Czym objawia się łuszczyca uszu?

Łuszczyca kojarzona jest jako choroba skóry powodująca jej swędzenie, która występuje w miejscach takich jak łokcie, kolana, skóra głowy i plecy. Może jednak występować na innych częściach ciała, również w uszach.
Spis treści:
Zazwyczaj objawy łuszczycy pojawiają się na zewnętrznej stronie ucha, a także w zagłębieniu. Mogą się również pojawić w przewodzie słuchowym. Łuszczyca nie powinna sięgać głębiej i wpływać na bardziej delikatne części ucha, takie jak błona bębenkowa.
Objawy łuszczycy uszu
- Czerwone, suche plamy na skórze na uchu.
- Srebrzyste lub chrupiące łuski zwane blaszkami.
- Łuski, które gromadzą się w przewodzie słuchowym.
- Swędzenie, pieczenie lub tkliwość wewnątrz i na zewnątrz ucha.
- Uczucie zatkania ucha.
- Problemy ze słyszeniem.
Drapane i dłubanie w dotkniętych obszarach lub próba usunięcia brudu nagromadzonego wewnątrz ucha, może prowadzić do krwawienia oraz większego podrażnienia i stanu zapalnego. Może nawet spowodować rozprzestrzenienie się łuszczycy w inne miejsca.
Co powoduje łuszczycę ucha?
Łuszczyca zazwyczaj pojawia się, gdy układ odpornościowy atakuje komórki skóry. Geny odgrywają również rolę w powstawaniu łuszczycy.
Łuszczyca często pojawia się w odpowiedzi na:
- Stres.
- Ranę, silne oparzenie słoneczne lub inne uszkodzenie skóry.
- Infekcję.
- Palenie.
- Spożywanie alkoholu.
- Brak witaminy D.
- Niektóre leki, w tym beta-blokery na nadciśnienie, leki na malarię, lit lub chorobę afektywną dwubiegunową
Leczenie
Ponieważ skóra uszu jest cieńsza i delikatniejsza niż w innych miejscach, leczenie łuszczycy w tym miejscu wymaga szczególnej troski. Lekarze zalecają stosowanie sterydów o niskiej lub średniej mocy, które umieszcza się w przewodzie słuchowym kroplami lub poprzez wcieranie ich po zewnętrznej stronie ucha i za nim. Należy zachować ostrożność podczas stosowania tych leków – mogą one wpływać na błonę bębenkową. Lekarz może zastosować również inne leczenie.
Nie należy samodzielnie usuwać zanieczyszczenia w uchu – może to spowodować uszkodzenie ucha wewnętrznego lub błony bębenkowej!
Łuszczyca ucha, fot. panthermedia
Powikłania
Głównym powikłaniem łuszczycy ucha jest nagromadzenie łusek i płytek, które mogą blokować przewód słuchowy na tyle, że może to powodować problemy ze słuchem.
Nawet jeśli schorzenie nie wpływa na skórę w uszach i wokół nich, sama łuszczyca może zwiększać prawdopodobieństwo łagodnej utraty słuchu zwanej nagłą odbiorczą utratą słuchu. Jedno z badań wykazało, że osoby z łuszczycą są o 50% bardziej narażone na rozpoznanie tej jednostki.