędnika kostnego wraz z uwypuklonym zakrętem podstawowym ślimaka. Zmierzając ku tyłowi i w górę, kształtuje się okienko owalne przedsionka, oddzielone podstawą strzemiączka od innych elementów ucha środkowego. Sięgając ku tyłowi, w dół, w uchu środkowym znajduje się okienko okrągłe ślimaka, które oddzielone jest błoną bębenkową wtórną, stanowiące początek schodów bębenka.

Kolejnymi elementami jakie znajdują się w uchu środkowym są: kanał półkolisty oraz kanał nerwu twarzowego. Ściana górna to pokrywa jamy bębenkowej, oddzielająca jamę bębenkowa od dołu czaszkowego. Ściana dolna oddziela jamę bębenkową od żyły szyjnej wewnętrznej. Ściana przednia sąsiaduje z tętnicą szyjną wewnętrzną i to na tej ścianie znajduje się ujście bębenkowe kanału mięśniowo- trąbkowego. Na tylnej ścianie natomiast znajduje się wejście do jamy sutkowej.

Łańcuch kosteczek słuchowych to kolejny element ucha środkowego. W jego skład wchodzą: młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Między sobą kosteczki są za pomocą stawów, a z jamą bębenkową, za pomocą wędzideł.

Mięśnie, w jakie wyposażone jest ucho środkowe to napinacz błony bębenkowej oraz mięsień strzemiączkowy. Pozostałymi elementami ucha środkowego są jama sutkowa oraz trąbka słuchowa.

Trąbka słuchowa składa się z części kostnej i chrzęstnej. Początek trąbki słuchowej to stale otwarte ujście w przedniej ścianie jamy bębenkowej, koniec natomiast znajduje się w części nosowej gardła, ujściem gardłowym. Trąbka słuchowa odpowiada za regulacje ciśnienia między uchem środkowym i częścią nosową gardła oraz za drenowanie substancji z ucha środkowego do jamy gardłowej.[1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Anatomia narządu słuchu” W. Narożny [w:] „Otolaryngologia. Skrypt dla studentów medycyny i stomatologii.” pod red. C. Stankiewicza, Gdańsk 2007

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze