Zaloguj
Reklama

Ucho jako bardzo skomplikowany narząd - budowa

Pielęgnacja twarzy u kobiet
Fot. medforum
Pielęgnacja twarzy u kobiet
(0)

Dla wielu pacjentów, ucho to ten fragment narządu, który jest przez nas widoczny np. w lustrze. Nikt nie zdaje sobie sprawy z faktu, że budowa ucha jest bardzo skomplikowana a jego funkcje są nieocenione. Dzięki uszom, słyszymy muzykę, szum liści, czyjeś kroki czy tykanie zegara.

Reklama

Każdy dźwięk odgrywa ważną rolę w naszym życiu, od tych bardzo cichych (które nie wyrządzają naszym uszom krzywdy) po te bardzo głośne (niebezpieczne dla naszego słuchu). Budowa ucha jest bardzo skomplikowana podobnie jak pełnione przez niego funckje. Każdy z nas powinien w sposób szczególny dbać o swój słuch.

Budowa ucha ludzkiego

Część ucha, która jest przez nas widoczna w lustrze to małżowina uszna, to tutaj zaczyna się ucho zewnętrzne, zaraz za nim znajduje się ucho środkowe a idąc dalej w głąb uch wewnętrzne. Warunkiem prawidłowego słyszenia jest właściwa budowa tych elementów oraz ich prawidłowe połączenie z korą mózgową (interpretacja dźwięków, które do nas docierają i ich identyfikacja). Słuch jest elementem ważnym na każdym etapie naszego życia. Należy konieczne badać słuch u dzieci, a także u dorosłych w przypadku podejrzeń, że ktoś nie słyszy, bądź nie słyszy dobrze.

 

Konsultacja laryngologiczna, fot. panthermedia

Budowa poszczególnych części uszu przedstawia się następująco:

  • ucho zewnętrzne to małżowina oraz przewód słuchowy zewnętrzny (ma długość kilku centymetrów i jest skręcony). Przewód słuchowy pokryty jest skórą i rosną na nim włoski. To w nim gromadzi się woskowina, której gdy jest za dużo zatyka przewód słuchowy (należy ją zatem regularnie usuwać). Elementem zamykającym przewód słuchowy wewnętrzny jest błona bębenkowa
  • ucho środkowe, zaczyna się za błoną bębenkową, rozpczyna się ona niewielką jamą wypełnioną powietrzem. Drgania z błony bębenkowej przenoszone są do ucha wewnętrznego
  • ucho wewnętrzne, składa się z przedsionka, ślimaka oraz kanałów półkolistych. Za kanałami znajduje się ślimak, który odpowiada za odbieranie bodźców słuchowych. 

Ucho człowieka to bardzo skomplikowany narząd o który należy szczególnie dbać. Różnego rodzaju urazy mechaniczne bądź zakażenia, które nie zostały wyleczone mogą prowadzić do problemów ze słuchem.   

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze