Zaloguj
Reklama

Zatkana trąbka Eustachiusza – czy to groźne?

Ucho
Fot. Shutterstock
Ucho
(4)

Problemy z zatykającą się trąbką Eustachiusza mogą mieć różne podłoże. Zatykająca się trąbka przysparza jednak sporo niedogodności w życiu codziennym, takich jak słabsze słyszenie, niekiedy szumy i trzaski w uchu, a w wielu przypadkach jest preludium do rozwoju poważniejszej jednostki chorobowej.

Reklama

Czym jest trąbka Eustachiusza?

Trąbka Eustachiusza, czyli inaczej trąbka słuchowa to element znajdujący się w uchu, złożony z części chrzęstnej i kostnej. Trąbka słuchowa pokryta jest tzw. nabłonkiem jednowarstwowym migawkowym, który zawiera komórki kubkowe oraz gruczoły wydzielania zewnętrznego. Trąbka słuchowa otwiera się w warunkach fizjologicznych, takich jak kichanie, ziewanie czy przełykanie. Dzięki temu następuje wyrównanie ciśnienia pomiędzy błoną bębenkową, która oddziela wnętrze ucha. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy trąbka słuchowa przestaje być drożna. Ze względu na to, że ujście trąbki słuchowej znajduje się w górnej części gardła, infekcje gardła często przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych ograniczających drożność trąbki.

Przyczyny zatykania się trąbki słuchowej

Do przyczyn, które mogą wywoływać zatykanie trąbki Eustachiusza, zalicza się m.in.:

  • postępujące procesy zapalne nosa,
  • zapalenia i infekcje gardła,
  • nowotwory nosa i/lub gardła,
  • przerost migdałków gardłowych,
  • nagłe zmiany ciśnienia, np. w czasie lotu samolotem.

fot. panthermedia

Zapalenie trąbki słuchowej, które może towarzyszyć infekcjom nosogardzieli, może również skutkować pojawieniem się ostrego procesu zapalnego w obrębie ucha środkowego. Postępujący proces zapalny prowadzi do powstania obrzęku, którego konsekwencją jest problem z wyrównywaniem ciśnienia na poziomie błony bębenkowej. W wyniku problemów związanych  z wyrównywaniem ciśnienia następuje zaburzenie równowagi hydrostatycznej, co może prowadzić do powstania tzw. przesięku w obrębie trąbki słuchowej, czego konsekwencją może być pojawienie się tzw. wysięku. Dodatkowo pojawiają się takie objawy, jak pogorszenie słuchu, uczucie zatkania ucha. Zapalenie trąbki słuchowej ma najczęściej przyczynę w infekcji bakteryjnej lub wirusowej, choć zdarza się, że podłożem nawracających problemów z uchem jest nierozpoznana alergia.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze