Zaloguj
Reklama

Zatkana trąbka Eustachiusza – czy to groźne?

Ucho
Fot. Shutterstock
Ucho
(4)

Problemy z zatykającą się trąbką Eustachiusza mogą mieć różne podłoże. Zatykająca się trąbka przysparza jednak sporo niedogodności w życiu codziennym, takich jak słabsze słyszenie, niekiedy szumy i trzaski w uchu, a w wielu przypadkach jest preludium do rozwoju poważniejszej jednostki chorobowej.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest trąbka Eustachiusza?
  2. Przyczyny zatykania się trąbki słuchowej
  3. Jak bada się trąbkę słuchową?
  4. Sposoby leczenia

Czym jest trąbka Eustachiusza? 

Trąbka Eustachiusza, czyli inaczej trąbka słuchowa to element znajdujący się w uchu, złożony z części chrzęstnej i kostnej. Trąbka słuchowa pokryta jest tzw. nabłonkiem jednowarstwowym migawkowym, który zawiera komórki kubkowe oraz gruczoły wydzielania zewnętrznego. Trąbka słuchowa otwiera się w warunkach fizjologicznych, takich jak kichanie, ziewanie czy przełykanie. Dzięki temu następuje wyrównanie ciśnienia pomiędzy błoną bębenkową, która oddziela wnętrze ucha. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy trąbka słuchowa przestaje być drożna. Ze względu na to, że ujście trąbki słuchowej znajduje się w górnej części gardła, infekcje gardła często przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych ograniczających drożność trąbki.

Przyczyny zatykania się trąbki słuchowej 

Do przyczyn, które mogą wywoływać zatykanie trąbki Eustachiusza, zalicza się m.in.:

  • postępujące procesy zapalne nosa,
  • zapalenia i infekcje gardła,
  • nowotwory nosa i/lub gardła,
  • przerost migdałków gardłowych,
  • nagłe zmiany ciśnienia, np. w czasie lotu samolotem.

Badanie ucha, fot. panthermedia

Zapalenie trąbki słuchowej, które może towarzyszyć infekcjom nosogardzieli, może również skutkować pojawieniem się ostrego procesu zapalnego w obrębie ucha środkowego. Postępujący proces zapalny prowadzi do powstania obrzęku, którego konsekwencją jest problem z wyrównywaniem ciśnienia na poziomie błony bębenkowej. W wyniku problemów związanych  z wyrównywaniem ciśnienia następuje zaburzenie równowagi hydrostatycznej, co może prowadzić do powstania tzw. przesięku w obrębie trąbki słuchowej, czego konsekwencją może być pojawienie się tzw. wysięku. Dodatkowo pojawiają się takie objawy, jak pogorszenie słuchu, uczucie zatkania ucha. Zapalenie trąbki słuchowej ma najczęściej przyczynę w infekcji bakteryjnej lub wirusowej, choć zdarza się, że podłożem nawracających problemów z uchem jest nierozpoznana alergia.

Jak bada się trąbkę słuchową? 

Trąbka słuchowa ze względu na lokalizację nie jest „dostępna” do wglądu w zwykłym, podstawowym badaniu. Otolaryngolog może jedynie zlecić badania obrazowe głowy, jeśli chce dokładniej przyjrzeć się całej strukturze trąbki Eustachiusza. W badaniu w gabinecie laryngologicznym możliwe jest przeprowadzenie oceny struktury błony bębenkowej. Na podstawie badania można określić, czy błona jest przekrwiona oraz czy występują znamiona wysięku. W badaniu można również zaobserwować ewentualny obrzęk oraz ocenić drożność trąbki za pomocą próby Valsalvy, polegającej na wydmuchiwaniu powietrza z płuc do nosa przy jednoczesnym zamknięciu ust i zaciśnięciu skrzydełek nosa.

Sposoby leczenia 

Sposób leczenia zależy od przyczyny, która spowodowała pojawienie się stanu zapalnego. W przypadku, gdy przyczyną choroby są infekcje, należy ocenić, z jakiego typu infekcją mamy do czynienia. W przypadku infekcji bakteryjnych skuteczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii, która jednak nie znajdzie zastosowania w przypadku infekcji o podłożu wirusowym. W przypadku, gdy lekarz podejrzewa, że przyczyną zatykania się ucha jest alergia, zleci badania w tym kierunku oraz zapisze leki przeciwalergiczne. Pamiętajmy – zapalenia ucha i zatkanej trąbki słuchowej nie należy leczyć na własną rękę, ponieważ możemy niechcący doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej, co może skutkować trwałą utratą słuchu!  Nieleczone, długotrwałe problemy z zatkaną trąbką Eustachiusza lub z nawracającymi infekcjami są niebezpieczne – mogą prowadzić do ubytku słuchu. Odpowiednio dobrane leczenie pozwala skutecznie pozbyć się problemu.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze